$
בארץ

ירידה של 20% בהיקף המשכנתאות בינואר

על פי נתוני בנק ישראל הבנקים העניקו בחודש הראשון של השנה 3.8 מיליארד שקל. את הירידה החדה ניתן ליחס לשביתת עובדי הטאבו ולנתוני החודש הקודם שבו מתבצעת פעילות מוגברת לקראת סגירת השנה

שניר הנדלר 13:1111.02.14

היקף המשכנתאות שהעניקו הבנקים בחודש ינואר הסתכם בכ-3.8 מיליארד שקל, כך עולה מנתונים שפרסם היום (ג') בנק ישראל. מדובר בירידה של 20% לעומת היקף המשכנתאות שהעניקו הבנקים בדצמבר 2013 .

 

הירידה החדה בביצועים נובעת בעיקר בשל העובדה שחודש דצמבר נחשב באופן מסורתי לחזק יחסית באופן מסורתי, כשהבנקים משקיעים מאמצי יתר במטרה להגדיל את תיק האשראי של הבנק. על ביצועי המשכנתאות בחודש ינואר, שנחשב חלש יחסית, העיבה גם שביתת עובדי הטאבו שהסתיימה ב-20 בינואר ומנעה מהבנקים לרשום הערת אזהרה בטאבו על הנכס – רישום המונע מנוטל המשכנתא למכור את הדירה לצד שלישי ולכן משמש כעירבון לבנק לאורך תקופת המשכנתא.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

במהלך חודש ינואר נמשכה העלייה בביקושים למשכנתאות במסלול של ריבית קבועה. מנתוני בנק ישראל עולה כי כ-42.3% מהמשכנתאות ניטלו בריבית קבועה. לשם השוואה, בינואר 2013 שיעור המשכנתאות במסלולי הריבית הקבועה שהעניקו הבנקים מכלל המשכנתאות עמד על 25.9% בלבד.

 

לעלייה בביקוש למשכנתאות בריבית קבועה תרמה ירידה של 0.75% בריבית בנק ישראל ל-1%. גם הגבלות בנק ישראל שנכנסו לתוקפן בספטמבר האחרון והגבילו את רכיב הריבית המשתנה במשכנתאות לעד שני שליש מהמשכנתא תרמה לעלייה במרכיב הריבית הקבועה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x