$
חדשות טכנולוגיה

היכונו לביאת הטריליונרים: האם ייווצר מעמד חדש של עשירים?

אנליסטים מאמינים כי התנודות בעושר העולמי מבשרות את עלייתו של מעמד חדש. מה צריך לעשות כדי להפוך לטריליונר? להמציא טכנולוגיה חדשנית ולהפסיק לתרום כסף

שירות כלכליסט 20:2008.07.16

ביל גייטס – האיש העשיר בעולם שהונו מוערך בכ-75 מיליארד דולר – צריך להוסיף "רק" עוד 925 מיליארד דולר להונו כדי להפוך לטריליונר הראשון בהיסטוריה.

 

עד כמה שהדבר נראה מופרך, לפחות יזם אחד מעמק הסיליקון סבור שבמהלך העשורים הקרובים נראה את עלייתם של הטריליונרים, והתרחיש לא כולל בהכרח את ביל גייטס.

 

"אנו צריכים להיות מוכנים לעולם שבו יש טריליונרים וזה תמיד ירגיש לא הוגן. לי זה מרגיש לא הוגן אולם כדי להניע את החברה קדימה, יש לתת לזה להתרחש", אמר ל "ביזנס אינסיידר" סם אלטמן, נשיא חברת "Y קומבינאטור", חממת הסטארט-אפים הגדולה והמוערכת ביותר בתעשיית ההייטק.

 

ביל גייטס. כנראה לא יהיה הטריליונר הראשון ביל גייטס. כנראה לא יהיה הטריליונר הראשון צילום: בלומברג

 

התחושה של אלטמן מבוססת למדי. בוב לורד, אנליסט כלכלי ועורך דין המתמחה בענייני מס, סבור כי התזוזות בעושר העולמי יכולות להתרחש ב-25-30 שנה הקרובות. אולם על פי לורד, גייטס כנראה לא יזכה להימנות עם מועדון 13 הספרות כי הוא תורם את כספו.

 

לדבריו, "אני חושב שזה הולך להיות מישהו שפחות דומה לגייטס ויותר כמו רוקפלר". ג'ון ד. רוקפלר, שהתמזל מזלו להיכנס לתוך תעשיית נפט, העדיף לאגור את כספו ולא להעבירו הלאה. בתקופת השיא שלו, היה שווה הונו של רוקפלר 350 מיליארד דולר במונחים של היום.

 

ייתכן שהטריליונר הראשון יהיה בכלל מישהו עלום, או שאולי יהיה זה מישהו כמו אלון מאסק. מדובר ב"מישהו שהולך ליצור משהו שלא עלה על הדעת לפני כן", מסביר לורד מה יידרש כדי ליצור רמות עושר חסרות תקדים לאדם יחיד.

 

אלטמן מאמין שהחדשנות הטכנולוגית תגיע לנקודה שבה האנשים העומדים מאחורי חידושים אלו ירוויחו מאות מיליארדי דולר לשנה. הוא מאמין שככל שההשקעות בטכנולוגיות נישה יגדלו, כך גם יגדל הפוטנציאל שלהם לשנות את העולם.

 

"הטריליונר הראשון יהיה ממציא. מישהו שייצור משהו שישנה את העולם, כמו שעשה ביל גייטס עם המחשב האישי", אומר אוליבר וויליאמס, יועץ הון מלונדון.

 

על פי דו"ח העושר העולמי של בנק קרדיט סוויס מ-2013, ההון העולמי הכפיל את עצמו מאז שנת 2000 ועמד על שיא של כל הזמנים – 241 טריליון דולר. הסקר קבע שבתוך שני דורות בלבד, ייתכן שיהיו למעלה ממיליארד מיליונרים בעולם או כ-20% מהאוכלוסייה הבוגרת על כדור הארץ. על פי תרחיש זה, עד אז יהיו כ-11 טריליונרים בעולם ב-50 השנה הבאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x