$
אינטרנט

בלחץ ביהמ"ש: תקציב עיריית ת"א יפורסם בקובץ אקסל

יום לפני הדיון בעתירת סיעת "עיר לכולנו", שדרשה להעמיד לרשות הציבור את נתוני התקציב בפורמט שמאפשר חיפושים מורכבים, הודיעה העירייה כי השיגה "פריצת דרך טכנולוגית", להמרת הקובץ לפורמט אקסל

עומר כביר 12:3506.07.10

כל העדכונים, הכתבות והמדורים של טכנולוגי - היישר לפייסבוק שלכם

 

ניצחון לתומכים בפתיחת מאגרי מידע: יום לפני הדיון המכריע בבית המשפט, הסכימה עיריית תל אביב להעמיד לרשות את הציבור את תקציב העיר לשנות 2011 בפורמט אקסל, אשר יאפשר לבצע חיפושים מורכבים וליצור אפליקציות

שונות לניתוח המידע.

  

בשנה האחרונה ניהלה סיעת מועצת העיר תל אביב "עיר לכולנו" מאבק נגד העירייה וראש העיר רון חולדאי, בדרישה להעמיד לרשות הציבור את תקציב העירייה בפורמט שיאפשר לבצע חיפושים מורכבים, מיון וסיכום. עד כה הסכימה העירייה להפיץ את התקציב בפורמט PDF בלבד, שאינו ניתן לעריכה.

  

משעמדה העירייה בסירובה, פנתה הסיעה - בשיתוף העמותה לחופש המידע ובאמצעות עו"ד בועז בן צור - לבית המשפט בדרישה שיחייב אותה לעשות כן. במקביל, עמלה הסיעה על העתקת פרטי התקציב, והמירה אותם ידנית לפורמט שמאפשר לחפש ולנתח את הנתונים, והוא הופץ בנובמבר 2009 באמצעות תוכנה שזכתה לכינוי ה"תקציבולטור".

  

בדיון שהתקיים באפריל, הציע השופט עודד מודריק לעירייה לשחרר את התקציב בפורמט אקסל בתמורה לביטול העתירה, אך העירייה סירבה והסכימה רק לפתח תוכנה שתאפשר הצגת שאילתות, בטענה שאין היא חייבת לפרסם את המידע בקובץ אקסל.

  

השופט מודריק לא קיבל את הצעת העירייה, וקבע שהדיון בעתירה יתחדש ב-5 ביולי. ביום ראשון הגישה העירייה הודעה דחופה לבית המשפט, ובה נאמר כי "אגף המחשוב של העירייה ייצר את הטכנולוגיה הדרושה להמרת קובץ התקציב לקובץ אקסל", ושהוחלט שהקובץ המדובר יועמד לרשות הציבור.

  

לבקשת העותרים השופט נתן להודעת העירייה תוקף של פסק דין, המחייב אותה להעמיד את הצעת התקציב ואת ספר התקציב של 2011 לרשות הציבור בקובץ אקסל. בנוסף, חויבה העירייה בהוצאות משפט בסך 10,000 שקל.

 

"העירייה קיבלה את הצעתי בשלב מאוחר ובעקבות 'התפתחות' שרב בה הסתום מן הנגלה", הסביר מודריק את החלטתו. "זמן מה לאחר שהעירייה שלחה הודעת הסתייגות מן ההצעה של בית המשפט התרחשה – כך מתקבל הרושם – 'פריצת דרך' טכנולוגית שאפשרה לאגף המחשוב היערכות לפרסום התקציב בדרך המספק את עתירת העותרים. ה'תגלית' הטכנולוגית השתלבה... בהתייעצות שהעירייה קיימה עם גורמי משרד המשפטים ומשרד האוצר. כמדומה לי שהעירייה השתכנעה שהשקפתה המשפטית... אינה מבוססת מספיק".

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "העירייה מפרסמת כבר מספר שנים את תקציבה בצורה מלאה, מפורטת ומבוארת, גם במשרדיה וגם באתר האינטרנט העירוני. הבקשה לקבל את קובץ התקציב, דווקא בקובץ אקסל לא התאפשרה טכנולוגית, ולא היתה מחויבת חוקית, אך למרות זאת הודיע ראש העירייה כי הקובץ יינתן כאשר הדבר יתאפשר. ואכן, כשהדבר התאפשר, הסכימה העירייה לכך ובעקבות האמור ניתן פסק הדין בבית המשפט".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x