$
גיימינג

באטל רויאל: הקרב המשפטי בין אפל ליצרנית פורטנייט עולה מדרגה

הצעת חוק שעלתה לדיון בדקוטה הצפונית מבקשת לשחרר מפתחי אפליקציות מהעמלות הדרקוניות שאפל וגוגל כופות דרך מונופול החנויות שלהן. מאחורי הצעת החוק עומדים לוביסטים של חברת אפיק, הנמצאת מאז אוקטובר בסכסוך משפטי חריף עם אפל. השבוע, אפיק הגישה גם תלונת הגבלים עסקיים רשמית נגד אפל באיחוד האירופי

עמית קלינג 14:1017.02.21

הצעת חוק חדשה שתעלה לדיון השבוע בסנאט של מדינת דקוטה הצפונית שבארצות הברית עלולה לייצר תקדים משפטי שיעלה לאפל ולגוגל – ויתכן שגם לחברות נוספות – הרבה מאוד כסף. הצעת החוק מס' 2333 מבקשת למעשה לפתוח את שוק חנויות האפליקציות ולאפשר למפתחים לפלטפורמות בעולם המובייל – כלומר, סמארטפונים וטאבלטים בהם הבחירה היא בין החנות של אפל לחנות של גוגל – לשווק ישירות למשתמשים. כיום, גם אפל וגם גוגל גובות 30% מכל רכישה, קטנה כגדולה, המתבצעת בחנות האפליקציות שלהם, ובמקביל כמובן אוסרות על המפתחות להפעיל בהן חנויות משל עצמם.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

קייל דייויסון, חבר רפובליקני בסנאט של דקוטה הצפונית, צוטט בניו יורק טיימס באומרו שהצעת החוק שואפת "ליצור שוויון הזדמנויות עבור מפתחי אפליקציות ולהגן על הצרכנים מפני העמלות המונופוליסטיות שכופות עליהם חברות הטכנולוגיה הגדולות", הוא אמר והסביר כי עמלת 30 האחוז מתגלגלת בסופו של דבר על הצרכן, מה שמעלה את מחירי המוצרים הדיגיטליים – ושהאיסור על ריבוי חנויות אפליקציות במכשירים מונע תחרות.

 

הצעת החוק נכשלה לבסוף, עם 36 קולות נגד ורק 11 בעד. ועדיין, המהלך הזה מעיד על כך שבמקביל לחקירות ברמה הלאומית, הבודקות בימים אלו האם חברות הטכנולוגיה הגדולות עוברות על החוק להגבלים עסקיים, החברות יצטרכו להתמודד גם עם חקיקה ברמה מקומית יותר: בניו יורק טיימס מציינים כי במספר מדינות אחרות, בהן ניו יורק, פלורידה ומרילנד דנים או אף אישרו חוקים חדשים המגבילים או ממסים באופן כזה או אחר את הפעילות של חברות כגון פייסבוק, גוגל ואמזון.

 

אבל, לפחות במקרה דקוטה – ואולי גם במקרים נוספים – ישנו טוויסט בעלילה. על פי הדיווח, מאחורי הצעת החוק עומדת לא אחרת מאשר חברת אפיק, יצרנית פורטנייט, שנמצאת כבר חודשים במאבק מול אפל סביב נושא העמלות על המכירות בחנות הדיגיטלית שלה. באוקטובר האחרון אפיק יצאה בקמפיין תקיף כנגד המדיניות של אפל וסירבה להפסיק להפעיל את החנות הדיגיטלית שלה. אפל הגיבה בחומרה והסירה את פורטנייט, כמו גם אפליקציות נוספות של אפיק, מהחנות של אפל, כך שכיום מרבית משתמשי אפל – להוציא מספר מצומצם של מנויי שירות סטרימינג משחקים העוקף את האיסור – לא יכולים להשתתף במשחק המחשב הגדול ביותר בעולם. 

 

בתוך כך, אפיק הודיעה היום כי הגישה תלונת הגבלים עסקיים רשמית נגד אפל באיחוד האירופי. לפי אפיק, אפל מפעילה "מגבלות אנטי-תחרותיות מתוכננות היטב... שחיסלו לחלוטין את התחרות בהפצת אפליקציות ותשלומים עבורן".

 

אפיק, המנהלת בחודשים האחרונים תביעה הדדית נגד אפל, שכרה לוביסטים בחודש שעבר – אך מה שמפתיע כאן הוא הפניה שלהם למחוזות החקיקה המקומית ולא הפדרלית, בין היתר על מנת ליצור תקדימים משפטיים שיוכלו לשרת אותה גם בדרגות הגבוהות יותר.

x