שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

העלייה במחיר החשמל צפויה להתמתן עד העלאת המע"מ

רשות החשמל צפויה לקבוע כי התעריפים החדשים יועלו החודש ב־6%, מעט פחות מהמתוכנן. אלא שהמחיר החדש לא יכלול את העדכון הצפוי במחירי המע"מ

ליאור גוטמן 22:5605.05.13

מליאת רשות החשמל צפויה לקבוע מחר (ב') תעריף חשמל חדש. מתעריף זה ייגזרו המחירים שישלמו הצרכנים הביתיים, צרכני התעשייה והעיריות והרשויות המקומיות. לפני כחודש וחצי פרסמה רשות החשמל שימוע ארצי לכלל יצרני החשמל במשק. בשימוע הובהרה הכוונה לייקר את תעריף החשמל ב־6.5%, פועל יוצא של השימוש הנרחב בסולר במהלך 2012 על ידי חברת החשמל.

 

 

על פי ההערכות, מליאת רשות החשמל ביצעה שלושה תיקונים במודלים שנבחנו טרם העלאת התעריף. הראשון הוא ההכרה ששיעור המע"מ צפוי לעלות באחוז נוסף. שנית, אנשי רשות החשמל, בראשות עו"ד אורית פרקש־הכהן, צפויים לקבל לידיהם עדכונים אחרונים של סל הדלקים של חברת החשמל עם התייחסות פרטנית לעלות הרכש, מה שעשוי לצמצם את ההתייקרות הצפויה ולהוריד אותה מתחת לרף ה־6%. המשתנה השלישי הוא תחילת הפעלתן ב־2013 של שתי תחנות הכוח הפרטיות: OPC ביוני ודוראד, שצפויה לתרום כ־800 מגה־ואט למשק, כ־6.7% משיא הביקוש.

 

עו"ד אורית פרקש-הכהן. תיקונים במודל עשויים לצמצם התייקרות עו"ד אורית פרקש-הכהן. תיקונים במודל עשויים לצמצם התייקרות צילום: עמית שעל

 

אם ההתייקרות תסתכם בכ־6%, המחיר לצרכני החשמל יהיה כ־63 אגורות לקוט"ש במקום 59.47 אגורות לקוט"ש כיום. באפריל 2012 עלו מחירי החשמל ב־8.9%. המחיר החדש לא כולל את עדכון המע"מ.

 

הצרכנים הפרטיים עלולים לספוג פגיעה כפולה בכיס, בעקבות גל עליות המחירים במשק בגלל העלאת התעריפים. בנוסף, ההתייקרות תשפיע גם על מחירי המים, שכן מתקני ההתפלה פועלים על חשמל.

 

ברשות החשמל לא התייחסו לגבי העלאת המחירים הצפויה ב־2014, שמתוכננת להיות 3.7%. אל מול הקריאות לבטל את ההעלאה בגלל הזרמת הגז ממאגר תמר, מסבירים ברשות החשמל שכניסת מערכות סולאריות, שמסובסדות על ידי המדינה, תייקר את תעריף החשמל בכ־4%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x