בארץ

עיצומים קשים בחברת החשמל; הוועד: המנכ"ל הורה לשלוח את העובדים הביתה

העיצומים כוללים אי מתן שירות ללקוחות וביצוע עבודות פיתוח ותפעול. הסיבה: כוונת המדינה לחבר את תחנת הכוח הפרטית של דוראד לרשת הארצית - שמהווה לטענת העובדים הפרטה בפועל של משק החשמל; חברת החשמל: האשמה בוועד העובדים

ליאור גוטמן 14:1527.05.13

עובדי חברת החשמל החלו מהבוקר (ב') בעיצומים קשים בכל מחוז הדרום שמשתרע מדרומית לחדרה ועד אילת. העיצומים לא כוללים בשלב זה את מחוז דן, אולם בפועל הגיעו ל"כלכליסט" תלונות כי עיצומים "זולגים" גם למחוזות אחרים. העיצומים כוללים אי מתן שירות ללקוחות וביצוע עבודות פיתוח ותפעול בהתאם לכל תוכניות החברה לרבעון הנוכחי.

 

הסיבה הרשמית לעיצומים היא רצונה של המדינה לחבר את תחנת הכוח הפרטית של דוראד כבר בקיץ הקרוב, זאת כדי שהיא תפעל במתכונת חלקית ותשלים את הביקוש לחשמל ברמה הארצית.

 

חברת החשמל החלה בשעה האחרונה לנהל מגעים עם ארגון העובדים כדי לוודא שהם יחזרו לעבודה כבר ביום רביעי הקרוב, הוא יום הדיון בבית הדין לעבודה בעניין חיבור יצרני חשמל פרטיים. ככל הנראה העיצומים יימשכו גם מחר (ג').

 

תחנת הכוח של דוראד ניצבת במתחם קצא"א שבאשקלון ועל פי התוכניות המקוריות היא הייתה אמורה להתחבר בדצמבר הקרוב ולספק כ-870 מגה וואט, שהם כ-7% משיא הביקוש שנרשם בקיץ.

 

עובד חברת החשמל עובד חברת החשמל

 

המדינה שקלה בעבר להפעיל את תחנת הכוח במתכונת חלקית כבר בקיץ הקרוב, כך שהיא תוכל לספק כ-600 מגה וואט ולעזור לחברת החשמל לעמוד בשיאי הביקוש, זאת בנוסף לתחנת הכוח הפרטית של החברה לישראל שאמורה להתחיל לעבוד בשבועות הקרובים ולספק כ-440 מגה וואט.

 

עובדי חברת החשמל טוענים שכניסת יצרנים פרטיים בהיקף כה רחב מהווה הפרטה בפועל של משק החשמל וזאת מבלי שסוכם עם העובדים על מתווה הפרטה ופיצויים לעובדים שיפרשו. חברת החשמל מתכוונת לפנות בדחיפות לבית הדין לעבודה בבקשה להוציא צווי מניעה לעובדים השובתים.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" ההחלטה על הקדמת הפעלת תחנת הכוח של דוראד כבר נידונה בעבר ואף עלתה לפסים מעשיים שאמורים להתממש כבר בקיץ הקרוב. דוראד מוחזקת בידי קצא"א (37.5%), זורלו הטורקית (25%), אדלטק (18.75%) וא. דורי (18.75%).

 

"ההחלטה לשלוח אלפי אנשים הביתה היא של המנכ"ל"

 

בשיחה עם "כלכליסט" טוען יו"ר חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי שהעיצומים אינם פרי יוזמתם של עובדי החברה. "ההחלטה לשלוח אלפי אנשים הביתה היא של מנכ"ל החברה אלי גליקמן ולא שלי. כדי ללחוץ עלינו שנוותר על הזכויות שלנו ונאפשר חיבור של תחנת כוח פרטית בטרם לובן  הנושא בבית המשפט והגיע להכרעה, המנכ"ל דרש על חלק מעובדי החברה לחבר את תחנת הכוח. כאשר הם סרבו הוא הורה לשלוח אותם הביתה, אז נאמר לו שאם הוא שולח חלק מהעובדים הביתה כדאי כבר שישלח את כולם. לכן המנכ"ל החליט להשבית את כל מחוז דרום ולשלוח את כל האנשים הביתה", מסביר צרפתי.

 

לטענתו, "יש לנו ולחברה ויכוח על חיבור תחנת הכוח דוראד. אנחנו בעיצומם של דיונים מול ההנהלה ומול בית הדין לעבודה. מחרתיים (רביעי - ל"ג) אמור להתקיים דיון ומנסים להפעיל עלינו לחץ. כמובן שנכבד כל החלטה של בית הדין אבל ההחלטה להשבית ולשלוח אנשים הביתה לא באה מאיתנו", הוא מסכם.

 

לעומתו, מקורות בחברת החשמל מסבירים שיו"ר החברה יפתח רון טל ומנהלי החברה נחושים שלא לעכב את חיבורה את תחנת הכוח הפרטית של דוראד למרות איומי העובדים.

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "ארגון עובדי חברת החשמל הורה לעובדים העוסקים בחיבור רשת החשמל לתחנת הכוח של חברת דוראד לא לבצע את העבודה. סמנכ"ל משאבי אנוש של חברת החשמל, הורה לשלוח את העובדים הביתה ולהפחית משכרם את יום העבודה. בתגובת נגד, הורה ארגון העובדים לכלל עובדי מחוז הדרום של חברת החשמל לשבות. חברת החשמל מתכוונת לפנות לבית הדין לעבודה על מנת שזה יורה לעובדים לחזור לעבודה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x