שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

איגוד האינטרנט: על בעל Facebook.co.il להעניק אותה לפייסבוק

עו"ד ישראלי בשם גל אראל, אשר החזיק בכתובת במשך שבע שנים, נדרש להעבירה לידי פייסבוק לאחר שלא עדכן את האתר מזה שנתיים. בהליך בוררות שהוביל האיגוד, נפסק לטובת התאגיד האמריקאי

עומר כביר 17:3129.04.13

הישראלי גל אראל יעביר לפייסבוק את הבעלות על הדומיין facebook.co.il, בו הוא מחזיק זה קרוב לשבע שנים - כך קבע גוף יישוב המחלוקות של איגוד האינטרנט הישראלי בתום הליך בוררות שביצע.

אראל רשם את הדומיין כבר באוקטובר 2006, שבועות ספורים אחרי שהרשת החברתית הגדולה בעולם נפתחה לציבור הרחב (ויום אחרי שהצטרף אליה) אך זמן רב לפני שזכתה לפופולריות הגורפת שממנה היא נהנת היום. באתר עצמו לא הציג אראל תכנים מסחריים, אלא מידע על מספר עמותות ופעילותן, שלא עודכן זה יותר משנתיים.

 

פייסבוק, מסיבות מובנות, ביקשה שהדומיין יועבר לבעלותה, ולפי הודעה לעיתונות מטעם איגוד האינטרנט פתחה עם אראל במו"מ במסגרתו הציעה לרכוש את הדומיין תמורת 3,000 דולר. אראל סירב ועמד על כך שהחברה תשלם לו 8,000 דולר (אחרי שמוקדם יותר דרש עשרת אלפים דולר), והרשת החברתית פנתה לאיגוד בבקשה שיברור בסכסוך.

 

זקוקה לכל דומיין. פייסבוק זקוקה לכל דומיין. פייסבוק

 

פייסבוק: "הדומיין חיוני עבורנו"

 

בעתירה שהגישה טענה פייסבוק כי היא "מחזיקה למעלה מ-100 שמות מתחם הכוללים את המונח Facebook והואיל ופעילותה מקוונת בלבד, שמות מתחם אלה חיוניים לקיומה ומהווים את אמצעי הגישה היחידי למאות מיליוני משתמשיה". לדבריה, על חוזקו של סימן המסחר מעידה רשימה ארוכה של ניסיונות לגזול שמות מתחם הכוללים אותו (כמו face-book.com או facebook.me), אשר ההליכים בעניינם הוכרעו לטובתה.

 

אראל, עו"ד במקצועו, לא הגיש תגובה לטענות ובהיעדרה נקבע כי המחזיק בדומיין לא פעל בתום לב. “ניכר כי למשיב אין כל אינטרס בהחזקת שם המתחם או שימוש בו לכל מטרה משלו, למעט לצורך הפקת רווח מהעברת הזכויות בו לגוף שהוא בעל הזכויות בשם, תמורת עלות לא סבירה", נכתב בסיכום שפרסם האיגוד. "ההודעה שהציב המשיב באתר, לפיה אין לאתר קשר לרשת החברתית מעידה כשלעצמה כי המשיב מודע לפוטנציאל להטעיה".

 

עוד נקבע כי לארגוני הצדקה שהוצגו באתר אין קשר לפייסבוק, לא בשם ולא במהות העשייה שלו, ולא הוכחה זיקה שתצדיק את השימוש בשם המסחרי. “פייסבוק אינו מונח גנרי ואין לו כל קשר לשירות שמציע המשיב", נכתב. "זהו מונח קנייני המיוחס למשמעות שיצקה לו העותרת כרשת חברתית. השימוש במונח זה על-ידי המשיב מעיד על ניסיון לרשום סימן שכבר נוצר ומצוי בשימוש העותרת”.

 

איגוד האינטרנט הישראלי הוא האחראי על רישום כתובות אינטרנט בעלי סיומת il. ההליך התנהל בהתאם לכללי רישום הדומיינים, להם מתחייב בעל הדומיין בעת רישומו ומקנים לאיגוד סמכות לביצוע יישוב מחלוקות. לאראל הוקצבו 30 יום על מנת להעביר את הבעלות על הדומיין לידי פייסבוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x