$
אינטרנט

זה התחיל ב"מתמטיקה": ויקיפדיה בעברית חוגגת 10

מאז הערך הראשון שעלה אל דפי הגרסה העברית של האנציקלופדיה השיתופית נכתבו 148 אלף נוספים, אשר נערכו כ-15 מיליון פעמים ע"י גולשי ישראל. מייסד ויקיפדיה: "הגרסה העברית היא אחת האיכותיות ביותר בעולם"

הראל עילם 15:5409.07.13
ויקיפדיה הפכה להיות מוסד ישראלי: למרות שהוקמה רק לפני כעשור, היא הפכה להיות אחד מהאתרים החשובים והפעילים ביותר בארץ. לפי קרן ויקימדיה העולמית שמנהלת את פרויקט ויקיפדיה, האנציקלופדיה השיתופית בעברית שניה באיכותה והיקף פעילותה רק לזו של האנציקלופדיה האנגלית.

לפי אנשי הקרן, מאז הערך הראשון אי פעם שנכתב בעברית - מתמטיקה - נוצרו כ-148 אלף ערכים אשר זכו ללא פחות מ-15 מיליון עריכות על ידי כ-200 אלף ישראלים. לפי ג'ימי וילס, מייסד ויקיפדיה, האנציקלופדיה העברית מובילה במדד האיכות, שמשקלל שיעור משתמשים, היקף פעילות והעריכה, אורך הערכים ועוד.

 

תמונת היום בוויקיפדיה העברית. נחשבת לאחת הגרסאות המוצלחות ביותר של האנציקלופדיה השיתופית תמונת היום בוויקיפדיה העברית. נחשבת לאחת הגרסאות המוצלחות ביותר של האנציקלופדיה השיתופית

 

זהו הישג מרשים, בהתחשב בכך שהאינציקלופדיה באנגלית מכילה פי 29 יותר ערכים, ופי 96 יותר עורכים בכל העולם. האתר העברי ממוקם רק במקום 37 בכמות הערכים מתוך 280 השפות שוויקיפדיה זמינה בהן. בין היתר, עקפו את האתר הישראלי אתרים בשפות בהן יש הרבה פחות דוברים או גולשים, כגון בסקית, ליטאית, אספרנטו, פינית, נורבגית ואף וראי, שפה הנפוצה בפיליפינים ושגורה בפי 2.6 מיליון איש בלבד - אבל עם 880 אלף ערכים.

 

הערך מתמטיקה, הראשון שהועלה לאתר בעברית הערך מתמטיקה, הראשון שהועלה לאתר בעברית

ויקיפדיה בעברית הוא האתר הרביעי הנצפה ביותר בישראל ונהנה מ-2,000 משתמשים פעילים ויומיים - רובם המוחלט גברים, בני 26 עד 35, אקדמאיים ורווקים. רק 23% מעורכי ויקיפדיה הן נשים, משהו שמנהלי ויקימדיה בישראל התבטאו כנגדו בחריפות בעבר. נשים רבות מתלוננות על מיזוגניה והדרת נשים, ומעט מאוד ערכים בויקיפדיה הישראלית עוסקים בנושאים שחשובים לנשים.

 

ויקימדיה ישראל ציינה לשבח את העורך רותן דן שכתב את הערך הראשון, את דוד שי שביצע לא פחות מ-192 אלף עריכות בוויקיפדיה לאורך השנים ואת דרור לין, שכתב קרוב ל-5,000 ערכים חדשים. בנוסף, צפויה הקרן להשיק לוגו יחודי ויעודי לוויקיפדיה בעברית.

 

ברשימת הערכים הנצפים ביותר: יצחק רבין וג'סטין ביבר

 

כצפוי, בין עשרים הערכים הנצפים ביותר בארץ ניתן למצוא את ישראל (במקום הראשון), דוד בן גוריון, יצחק רבין, ירושלים, בנימין זאב הרצל, פסח, מנחם בגין, מלחמת ששת הימים, תל אביב יפו, חנוכה, קורבן ביהדות ובנימין נתניהו. עם זאת, גם ג'סטין ביבר וצרפת הצליחו להיכנס לרשימה.

 

ג'ימי ויילס, מיסד ויקיפדיה, מסר: "אני מברך את ויקיפדיה בעברית על ציון הדרך הזה. זו אחת הגרסאות האיכותיות ביותר מבין 280 שפועלות כיום. ביקרתי בישראל מספר פעמים ובכל פעם נהניתי לראות את הפעילות המרשימה של קהילת המתנדבים והעורכים בישראל שהיא ללא ספק מקור גאווה לכל התנועה הבינלאומית שלנו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x