שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הרפתנים זועמים: "בכל פעם שמדברים על רפורמה במשק החלב פונים לחוליה החלשה ביותר"

מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב הגיב לפרסום ב"כלכליסט" על כוונת המדינה לערוך רפורמה חדשה בשוק החלב. "אם רוצים ברפורמה חדשה שיבדקו את המרכיבים האמיתיים בשרשרת הרווח ויחדלו מההתעללות ברפתנים"

גיל קליאן 14:1029.01.14

"בכל פעם שמדברים על רפורמה במשק החלב פונים לחוליה החלשה ביותר בשרשרת הערך, אל החקלאי והרפתן. בעקבות רפורמת לוקר ירד מחיר המטרה לליטר חלב והוא עומד היום על 2.12 שקלים לליטר בשערי המחלבה. הרצון להוריד את מחיר מוצרי החלב לא יכול לבוא בכל פעם על גב הרפתנים". כך אמר הבוקר, אביתר דותן, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב, בעקבות הפרסום ב"כלכליסט" על כוונת המדינה לערוך רפורמה חדשה במשק החלב.

 

סידור מוצרי חלב סידור מוצרי חלב צילום: דורון גולן

 

דותן הוסיף כי "העלויות למגדלים הולכות וגדלות, הסיכון כולו נמצא אצל הרפתן והרווח קטן. בכל פעם גורם ממשלתי ,מזדמן כזה או אחר, מחליט להתעמר בחלשים - ברפתנים. אם רוצים ברפורמה חדשה שיבדקו את המרכיבים האמיתיים בשרשרת הרווח ויחדלו מההתעללות ברפתנים. יש מי שרוצה להחריב את אחד הענפים המתוחכמים והמופלאים של התעשייה החקלאית בישראל. הפגיעה ברפתנים היא לא מקרית, יש כאן תפיסה אנטי ציונית ואנטי התיישבותית שבינה לבין הכלכלה אין דבר וחצי דבר".

 

דותן קרא לעגן בחוק את מחיר המטרה, את מודל העדכון שלו וכן את מכסות הייצור. "ניתן לטפל במחירי המוצרים, אך אין לכך כל קשר למחיר המטרה לחקלאי. אירועי השנה האחרונה הוכיחו שטענה זו, אותה השמענו פעמים רבות בעבר, הוכחה מעל לכל ספק. זוהי הכרעה של מדיניות וציונות ולא פופוליזם של מנהלי חשבונות", אמר.

 

הבוקר פורסם ב"כלכליסט" כי למרות שמתווה לוקר להורדת מחירי מוצרי החלב טרם יושם במלואו, משרד האוצר, רשות המיסים, משרד החקלאות, משרד הכלכלה ורשות ההגבלים בוחנים מחדש את השוק, תוך מחשבה להשיק בו רפורמה נוספת על מנת לטפל בכשליו, להגביר בו את התחרות בין השחקנים השונים, תוך מחשבה כי הגברת תחרות תוריד את המחיר לצרכן. נראה כי במשרדים רואים את המהלך כמהלך משיק לחוק המזון, שאמור להגביר תחרות אף הוא, ונידון בשבועות האחרונים בוועדה משותפת לוועדת הכלכלה וועדת הכספים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x