שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

עובד פייסבוק לשעבר מספר על משטרה פנימית וחוקים סקסיסטיים

ספר חדש של עובד החברה טוען שצוקרברג מנהיג בחברה חוקים דרקוניים ודורש ציות ללא תנאי, הסכנות של הנהיגה האוטומטית של טסלה, ובסן פרנסיסקו שוקלים למסות חברות הייטק

יוסי גורביץ 15:2903.07.16

האם פייסבוק היא כת?

לפני מספר שנים, רחשו שמועות על כך שפייסבוק מתכוונת לבנות לעובדים שלה כפר. הכפר הזה אמור לספק את כל צרכיהם, כל הצרכים שאפשר להעלות על הדעת, וזאת בכדי לוודא שלעולם לא תהיה להם סיבה לעזוב אותו. התוכנית, שלא ברור באיזה שלב היא נמצאת, עוררה חשש שמשהו לא בריא עובר על החברה של מארק צוקרברג.

 

מארק צוקרברג. משיח? מארק צוקרברג. משיח? צילום: צילום מסך

 

ספר חדש של עובד ממורמר מאוד מאשש חלק מהשמועות הללו. אנטוניו גרסיה מרטינז, ששימש כמנהל פרסום בחברה, מספר על כת משיחית שרואה את צוקרברג כגואל האנושות ואת פייסבוק ככלי לשחרור בני האדם, על תפיסה שיום ההצטרפות לחברה הוא סוג של יום הולדת או לידה מחדש ויום העזיבה הוא סוג של יום מוות.

במקביל, הוא אומר שלפייסבוק יש קבוצה פנימית של עובדים – היא נקראת The Sec – שמטרתה לשמש מעין משטרה פנימית. פייסבוק לא המציאה את השיטה הזו; מרטינז קורא לאנשים האלה "דמויי KGB, " בעוד שבאפל העדיפו להתייחס אליהם בתור "הגסטאפו".

 

וכמובן, ישנו הסקסיזם הבוטה. נשים נדרשות לציית לקוד לבוש צנוע בעוד שלגברים אין שום קוד לבוש. לדברי מרטינז, נשים שלבושות "לא בצניעות" מקבלות הערות על כך מהממונים עליהן.

 

במקרה אחד, אחרי הדלפה של מידע כלשהו, צוקרברג שלח מייל אישי לכל עובדי החברה, עם שתי מילים בשורת הנושא: "אנא התפטר." צוקרברג ידע מיהו העובד, ונכנס בו תוך שהוא מאשים אותו בבגידה, אבל היה חשוב להבהיר לכולם בחסדו של מי יש להם עבודה.

תשמור האלה ותציל.

 

לבן על לבן 

למכונית החכמה של טסלה יש אופציה של "טייס אוטומטי", שהחברה מנסה לשווק כאילו היא בעצם סוג של נהיגה אוטונומית מצד הרכב. ובכן, לפחות בן אדם אחד שילם בחייו על ההיבריס של אלון מאסק.

 

מטדל S של טסלה. המכונית התבלבלה מטדל S של טסלה. המכונית התבלבלה צילום: יצרן

 

רכב של טסלה התנגש בסוף השבוע במשאית מאחור והנהג שלו נהרג. נהג המשאית המזועזע טען שנהג הטסלה היה עסוק בצפייה בסרט הארי פוטר בזמן שהרכב שלו

התנגש במשאית. השוטרים שהגיעו למקום אמרו שהם מצאו ברכב נגן DVD נייד, לא שזה אומר יותר מדי.

 

לטענת טסלה, הרכב החכם שלה לא היה חכם מספיק והתבלבל בין הרקע הלבן של המשאית ובין הרקע הבהיר של השמיים. בטסלה מיהרו לטעון שמדובר במקרה נדיר, חריג, יוצא דופן ושנהגים אנושיים גורמים הרבה יותר תאונות. המערכת שלה, טענה החברה, משתפרת כל הזמן אבל היא לא מושלמת.

וואלה.

 

אז יש לנו את ההרוג הראשון של הרכבים האוטונומיים. נראה איך זה ישפיע על הנכונות של בני אדם לנסוע בהם ובהתאם, לרכוש אותם.

