$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

עובדי אמזון באלבמה יכולים לשרטט מחדש את תרבות העבודה בארה"ב

ג'ף בזוס הנחה את מנהלי אמזון להגיב באגרסיביות כלפי הטענות ליחסי העבודה הבעיתיים בחברה. למה דווקא עכשיו? כי היום צפויים כמעט 6,000 עובדי אמזון באלבמה להכריע על התאגדותם, ולמעשה הם מציפים שיח עומק על נושאי גזע ופערים כלכליים בארה"ב. התוצאה עשויה להשפיע על חברות רבות

עומר כביר 09:5429.03.21

אם תשאלו את אמזון, הכל פשוט מושלם בקרב 1.3 מיליון העובדים של החברה. למעשה, לא צריך לשאול אותה. בימים האחרונים נראה שהיא עושה מאמץ מיוחד כדי לנדב את המידע הזה, בתוספת נימה לא מבוטלת של אגרסיביות כבושה.

 

 

הכל התחיל כשנודע שהסנאטור ברני סנדרס יבקר במרכז לוגיסטי של אמזון באלבמה. "אני מזמין את סנדרס, ומעריך את המאמצים ליצירת מקום עבודה פרוגרסיבי", כתב ביום רביעי בכיר אמזון דייב קלארק. "לעתים קרובות אני אומר שאנחנו הברני סנדרס של המעסיקים (בסיטקום, זו הנקודה שבה הקהל צוחק, ע"כ), אבל זה לא בדיוק נכון כי אנחנו ממש מספקים מקום עבודה פרוגרסיבי".

ג'ף בזוס, מייסד אמזון ג'ף בזוס, מייסד אמזון צילום: בלומברג

 

איזה עקיצה קלאסית. סנדרס מדבר, אנחנו באמזון עושים. והוא גם התכוון לזה! אבל כפי שחבר הקונגרס מארק פוקן מיהר להזכיר: "שכר של 15 דולר לשעה לא הופך אתכם ל'מקום עבודה פרוגרסיבי' כשאתם מפרקים איגודים ומאלצים עובדים להשתין בבקבוקי מים".

 

כאן נכנס לפעולה החשבון הרשמי, שלא יכל לסתום את הפה או להתאמץ לנסח תגובה חכמה. "אתה לא באמת מאמין לדבר הזה על השתנה בבקבוקים, נכון?", הוא כתב לפוקן. "אם זה היה נכון אף אחד לא היה עובד בשבילנו (אמזון לא סיפקה הסבר לעדויות של נהגי החברה שסיפרו שנאלצו לעשות זאת בגלל תנאי העבודה, ע"כ). האמת היא שיש לנו יותר ממיליון עובדים מדהימים בכל העולם שגאים במה שהם עושים, ויש להם שכר נהדר וביטוח רפואי מהיום הראשון".

 

בהמשך נכנסה אמזון לעימות עם הסנאטורית אליזבת' וורן, שטענה שתאגידי ענק כמו אמזון מדווחים על רווחי ענק אבל מנצלים פרצות ומקלטי מס כדי כמעט ולא לשלם מסים. אמזון ניוז סיפקה תגובה מיתממת: "את חוקקת את חוקי המס; אנחנו רק מצייתים להם. אם את לא אוהבת את החוקים שיצרת, בבקשה, שני אותם".

 

אולם, כפי שוורן הסבירה, הפרצות לא הגיעו לחוקים בגללה, והן לא שם במקרה אלא בגלל "צבא עורכי הדין והלוביסטים" של אמזון (ובאמת, תאגידים גדולים השקיעו ומשקיעים מאמצים כדי ליצור או לאפשר פרצות שונות בחוקי מס). "אני אלחם כדי לגרום לכם לשלם את חלקכם ההוגן", הוסיפה וורן. "ואלחם במאמצי פירוק האיגודים שלכם. ואלחם כדי לפרק ענקיות טכנולוגיה כך שהן לא יהיו חזקות מספיק כדי להטריד סנטורים עם ציוצים עוקצניים".

 

אמזון לקחה את זה כפגיעה אישית. "אחת מהפוליטיקאיות החזקות בארה"ב אמרה שהיא תפרק חברה אמריקאית כדי שהיא לא תוכל לבקר אותה יותר", התבכיין החשבון הרשמי.

 

 

ברני סנדרס ברני סנדרס צילום: רויטרס

 

הציוצים הם לא מקריות, לא טעות של הסטודנט של ג'ף בזוס. לפי דיווח של recode, מדובר בהוראה ישירה ממייסד אמזון בעצמו, שהורה להנהלת החברה להגיב בצורה אגרסיבית יותר לביקורת על יחסי העבודה בה. וכמו שקורה בכל פעם שארגון גדול מגיב כמו ילד קטן, התוצאה היתה הפוכה מזו שקיווה בזוס להשיג ודווקא העלתה את המודעות ליחסי העבודה הבעייתיים, שלא לומר הירודים, באמזון.

