$
בארץ

הוועדה לבדיקת משק החלב ממליצה: הורדת מחיר המטרה והגדלת היבוא

לקראת דיון בנושא פרסמה הוועדה את מסקנותיה על משק החלב. על פי הנתונים שנאספו על ידה, הגורם העיקרי לעלייה במחירים הוא המרווח הקמעונאי של רשתות השיווק

כתב כלכליסט 16:0917.07.11
הורדת המחיר שמשלמות המחלבות לרפתנים תמורת סובסידיות לרפתנים הקטנים, הגדלת היבוא והפחתת מכסים, עידוד הקמת מחלבות חדשות, בדיקת רווחיות רשתות המזון והגברת הפיקוח על סימון מוצרים, כך ממליצה ועדת המשנה לבדיקת משק החלב, שהוקמה בעקבות מחאת הקוטג', להוריד את המחיר הסופי לצרכן
של מוצרי החלב. כמו כן ממליצה הוועדה לבחון את האפשרות להכריז על מכוני התערובת ומרכזי המזון (שאחראים על יצור המזון לבהמות) כעל קבוצת ריכוז על פי חוק ההגבלים העסקיים, ולא לאפשר לחברה להחזיק גם מכון תערובת, גם מחלבה וגם משחטה, בניגוד להיום (ארגון הקניות הקיבוצי גרנות, שהוא בעל מניות בתנובה, מחזיק למשל גם במכון התערובות אמבר הגדול בישראל). הוועדה אינה ממליצה על החזרת מוצרים לפיקוח.

 

הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, מפרסמת כעת את מסקנותיה לקראת ישיבה שתיערך בשעות הקרובות אצל ראש הממשלה על מנת לדון בהמלצות. במצגת שהכינה הוועדה היא מתייחסת לתרומה של כל אחד מהמקטעים בשרשרת לעליית מחיר הקוטג'. על פי הנתונים שנאספו על ידה, המרווח הקמעונאי של רשתות השיווק הוא זה שיצר את מירב העלייה (153%) בשש השנים האחרונות לעומת עלייה של 41% במרווח של המחלבות הגדולות (תנובה, שטראוס וטרה) ולעומת עלייה של 29% בעלות חומר הגלם שנמכר על ידי הרפתנים.

 

הוועדה אף סוקרת את הכשלים בשוק החלב וכותבת כי מדובר בשוק מתוכנן, שמחיר המטרה בו (המחיר אותו משלמות המחלבות לרפתנים) אינו שקוף מספיק. הוועדה מציינת כי קיים כשל גם במחיר שגובות המחלבות אשר גדל באחוזים ניכרים בשנים האחרונות. גידול דומה חל במרווח השיווק של הרשתות הקמעונאיות שפועלות לפי המסקנות בסיטואציה של "חוסר תחרות".

 

על בסיס הכשלים האלה ממליצה הוועדה לטפל במחירי החלב בשלושה מישורים: בעליות במחיר החלב הגולמי שמוכרים הרפתנים למחלבות היא ממליצה לטפל באמצעות הורדת מחיר המטרה שנקבע היום על ידי מועצת החלב, וכן כאמור לטפל בשוק התערובות בכלים מתחום ההגבלים העסקיים. הוועדה ממליצה להגביר את חובת הדיווח של הרפתות בנוגע לרווחיהן וגם להעביר 10% מהענף לתחרות באמצעות העברה של הגידול בייצור לטובת הגדלת נתחן של הרפתות הקטנות. בתמורה לפגיעה הצפויה בחקלאים, שמעוררת בימים האחרונים גל של מחאה מצידן, ממליצה הוועדה לסייע לרפתות הקטנות לגדול באמצעות תמיכה בהשקעות מתקציב משרד החקלאות, לאפשר מכירת רפתות ולסבסד חקלאים.

 

בנוגע למחלבות ממליצה הוועדה להגדיל את הייבוא ולהפחית את המכסים, אולם לאסור על ספקים גדולים יבוא מוצרים סופיים. ביחס לגבינות קשות מדובר בהפחתת שיעור המכסה הקיימת מ-50% ל-0%. הוועדה ממליצה גם לעודד הקמת מחלבות חדשות באמצעות סיוע מיוחד, להגביר את הדיווח בו מחויבות המחלבות וליצור כלים שיקלו על מעבר של רפתנים ממחלבה למחלבה.

 

בכל הקשור לרשתות השיווק טוענת הוועדה כי יש להמשיך ולבדוק את הקשרים הקיימים בין ספקים לקמעונאים בהיבט של חסימת תחרות. להגביר את חובות הדיווח בנוגע לנתונים הכספיים של הרשתות ולהחיל חובת סימון מחירים מחמירה יותר (שינוי אופן הכיתוב וגודל הכיתוב על מוצרים מפוקחים).

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x