$
אינטרנט

עיין ערך שוביניזם: מחקר מצביע על אפליה נגד נשים בוויקיפדיה

פחות מחמישית מעורכי האנציקלופדיה הן עורכות, והן סובלות יותר מעריכות מחדש ומחסימת פעילותן - כך עולה ממחקר אמריקאי. המצב בארץ לא טוב יותר: "הרוב הגברי מובהק ומוחלט", אומר ל"כלכליסט" יו"ר קרן ויקימדיה הישראלית

יוסי גורביץ והראל עילם 16:2416.08.11
מחקר חדש, שנערך לאחרונה באוניברסיטת מינסוטה, מצא כי רק 16% מהעורכים בוויקיפדיה מזדהות כנשים, כמו גם סימנים נוספים להטייה מינית. ה"רג'יסטר" הבריטי ציין כי בהתחשב בכך שהעריכה בוויקיפדיה היא במידה רבה אנונימית, ייתכן כי שיעור הנשים בקרב העורכים נמוך אף יותר.

 

החוקרים מצאו עוד כי הסיכוי שתרומות של נשים לערכים בוויקיפדיה ייערכו מחדש בידי עורכים אחרים גבוה "באופן ניכר" בהשוואה לתרומות של גברים. כמו כן, יש סיכוי גבוה יותר שעורכות ייחסמו לצמיתות בידי עורכים אחרים, ביחס לגברים. הערכים בוויקיפדיה על נושאים הנחשבים לכאלה שמעניינים נשים קצרים משמעותית לעומת ערכים "גבריים" יותר, והסקירות של סרטים המיועדים לקהל נשי הן באיכות נמוכה יותר מזו של סרטים המופנים לקהל גברי.

 

"נראה שוויקיפדיה צמחה בכיוון שמוטה לעבר נושאים המעניינים גברים", מסרו החוקרים, "במצטבר, הממצאים הללו מעידים על תרבות עמידה להשתתפות נשית". אחד החוקרים, פרופ' ג'ון רידל, הוסיף כי "הממצאים הללו עשויים לספק לנו תובנות על גורמים התורמים לפער המינים".

 

בעיית פער המינים איננה חדשה בוויקיפדיה: סו גרדנר, המנהלת התפעולית של קרן ויקימדיה - המפעילה את האנציקלופדיה המקוונת - ציינה בפברואר האחרון בבלוג שלה תשע סיבות לכך שנשים נרתעות מהשתתפות בפעילות בה. בין השאר הוזכרה "אווירה מיזוגנית" באתר, "תרבות מינית באופן שהן מוצאות דוחה", היותה של ויקיפדיה סביבה לוחמנית שמצריכה בטחון עצמי רב, וכן חשש שהערכים שהגולשות כותבות יימחקו.

 

ג'יימי ויילס, מייסד ויקיפדיה. מעוז גברי ג'יימי ויילס, מייסד ויקיפדיה. מעוז גברי צילום: בלומברג

 

גם בישראל: "רוב גברי מובהק ומוחלט"

 

גולשות שקיוו שבגרסה העברית של ויקיפדיה המצב אולי שונה, יתאכזבו לשמוע שגם שם שיעור העורכות מוערך בפחות מ-20%, כפי שמאשר בשיחה עם "כלכליסט" תומר אשור, יו"ר מנהל קרן ויקימדיה ישראל. אשור מגדיר את המצב בוויקיפדיה הישראלית כ"רוב גברי מובהק ומוחלט", אך מציין כי הדבר אינו נובע ממדיניות מפלה, אלא מ"התפתחות תרבותית".

 

לדעתו של אשור, התרבות שהתפתחה בוויקיפדיה העולמית, והישראלית בתוכה, היא של מלחמות עורכים מלאות אגו וטסטוסטרון. "אנחנו רואים שיש הרבה יותר גברים באתר, ואי אפשר לבטל קשר כלשהו בין התרבות שהתפתחה בו והאופי הגברי", הוא מציין. אשור הוסיף שהאופי האגרסיבי של תרבות העריכה שנוצרה מרחיקה עורכים חדשים, ועוד יותר מכך - עורכות.

 

אבל מה אתם עושים על מנת לשנות זאת? הרי ברשימת בעלי התפקידים בוויקימדיה ישראל אין אף אישה 

 

"זה נכון, אבל לצערי לא התמודדו נשים לוועד בסבבים האחרונים. עם זאת, אחת משלושת הבירוקרטים הבכירים של ויקיפדיה הישראלית היא אישה. בנוסף, בכנס ויקימניה שנערך לאחרונה בחיפה היתה ארוחה המיועדת לקהילת עורכות ויקיפדיה הישראליות". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x