$
בארץ

היום: נתניהו, שטייניץ, אטיאס ופישר ידונו במצב הנדל"ן

מדובר בפעם הראשונה שבה ראש הממשלה מכנס את כל הגורמים כדי להתמודד בצורה מערכתית בפתרונות לצינון שוק הנדל"ן. המשתתפים בפגישה צפויים לסקור את הצעדים שביצע כל אחד מהם, ויעלו לדיון צעדים חדשים המתוכננים

נעמה סיקולר 07:2131.10.10

התגייסות כוללת ראשונה להתמודדות עם התפתחותה של בועת נדל"ן: בנימין נתניהו יכנס היום ישיבה בנושא מצב שוק הנדל"ן בהשתתפות מנכ"ל משרדו אייל גבאי, שר האוצר יובל שטייניץ, שר השיכון אריאל אטיאס ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר.

 

בשבוע שעבר נערכה פגישה מקדימה בנושא בין נתניהו,

שטייניץ ואטיאס. על הפרק: צעדים להתמודדות עם מצוקת הקרקעות ועליית מחירי הנדל"ן.

 

בפגישה צפויים המשתתפים לסקור את הצעדים שביצע כל אחד מהם, יעלו לדיון צעדים חדשים המתוכננים במסגרת התוכנית של משרד האוצר, בעיקר בצד המיסוי (למשל הפחתת מס שבח ומיסוי דירות יוקרה), וכן יידונו צעדים נוספים הנוגעים לתמרוץ הבנייה בפריפריה, למשל הטבות לקבלנים והוזלת עלויות הפיתוח.

 

מאז שנכנס לתפקידו קידם נתניהו שלוש רפורמות בתחבורה, במינהל מקרקעי ישראל ובמוסדות התכנון והבנייה, אולם אלה כמעט אינן מתמודדות עם עליות המחירים בשוק הנדל"ן בטווח הקצר. מדובר בפעם הראשונה שבה נתניהו מכנס את כל הנוגעים בדבר כדי לדון בצעדים קצרי טווח יותר להתמודדות עם הבעיה בצורה מערכתית, ולא בפתרונות נקודתיים המוצעים על ידי משרד האוצר או בנק ישראל, ובהם ייקור המשכנתאות שעליו הודיע בנק ישראל בשבוע שעבר. כמו כן מדובר בפגישת תיאום בין כל הגורמים הרלבנטיים, מכיוון שכל אחד מהמשתתפים - משרד האוצר, משרד השיכון ובנק ישראל - כבר החל לקדם תוכנית עצמאית. עם זאת, גורמים המקורבים לנושא העריכו כי ייתכן שהודעה רשמית על הצעדים המתוכננים לצינון שוק הנדל"ן תצא רק לאחר סבב פגישות נוסף.

 

במקביל, בשבוע הבא צפויה להתכנס הוועדה להסרת חסמי תכנון ושיווק נדל"ן בראשותו של גבאי. באוגוסט כבר אישרה הוועדה הפשרה של 15 אלף יחידות דיור באזור רמלה וראש העין, והשבוע היא צפויה לדון בשחרור 5,500 יחידות דיור חדשות לשוק. הוועדה תדון ב־3,000 דירות בנצרת, כ־2,000 דירות בקריית מוצקין, כ־350 דירות באזור תעש מורשה וכ־200 דירות במתחם המשטרה ברמת גן. הוועדה הוקמה על ידי ועדת השרים לנושא הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, והיא שמה לה למטרה לבטל את הקפאת התכנון למגורים במרכז הארץ, מהלך שעליו החליטה הממשלה הקודמת לפני כשנתיים. היעד ששמה לה הוועדה הוא שיווק של לפחות 35 אלף יחידות דיור בשנה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x