בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": המדינה בוחנת להקדים הפעלת תחנת הכוח של דוראד בחצי שנה

לפי התכנון המקורי, תחנת הכוח הפרטית הגדולה בארץ אמורה היתה להתחיל לפעול בדצמבר 2013. ההקדמה תאפשר למשק לקבל תוספת ייצור של עד 600 מגה־ואט. עלות הפיצוי לדוראד: 50–70 מיליון דולר

ליאור גוטמן 07:0706.11.11

המדינה שוקלת להקדים את הפעלת תחנת הכוח הפרטית של דוראד ליוני 2013, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בהקדמה של כחצי שנה לעומת מועד ההפעלה המקורי. מטרת הצעד היא לאפשר למשק לקבל תוספת ייצור שנעה בין 400 ל־600 מגה־ואט לתקופה של שישה חודשים, שהם כ־50%–75% מתפוקת התחנה המתוכננת.

עלות ההקדמה למדינה נאמדת ב־50–70 מיליון דולר.

 

הרעיון נבדק במשרדי התשתיות, האוצר וברשות החשמל בשל סכנת בצורת החשמל שעלולה לפקוד את ישראל בשנתיים הקרובות. לפי נתוני חברת החשמל, הביקוש בישראל גדל ב־4% בשנה, כלומר כ־500 מגה־ואט של חשמל. נכון להיום רזרבת הייצור של חברת החשמל נעה בטווח 8%–12%, כך שהפעלה חלקית של תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל עשויה למנוע מחברת החשמל הפעלת גנרטורים ורכישת חשמל יקר בימים שבהם הביקוש בשיאו.

 

הרעיון להקדים את הפעלת תחנת הכוח כבר עלה בעבר, נפסל ועלה כעת שוב במתווה אחר. לפי המתווה, דוראד לא תשלים את הקמת תחנת הכוח במלואה, זאת כדי להפעילה חצי שנה מוקדם יותר בתפוקה חלקית. כדי לפצות את דוראד על ההפסד הכספי בשל ההפעלה החלקית, המדינה תעביר תשלום גבוה יותר על כל קוט"ש שמיוצר בתפוקה החלקית. באפריל החלו עבודות ההקמה של התחנה במתחם קצא"א שבאשקלון ובימים האחרונים החלו להגיע הטורבינות הראשונות. את עבודות ההקמה במקום מנהלת ווד־גרופ האמריקאית בניהולו של שלמה כהן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x