$
בארץ

נתניהו יכריע כיצד יוזל סל מוצרי החלב

הוועדה לבחינת משק החלב הגישה המלצותיה, אך שר התמ"ת שמחון הודיע שהן לא יפורסמו לפני הדיון השבוע אצל ראש הממשלה בהשתתפות שרי האוצר, החקלאות והתמ"ת

טל ליטמן 12:0310.07.11

ועדת קדמי לבחינת משק החלב מסרה הבוקר (א') את המלצותיה לשר התמ"ת, שלום שמחון. השר הודיע שההמלצות לא יפורסמו לפני הדיון השבוע אצל ראש הממשלה בהשתתפות שרי האוצר, החקלאות והתמ"ת, לתיאום עמדת הממשלה בנושא.

 

הוועדה אמורה להמליץ על דרכים להורדת מחירי מוצרי החלב,

בין היתר באמצעות השבת מוצרים לפיקוח והורדת מחיר המטרה של החלב.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", הוועדה דנה במהלך השבועיים האחרונים במגוון פתרונות וביניהם, הכנסת הקוטג', גבינה לבנה 5% ועמק (על המדף) לפיקוח. כמו כן, סימון מוצרים בפיקוח, דיווח לממונה על המחירים על המרווח הקמעונאי ועל המרווח של היצרניות, ציון מחיר מומלץ לצרכן למוצרים שאינם בפיקוח, מע"מ דיפרנציאלי על מוצרים בסיסיים וייבוא מוצרי חלב.

 

במהלך הדיונים התנגד האוצר נחרצות לפתרון המע"מ הדיפרנציאלי, שהציע נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, וזכה לתמיכתו של שמחון. כמו כן, התנגדו הרפתנים לייבוא חלב ומוצריו ולהפחתת מחיר המטרה.

 

מקורבים לוועדה אמרו ל"כלכליסט" כי בדיונים שהתקיימו בסוף השבוע עלו פתרונות נוספים: והם מתן סובסידיות לרפתנים בתמורה להפחתת ממחיר המטרה והגדלת מכסות החלב לרפתות. בשלב זה לא ברור מהי עלות התקציבית של מתן הסובסידיות, באיזה היקף אלו יינתנו, ואיך אלו ישפיעו על מחיר המוצרים לצרכן.

 

יעקב בכר, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר, אמר בסופ"ש ל"כלכליסט" כי לכולם היה ברור שלרפתנים אין מה לתרום בשרשרת הערך: "אני יכול להבין את הניסיונות הכנים של כל הנוגעים הדבר להביא להסכמה כללית, אבל לעשות עסקת חבילה – כשאנחנו לא נגענו בחבילה זה אבסורד. הפיקוח שלנו (מחיר מטרה - ט"ל) הוא בחקיקה ראשית. אנחנו החוליה הכי חלשה שלא יכולה לשלם את המחיר. לא יכול להיות שישלחו לנו חשבונית על מסיבה שלא השתתפנו בה".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x