 

יחסי עבודה אלו, במיוחד בשנה האחרונה, הם מקור לביקורת משמעותית בעבור החברה. שיאה העדכני בכתב אישום נוקב שהגישה בפברואר נגד אמזון התובעת הכללית של מדינת ניו יורק, לטישיה ג'יימס. כתב האישום פורט לפרטים איך אמזון יצרה סביבת עבודה לא בטוחה במרכזים הלוגיסטיים שלה, בכך שמנעה מהעובדים יכולת לשמור על ריחוק חברתי, לנקות עמדות או לזכות בגישה למוצרי חיטוי, ואיך התנכלה ונקמה באלו שמחו על כך וניסו לאגד את עובדי המחסנים כדי לדרוש תנאים טובים יותר.

 

ההכחשה הצורמת של אמזון להערת האגב על נהגי משלוחים של החברה שנאלצים להשתין בבקבוקים הציפה בעבור גולשים רבים שהמנהג הזה קיים ומתרחש, וגררה סיקור נוסף שלו. כמו, למשל, את עדותו של נהג לשעבר שעבד בעבור ספקית של אמזון בטקסס, וסיפר על משמרות רצחניות של 14 שעות ועם קצב אספקה כל כך גבוה שלא נותרה לו ברירה אלא להשתין בבקבוק על בסיס יומי. "לא ראיתי מאמץ מצד אמזון ללחוץ על ספקי משלוחים לאפשר לנהגים שלהם להשתמש בשירותים כמו בני אדם נורמלים, מה שהוביל לרבים, כולל אותי, להשתין בבקבוקים מתוך חשש להאט את קצב האספקה שלנו", הוא סיפר לגארדיאן.

 

קניסת נהגים שעצרו לקנות קפה

 

דיווחי עבר שלפיהם עובדי מחסנים ונהגים נאלצו לוותר על הפסקות שירותים, השתינו בבקבוקים, וסבלו מהלנת שכר ומתנאי עבודה שהדרך המנומסת לתאר אותם תהיה לא אנושיים חזרו גם הם למודעות בעקבות הציוצים האגרסיביים של אמזון.

 

הציוצים גם הטילו צל אפל על תוכנית של אמזון להתקין מצלמות ביומטריות ברכבי המשלוחים שלה, שרשמית נועדו לאמת את זהות הנהגים, ולוודא שאינם סובלים או נוהגים בצורה לא-בטוחה, אך מעשית סביר שישמשו גם להפיכת יום העבודה שלהם לנוקשה ומגביל יותר (למשל, קניסת נהגים שעצרו לכמה דקות על מנת לקנות כוס קפה).

 

אבל למה, למה עכשיו? יחסי העבודה באמזון נמצאים תחת ביקורת שנים. באירופה הם נושא למחאות ושביתות עובדים נרחבות. התביעה נגד החברה הוגשה לפני יותר מחודש. למה דווקא בימים האחרונים החלה החברה להגיב באגרסיביות? התשובה נעוצה לא במה שקרה, אלא במה שיקרה.

 

היום, צפויים כמעט 6,000 עובדים במרכז הלוגיסטי של אמזון באלבמה לסיים להצביע על האם להתאגד. אמזון, זה ידוע, מפחדת פחד מוות מאיגודי עובדים. בשנה שעברה, כשעובד בניו יורק ניסה לאגד עובדים במרכז הלוגיסטי שבו הועסק, אמזון הגיבה בפיטוריו באמתלה מופרכת (כך לפי כתב האישום שהוגש נגד החברה) ובכיריה השמיצו אותו אישית. המאמצים של אמזון לפגוע באיגודי עובדים בארה"ב כל כך יעילים, שרק פעם אחת בעבר הגיעו מאמצים אלו לכדי הצבעה. אז, ב-2014, היה מדובר על רק קבוצה של כ-30 טכנאים במחסן אמזון בדלוואר. רובם התנגדו אמנם, אך לפי דיווחים בכירי החברה אכלו סרטים טרם ההצבעה.

 

מרכז לוגיסטי של אמזון מרכז לוגיסטי של אמזון צילום: בלומברג

 

וההצבעה של 6,000 עובדים? היא הרבה יותר מפחידה, והרבה יותר משמעותית. "מדובר אולי בהצבעה על התאגדות החשובה ביותר זה עשורים", אמרה לאתר אינסיידר ד"ר לין וינסנט מבית הספר לניהול של אוניברסיטת סירקיוז. "היא מייצגת שיחה עם האומה שלנו בנוגע לפערים כלכליים וגזעיים שמוטמעים במערכות שלנו ובחלוקת הכוח".

