$
משפט

השופטת הילה גרסטל נבחרה למבקרת הראשונה של הפרקליטות

גרסטל משמשת כיום כנשיאת בית המשפט המחוזי מרכז. יחידת הביקורת בראשה תעמוד תעסוק בבדיקה מערכתית, יזומה ושיטתית של התנהלות המערך הכולל של התביעה וייצוג המדינה בערכאות

משה גורלי 20:4825.11.13

נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז הילה גרסטל, הומלצה הערב לתפקיד מבקרת הפרקליטות או בשמה המלא "הממונה על יחידת הביקורת על מערך התביעה וייצוג המדינה בערכאות". גרסטל הועדפה בידי ועדת האיתור על פני השופטת דרורה פלפל והיועץ המשפטי לשעבר של השב"כ אריה רוטר.

 

להבדיל מאיתור פרקליט המדינה, הפעם יזמה הוועדה את הפנייה לגרסטל. גרסטל נענתה לאתגר. הן מטעמי שליחות והן מהטעם שכהונתה כנשיאת בית המשפט אמורה להסתיים בעוד כשנה.

 

ועדת האיתור כללה את היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, נציב שירות המדינה משה דיין, מנכ"ל משרד המשפטים ד"ר גיא רוטקופף, נציגה האקדמיה ד"ר הדר דנציג-רוזנברג, ונציג ציבור שלמה גור, לשעבר מנכ"ל משרד המשפטים. הוועדה סיימה הערב לראיין את המועמדים והחליטה להמליץ בפני שרת המשפטים למנות את גרסטל.

 

השופטת הילה גרסטל השופטת הילה גרסטל צילום: עמית שעל

 

הנשיאה גרסטל החלה את דרכה המשפטית ב-1977, עת התמחתה בבית המשפט המחוזי בתל אביב וכן במשרד עורכי דין. לאחר מכן עבדה כעורכת דין. בספטמבר 1990 נבחרה לכהונת שופטת בבית משפט השלום.

 

תחילה כיהנה כשופטת ברמלה וכעבור שנה עברה לכהן בתל אביב. בשנת 1996 קודמה לבית המשפט המחוזי בתל אביב ובשנת 2006 מונתה לסגנית נשיא בית המשפט, ובחלוף שנה מונתה לכהונת נשיאת בית המשפט המחוזי במחוז מרכז, תפקיד שבו היא מכהנת עד היום. מינוייה לתפקיד היה כרוך בעימות בין שר המשפטים דניאל פרידמן לנשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש.

 

יחידת הביקורת בראשה תעמוד גרסטל תעסוק בבדיקה מערכתית, יזומה ושיטתית של התנהלות המערך הכולל של התביעה וייצוג המדינה בערכאות, מבחינת ניהול תקין, אחידות ביישום נהלים ומדיניות, שקיפות תהליכי עבודה, אתיקה מקצועית ויעילות, לרבות בירור תלונות מן הציבור, וזאת מבלי להתערב בעצמאות שיקול הדעת של הגופים המבוקרים בניהול ההליכים המשפטיים.

 

שרת המשפטים ציפי לבני והיועץ המשפטי סיכמו להרחיב את מתכונת הפעולה של גוף הביקורת, בין השאר באופן שיאפשר לבדוק תלונות פרטניות מן הציבור כבר עם הקמת הנציבות.

 

"מדובר ביחידה חדשה לחלוטין, על כן, לזהות מקימה אמורה להיות השפעה ניכרת הן על עיצובה והן על מיצובה של היחידה", נכתב בנימוקי הוועדה, "ובשני אלו, הנשיאה גרסטל מביאה איתה מטען רב ערך וניסיון מוכח. מעמדה במערכת המשפט יש בו לקדם מאד את מיצובו של מערך הביקורת ההולך ומוקם. לכך יש לצרף את ניסיונה רב הערך בהקמתו של בית המשפט המחוזי-מרכז, בלוחות זמנים מהירים ובתנאים לא פשוטים. הוועדה התרשמה מאד מהתפתחותו וצמיחתו של בית משפט זה ומפועלה של הנשיאה גרסטל בהקשר זה ובכלל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x