$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק תחסום את חוסמי הפרסומות

ברשת החברתית, שמרבית הכנסותיה מגיעות מפרסום, מעוניינים לעקוף את חוסמי הפרסומות ויציגו פרסומות "עמידות" לחסימה כשהם מהמרים שגם הצעד הזה לא יבריח משתמשים

עומר כביר 11:0310.08.16

לא רוצים לראות פרסומות בפייסבוק? לה זה לא אכפת: הרשת החברתית תתחיל בקרוב להציג פרסומות גם לגולשים שמשתמשים בחוסם פרסומות.

 

התוספים הפופולריים לדפדפנים, דוגמת AdBlock, מאפשרים לגולשים להסיר פרסומות מאתרים שבהם הם מבקרים. בשנים האחרונות נמצא השימוש בתוספים אלו בצמיחה, על רקע העובדה שיותר ויותר אתרים מציגים פרסומות פולשניות ומעיקות שמאריכות את זמן הטעינה של האתר, מכבידות על המחשב ומרוקנות את הסוללה.

 

פייסבוק. מהמרת שלא תעזבו פייסבוק. מהמרת שלא תעזבו צילום: שאטרסטוק

 

חלק מהאתרים מתמודדים עם מצב זה באמצעות חסימת גולשים שעושים שימוש בחוסם פרסומות, ומאפשרים להם לצפות בתוכן האתר רק אחרי שביטלו את פעילות התוסף. פייסבוק הולכת לכיוון אחר לחלוטין ומתכוונת להציג פרסומות לגולשים באופן שיעקוף את חסימתן.

 

"עיצבנו את הפרסומות שלנו, את הביצועים שלהן ואת השליטה עליהן על מנת להתמודד עם הסיבות שבגינן אנשים עושים שימוש בחוסם פרסומות", מסביר סגן הנשיא של פלטפורמת הפרסומות והעסקים בפייסבוק, אנדרו בוסוורת', בהודעה לעיתונות. "כששאלנו אנשים למה הם משתמשים בחוסמי פרסומות, הסיבה העיקרית ששמענו היתה - כדי לעצור פרסומות מעצבנות ופולשניות. מכיוון שאנחנו מציעים כלי שליטה חזקים, נתחיל להציג פרסומות גם לגולשים שעושים שימוש בחוסם פרסומות".

 

השינוי רלוונטי רק לגולשים ממחשבים אישיים, שכן באפליקציות המובייל של פייסבוק לאייפון ולאנדרואיד אין אפשרות לחסום פרסומות. פייסבוק אמנם לא צפויה לעקוף את החסימה בגלישה מדפדפני מובייל, ואולם מדובר בשיעור זניח של משתמשים, בוודאי במדינות מפותחות שמספקות את מרבית הכנסות החברה מפרסום.

 

חוסמי הפרסומות מציעים פתרון בדמות רשימה לבנה בתשלום, שמאפשרת לאתרים שמעוניינים בכך לשלם על מנת לעקוף את החסימה. לדברי בוסוורת', בפייסבוק בחרו שלא להשתמש בפתרון זה. "מדובר בנוהג שבמקרה הטוב מבלבל אנשים ושמפחית את ההכנסות הדרושות על מנת לתמוך בעיתונות ובשירותים חינמיים אחרים", הוא כתב. "פייסבוק היא אחת מהשירותים החינמיים האלו, ופרסומות תומכות במשימה שלנו... במקום לשלם למפתחות חוסמי פרסומות כדי להסיר את החסימה, כפי שחלקן הציעו לנו בעבר, אנחנו מעבירים את השליטה לידי האנשים".

 

מבחינת פייסבוק, חברה שחיה על פרסומות, מדובר בצעד לגיטימי. ברבעון שעבר עמדו הכנסות פייסבוק מפרסום על 6.24 מיליארד דולר. החלק המכריע של הכנסות אלו, 84%, מגיע אמנם ממכשירי מובייל, ואולם השימוש בחוסמי פרסומות במחשבים אישיים עדיין פוגע בהכנסות החברה. המהלך עלול להרגיז כמה גולשים, ואולם בפייסבוק מהמרים על כך שהנטישה בעקבותיו תהיה אפסית עד לא קיימת – שכן אין ממש חלופות טובות לרשת החברתית.

 

בנוסף, בניסיון להפיס את דעתם של חלק מהגולשים, מקדמת החברה את השימוש בכלי שיצרה ושמאפשר למשתמשים לשלוט בתחומים שבהם עוסקות הפרסומות שמוצגות לו, ומרחיבה את יכולתיו על מנת לאפשר לגולשים להימנע מהצגת פרסומות של עסק או ארגון מסוים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x