$
חדשות טכנולוגיה

מובילאיי תמכור מערכות נהיגה אוטונומיות במאות מיליונים לחברת משלוחים בארה"ב

מערכת הנהיגה האוטונומית תשמש להפעלת רכבים אוטונומיים לשינוע סחורות (טרנספורטרים) של חברת Udelv. שתי החברות מתכננות לייצר יותר מ-35 אלף יחידות של ה"טרנספורטר" עד שנת 2028

רפאל קאהאן 16:2012.04.21

מובילאיי, מקבוצת אינטל, ו-Udelv, סטארט-אפ אמריקאי בתחום המשלוחים האוטונומיים הודיעו היום (ב') על עסקה במסגרתה מובילאיי תמכור לחברה האמריקאית את מערכת הנהיגה העצמית - הנקראת Mobileye Drive, שתשמש להפעלת הרכבים האוטונומיים לשינוע סחורות (ADV) של Udelv, המכונים "טרנספורטר".

 

 

 

שתי החברות מתכננות לייצר יותר מ-35,000 יחידות של ה"טרנספורטר" עד שנת 2028. על פי הודעת החברות, הפעילות המסחרית תחל כבר בשנת 2023. על פי מובילאיי, מדובר בעסקה רחבת היקף הראשונה של המערכת שלה לנהיגה אוטונומית.

 

פרופ׳ אמנון שעשוע מנכ״ל מובילאיי פרופ׳ אמנון שעשוע מנכ״ל מובילאיי צילום: נמרוד גליקמן

 

"שיתוף הפעולה שלנו עם Udelv הוא משמעותי מבחינת היקפו ולוח הזמנים הקצר של הפריסה שלו", אמר פרופ' אמנון שעשוע, נשיא ומנכ"ל מובילאיי. "מגפת הקורונה האיצה את הביקוש לשינוע סחורות אוטונומי".

 

Donlen, אחת החברות הגדולות בארה"ב לניהול ציים של רכב מסחרי, ביצעה היום את ההזמנה המקדימה הראשונה ל-1,000 יחידות של ה"טרנספורטר". על פי פרופ' שעשוע בראיון לתקשורת הישראלית לאחרונה, מחירה של יחידת מובילאיי דרייב הינו כ-20 אלף דולר לתוכנה, ועוד כמה עשרות אלפי דולרים לחומרה הנלווית.

 

לפי תחשיב זה, היקפה הראשוני של העסקה מגיע לכ-2 מיליון דולר, כאשר תושלם היא יכולה להגיע ליותר מ-700 מיליון דולר אם ייוצרו כל 35 אלף יחידות הטרנספורטר. היקף זה אינו כולל את עלויות התחזוקה והעדכונים שעשויים להגדיל את ההיקף למיליארד דולר.

 

רכבי ה"טרנספורטר" יופעלו על ידי מערכות מובילאיי ויוכלו לבצע נהיגה אוטונומית מלאה מנקודה לנקודה (דרגה אוטונומית 4). מערכת התפעול של Udelv תאפשר תמרון של כלי הרכב באזורי הקצה של המשימה, בחניונים, באזורי העמסה, מתחמי דירות ובכבישים פרטיים.

 

Udelv, ביצעה את השינוע האוטונומי הראשון בתחילת 2018, ומאז ביצעה גם ניסויי פריסה נרחבים עם לקוחות בתחומים שונים. במקביל, מובילאיי מתכננת לפרוס מערך הסעות אוטונומיות יחד עם Transdev ATS ו-Lohr Group, תחילה באירופה. מובילאיי גם מתכננת להתחיל להפעיל שירות הסעות אוטונומי בישראל בתחילת 2022.

x