$
גיימריסט
הפניות גג עמוד  גיימריסט פודקאסט דסקטופ

מפתחת פורטנייט סוגרת תביעה אמיתית עם כסף וירטואלי

אפיק גיימס הגיעה לפשרה במסגרת תביעה ייצוגית, שבמסגרתה תשלם לאלפי אנשים אלף V-Bucks, המטבע הווירטואלי של פורטנייט. במוקד התביעה: השימוש שעשתה אפיק ב-Loot Box - מארזי שלל אקראים הנמכרים בתוך משחק, ועושים שימוש במנגנונים הלקוחים מעולמות ההימורים

עמית קלינג 15:0423.02.21
אפיק גיימס, מפתחת המשחק פורטנייט, הגיעה לפשרה בתביעה ייצוגית המתנהלת נגדה בשנתיים האחרונות, שבמסגרתה תפצה אלפים רבים של שחקנים באלף V-Bucks כל אחד. מי שהמטבע הזר הזה לא מצלצל לו מוכר כנראה פספס את התופעה הגדולה ביותר בגיימינג בשנים האחרונות: V-Bucks הוא המטבע הדיגיטלי המשמש את שחקני פורטנייט לרכישות בתוך המשחק – בעיקר לשלל דרכים לעצב את הדמויות והנשקים שלהם. את המטבע הזה ניתן לקנות בתמורה לכסף אמיתי, והפיצוי שמציעה אפיק שקול בערך ל-8 דולר. לפיצוי הזה יש, כמובן, השלכות מעשיות על אפיק - אלף V-Bucks שניתנים במתנה הם אלף V-Bucks שהשחקנים לא ירכשו בכספם. ועדיין, הפיצוי הזה לא דורש מהחברה לפתוח את הארנק.

 

בתביעה עצמה נטען שאפיק עשתה שימוש לא הוגן בקופסאות שלל (או Loot Box) אקראיות – מעין מארזים של פריטי עיצוב שנבחרים באקראי, בתמורה לסכום קבוע, בלי שהשחקן יידע בדיוק איזו תמורה יקבל. השימוש בקופסאות האלה נפוץ מאוד במשחקים בשנים האחרונות. עם עלייתם, הם החלו לספוג ביקורת ממחוקקים וגופי רגולציה, שניסו להשוות את מעמדן לאותו מעמד של הימורים – בהצלחה חלקית בכמה מדינות, בעיקר באיחוד האירופי.

מנכ"ל אפיק טים סוויני. "הבנו ששחקנים מתאכזבים מהתוצאה באופן עקבי" מנכ"ל אפיק טים סוויני. "הבנו ששחקנים מתאכזבים מהתוצאה באופן עקבי" צילום: רויטרס

 

לצד הסוגיות החוקיות, רכישות כאלו גם הפכו בהדרגה לפחות אהודות בקרב שחקנים – ואף הוסרו ממשחקים רבים. אפיק, למשל, הפסיקה עוד ב-2019 למכור שלל אקראי במשחקים הפופולריים שלה, פורטנייט ורוקט ליג. "הפסקנו לעשות זאת כי הבנו ששחקנים מתאכזבים מהתוצאה באופן עקבי", מסר מנכ"ל אפיק גיימס טים סוויני בהתייחסות לפשרה בתביעה הייצוגית. "שחקנים צריכים לדעת מראש על מה הם משלמים כאשר הם מבצעים רכישות בתוך המשחק".

 

לפשרה יש כמה סעיפים נוספים: כך למשל, קטינים בקליפורניה שהוכח כי השתמשו בכספם האישי לרכישות אלו יוכלו לקבל פיצוי של עד 50 דולר, אולם כל מקרה יצטרך לעבור חקירה עצמאית של גוף נייטרלי במדינה. אפיק תקצה עד 26.4 מיליון דולר לקרן הפיצויים הזו, אך לא ברור כמה שחקנים ישתמשו בפועל באפשרות זו. גם כאן, שחקנים יוכלו לקבל את הפיצוי שלהם ב-V-Bucks, הפעם עד 13,500 במטבע הדיגיטלי של אפיק. את המטבע הזה הם יוכלו לפדות בתמורה לסקינים ונשקים בפורטנייט – רק שהפעם הם ידעו בדיוק מה הם מקבלים בתמורה לכספם, בלי שום מימד של אקראיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x