סגור

בלעדי לכלכליסט
התחרות מתחילה: אפל תשיק את שירות התשלומים שלה בישראל בחודש הבא

אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, החברה צפויה להשיק בישראל בשבוע הראשון של מאי את אפל פיי. התשתית לעליית השירות היתה מוכנה זה כמה חודשים, אולם לפי הערכות, העיכוב נבע הן מהסגרים במשק והן מהצורך לוודא שיש מספיק בתי עסק המסוגלים לקבל תשלום בשיטה זו

ענקית טכנולוגיה נכנסת לפעילות בשוק התשלומים בישראל: אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, חברת אפל צפויה להשיק בישראל בשבוע הראשון של חודש מאי את אפל פיי – אפליקציית התשלומים שלה. התשתית לעליית השירות בישראל היתה מוכנה זה כמה חודשים, אולם לפי הערכות, העיכוב נבע הן מהסגרים במשק והן מהצורך לוודא שיש בישראל מספיק בתי עסק המסוגלים לקבל תשלום בשיטה זו.
האייפון הוא מערכת סגורה, ולכן לא ניתן לבצע תשלומים דרך אפליקציות של ארנקים דיגיטליים, אלא רק דרך אפליקציית אפל פיי. לכן, גוף פיננסי שרוצה לאפשר ללקוחותיו תשלום דרך הטלפון הנייד של אפל, חייב לעבור דרכה, ולחתום עמה על הסכם, זאת בניגוד למכשירי אנדרואיד שם ניתן לשלם עם כל אפליקציית ארנק דיגיטלי במכשיר. בשנה האחרונה חתמו הבנקים וחברות כרטיסי האשראי בישראל עם אפל על הסכם שכזה, ובמסגרתו הם משלמים לה עמלה הנגזרת מגובה העסקה. לפי הערכות, העמלה עומדת על 0.05%. נתח השוק של מכשירי האייפון בישראל עומד על כ־20%.
1 צפייה בגלריה
טים קוק מנכ"ל אפל 11.10.20
טים קוק מנכ"ל אפל 11.10.20
המנכ"ל טים קוק
(צילום: בלומברג)
כניסתה של אפל היא תחנה חשובה במהפכה בעולם התשלומים בישראל, שבמסגרתו ניתן לשלם בבתי העסק באמצעות הטלפון הנייד. בחודשים האחרונים הודיעו חברות כרטיסי האשראי ישראכרט, כאל ומקס, וגם בנק לאומי והבנק הבינלאומי, כי הם משיקים ארנקים דיגיטליים. בנק הפועלים השיק באחרונה את הארנק הדיגיטלי של אפליקציית התשלומים ביט, ושופרסל ובנק דיסקונט צפויים להשיק פלטפורמה פיננסית, שתכלול ארנק דיגיטלי, על אפליקציית התשלומים פייבוקס.