 

לדברי מומחים, אם יצליחו העובדים להתאגד, יהיה זה לא רק תקדים באמזון אלא גם מפת דרכים לעובדים אחרים בחברה ובחברות נוספות. "אם הם יצליחו לנצח ולהקים לעצמם איגוד במערכת שבורה כמו זו, זה יעודד לא רק עובד מחסנים אחרים של אמזון, אלא גם עובדים בתעשיות אחרות ובקמעונאים אחרים", אמרה לאינסיידר סלין ניקולס מהמכון למדיניות כלכלית (EPI). "אם לא נצליח ליצור מערכת שבה עובדים יכולים לקדם תועלות לעצמם, כשהם עובדים בתנאים מבישים כאלו, זה אומר שאנחנו צריכים רפורמה יותר מתמיד".

 

בחודשים האחרונים עשתה אמזון כל שביכולתה על מנת לחבל במאמצי ההתאגדות. בין השאר דאגה החברה להפיץ סיכות דש עם הכיתוב Vote Noe, והפיצה לעובדים הודעות SMS שטענו "האיגוד לא יכול להבטיח לכם כלום". בינואר דווח שאמזון שכרה חברה חיצונית שקיימה פגישות עם עובדים בהן, לדבריהם, הופץ מידע מטעה נגד איגודים. "אני חושבת שהרבה אנשים מפחדים מהם, ומפחדים לאבד את מקום עבודתם", אמרה אחת העובדים לאינסיידר.

 

אם מאמצים לפגוע בהתאגדות עובדים בפני עצמם לא מלמדים עד כמה האיגודים האלו נחוצים לחברה כמו אמזון, באים הציוצים של החברה ומבהירים זאת היטב. כשאמזון מצהירה על עצמה כמקום עבודה פרוגרסיבי, יש לכך אחד משני הסברים. הראשון: אמזון סבורה שתנאים מיוחדים אך מזעריים, כמו שכר מינימום גבוה מהקיים בחוק או ביטוח בריאות לכל העובדים, די בהם כדי להפוך מקום עבודה לפרוגרסיבי, ולא מייחסת חשיבות לדברים כמו סביבת עבודה נעימה, משמרות סבירות ויחסי עבודה תקינים. במקרה זה, יש צורך באיגודים על מנת לגרום לחברה להבין שהיא טועה וללחוץ עליה לספק לעובדים תנאים משופרים.

 

איגודים מאיימים על השורה התחתונה

 

השני: אמזון יודעת בדיוק מה היא עושה, מודעת היטב לתנאים הירודים שמהם סובלים עובדיה, ואין לה עניין אמיתי ביצירת מקום עבודה פרוגריסיבי אלא בלחיצת העובדים כמה שיותר על מנת להגביר רווחים. איגודים, במקרה זה, מאיימים על השורה התחתונה שלה ולכן ברור מדוע היא משקיעה מאמצים ניכרים ועקביים נגדם.

 

לכל הפחות, הציוצים מצביעים על נתק עמוק בין בכירי החברה לעובדים שבתחתית הסולם. העובד הבכיר שכתב, והמנהלים שאישרו לפרסום ועדיין לא מחקו, "אתה לא באמת מאמין לדבר הזה על השתנה בבקבוקים, נכון? אם זה היה נכון אף אחד לא היה עובד בשבילנו", מדברים ממקום של פריבילגיה. הם כנראה משכילים, בעלי כישורים מבוקשים, משתכרים משכורות גבוהות הרבה יותר מ-15 דולר לשעה. יש להם את הפריבילגיה לבחור איזה מקום עבודה שהם רוצים, להתמקח עם מעסיקים עם משכורת ותנאים, לעזוב אם הם לא מרוצים. הם לא יכולים לדמיין מצב שבו אי פעם ייאלצו להשתין בבקבוק. כל הרעיון נראה להם מגוחך, הרי ברור שברגע שיקרה משהו כזה נעזוב.

 

זו לא פריבילגיה שעובדי המחסנים והנהגים של אמזון נהנים ממנה. למרביתם, אין את הביטחון שימצאו עבודה אחרת בקלות. המרכזים הלוגיסטיים של החברה הם לעתים המעסיק הגדול היחיד באזור מגוריהם. אם הם צריכים להשתין בבקבוק, הם עושים את זה כי הם פוחדים לאבד את עבודתם ויודעים שלא ימצאו אחת אחרת בקלות, אם בכלל. זו מציאות שכל כך רחוקה מזו של בכירי אמזון, שהם אפילו לא מסוגלים לעבד את הקיום האפשרי שלה, פוסלים אותה על הסף כבדיה כמו כזו שנמצאת בסיפור מדע בדיוני.

 

בהקשר זה, איגוד שיזכיר להם שזו המציאות של מאות אלפים מעובדיהם הוא רעיון מצוין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x