סגור
סניף בנק הדואר ב רחוב החשמונאים פינת קרליבך ב תל אביב
בנק הדואר, שנמצא בבעלות ממשלתית, חסם את החשבון של אחד מארבעת המתנחלים שהוטלו עליהם סנקציות (צילום: טל שחר)

אחרי לאומי - גם בנק הדואר חסם חשבון של אחד המתנחלים שארה"ב הטילה עליהם סנקציות

בנק הדואר, שנמצא בבעלות ממשלתית, הקפיא את חשבונו של דוד חי חסדאי, מחשש להשלכות לאי ציות לממשל האמריקאי, זאת לאחר שבשבוע שעבר הוטלו עליו ועל עוד 3 מתנחלים סנקציות כלכליות, בשל מעורבותם בפעילות אלימה נגד פלסטינים. בנק הפועלים לא הקפיא חשבונות רלוונטים, אך הטיל מגבלות. בנק ישראל מגבה את הבנקים על פעילותם

הבנקים ממשיכים להטיל מגבלות על האזרחים הישראלים שהממשל האמריקאי הטיל עליהם סנקציות. בנק הדואר, שנמצא בבעלות ממשלתית, חסם את החשבון של דוד חי חסדאי, אחד מארבעת המתנחלים שהממשל האמריקאי בראשות הנשיא ג'ו ביידן חתם בשבוע שעבר על צו המטיל עליהם סנקציות כלכליות, שכן לדברי מחלקת המדינה האמריקנית הם היו מעורבים בפעילות אלימה נגד פלסטינים ביהודה ושומרון. ארבעת הישראלים הם: עינן טנג'יל, ינון לוי, דוד חי חסדאי ושלום זיכרמן.
מבנק הדואר נמסר: "לא נתייחס למקרים ספציפיים. בנק הדואר מחויב לכבד ולקיים סנקציות וצווים משפטיים בינלאומיים, כנדרש במערכת הפיננסית הבינלאומית".
לפי הצו הנשיאותי, נכסים וחשבונות בנק בארצות הברית של ארבעתם יוקפאו. בנוסף, יחול איסור לסחור עמם או להעביר להם כספים באמצעות מערכת הבנקאות האמריקנית.
על רקע זה אתמול נודע כי בנק לאומי הקפיא את החשבון של אחד מהם, והיום נודע כי בנק הדואר ביצע גם הוא הקפאה. בנוסף, לשניים מבין הארבעה יש חשבון בבנק הפועלים, ולפי הערכות על החשבון הוטלו מגבלות ובראשן האפשרות על העברת כספים לחו"ל, אך ככל הידוע טרם בוצעה הקפאה מלאה של הפעילות. מבנק הפועלים נמסר: "בנק הפועלים מכבד את הסנקציות הבינ"ל ויקיים כל צו משפטי. מטעמי סודיות בנקאית, לא נוכל להתייחס למקרים ספציפיים".
המגבלות והקפאת החשבונות בישראל נעשו מחשש של הבנקים שאם לא יעשו כך, יהיו חשופים בעצמם לסנקציות מצד האמריקאים. כאשר הרגולטור האמריקאי מחליט להטיל סנקציות על גופים או אנשים הוא מודיע על כך לבנקים שעובדים מול ארה"ב. מי שמפר זאת חשוף בעצמו פלילית מול הממשל האמריקאי.
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מתנגד לפעולת הבנקים הישראלים אל מול הארבעה, והוא אף שוחח בעניין אתמול עם המפקח על הבנקים דני חחיאשוילי, וביקש ממנו לטפל בעניין שכן אין זה הגיוני שעל אזרח ישראלי תוטל סנקציה מבנק ישראלי בגלל צו אמריקאי.
אלא שספק אם בבנק ישראל יתערבו בעניין, בשל ההבנה על ההשלכות של כך מצד ארה"ב. בתגובה לפניית "כלכליסט" נראה כי יש גיבוי לבנקים על פעילותם מצד הרגולטור. מבנק ישראל נמסר: ״תאגידים בנקאיים מכורח פעילותם הבינלאומית נדרשים לקבוע מדיניות ונהלים לשימוש ברשימות סנקציות בין-לאומיות וברשימות סנקציות לאומיות של מדינות זרות ולהתקשרות או ביצוע פעולות עם גורמים מוכרזים ברשימות כאמור. עקיפה של משטרי סנקציות כאמור, יש בה כדי לחשוף את התאגידים הבנקאיים לסיכונים משמעותיים וביניהם, סיכוני ציות, סיכוני הלבנת הון ומימון טרור, סיכונים משפטיים וסיכוני מוניטין. שמירה על הניהול התקין והפעילות הסדירה של התאגידים הבנקאיים בישראל נחוצה לשם שמירה על הפעילות הסדירה של המשק בכללותו, לקיום מערכת יחסים תקינה עם הכלכלה העולמית, ולבסוף לשם תפקודה התקין של הכלכלה הישראלית".