 

לשממה שהם יוצרים הם קוראים יזמות

סן פרנסיסקו היתה פעם עיר עם אופי, כזו שאנשים עם הכנסה נמוכה או ממוצעת יכולים לגור בה. ואז הגיעו חברות ההייטק על עובדיהן העשירים. הם העלו את מחירי הנדל"ן לשיאים לא שפויים ותוך כמה זמן הוכיחו שתיאוריית הזרזוף – אם ניתן הטבות מס לעשירים, הם יספקו עבודה לאחרים – לוקה בחסרון קטלני: לאנשים בעלי הכנסה ממוצעת או נמוכה, אלה שאמורים היו לספק את הצרכים של מעמד האדונים החדש, לא היתה כל יכולת לעמוד במחירי הדיור החדשים, והם נאלצו לעקור.

במילים אחרות, אימוץ חברות ההייטק הופך את סן פרנסיסקו לשממה אורבנית.

 

סן פרנסיסקו. משבר דיור סן פרנסיסקו. משבר דיור צילום: disfrutasanfrancisco.com

 

שנים של התחנפות לחברות ההייטק הפכו את העיר למחזיקה בשיאי חוסר השוויון: 57.4% מהבתים בה שווים יותר ממיליון דולר, אבל מאות אנשים ישנים על המדרכות באוהלים. הסטטיסטיקות מלוות בסיפורים אנושיים כמו הגננת שגילתה ששני עובדי הייטק רכשו את הבניין שבו היא גרה בשכירות, ושזמן קצר לאחר מכן היא נדרשה לפנות את הדירה שלה, בין השאר בתירוץ שהיא משתמשת בכלים.

 

לכמה מחברי מועצת העיר זה נמאס, והם מתכוונים להעלות להצבעה במשאל עם בנובמבר סעיף שמטיל מס על חברות ההייטק, כדי לסייע בפתרון משבר הדיור שהן יצרו. הסעיף הזה מיועד לבטל סעיף שהעבירה המועצה ב-2011, בניסיון לשכנע את טוויטר להישאר בעיר.

 

קצרצרים

 

1. סוף עידן: הסנאט האמריקאי הודיע לעובדיו שמעתה, הם לא יוכלו לקבל מכשירי בלקברי. לפני כעשור, הבלקברי היה סמל הסטטוס של המנהל או העובד המצליח. הוא סימל את היכולת לתקשר עם המשרד או העבודה מכל מקום, בכל זמן. אף אחד קלט אז את פוטנציאל השעבוד של היכולת הזו. שנה אחר כך, הגיע האייפון ואמר לנו שלמה לעבוד כל כך קשה כשאפשר להוריד אפליקציות זבל ולהתבדר. לפני עשור, בלקברי היתה חוד החנית; עכשיו עומדים ליד הקבר שלה ומקווים שהטקס ייגמר סוף סוף.

 

בלקברי. סופו של עידן בלקברי. סופו של עידן

 

2. נערה אמריקאית, מישל קרטר, תעמוד לדין בעבירת הריגה מופחתת בשל חלקה בהתאבדותו של הצעיר קונרד רוי. כך פסק בית המשפט העליון של מסצ'וסטס. המשפט מעניין משום שהוא מוצא אחריות להריגה גם ב"נוכחות וירטואלית": קרטר לא נכחה בזירת מותו של רוי (הוא התאבד באמצעות הזרמת הגז למשאית שלו), אבל שלחה לו שורה של מסרונים – ואולי גם שיחות טלפון – שבהם עודדה אותו להתאבד. כשרוי, במאמץ נואש אחרון, גרר את עצמו אל מחוץ לרכב, קרטר שלחה לו מסרון מצמרר: "הכנס חזרה לרכב." בית המשפט מצא שהתקשורת הבלתי פוסקת לאורך כל ניסיון ההתאבדות היא "השתתפות וירטואלית" בהתאבדות.

 

3. המועמד הרפובליקני לנשיאות, דונלד טראמפ, פרסם ציוץ אנטישמי אתמול: בתוך מגן דוד אדום על רקע דולרים, הוא האשים את הילארי קלינטון בשחיתות. אף שתומכיו הישראלים של טראמפ מיהרו לטעון שמדובר בכוכב שריף, הרפובליקנים עצמם לא פספסו את המשמעות והביעו זעזוע עמוק. הקישור הוא נאצי במובהק: מגן דוד (יהודי) אדום (בולשביקי) על רקע דולרים (קפיטליזם) משתלבים למסר שהיהודים עומדים מאחורי הן הקומוניזם הן הקפיטליזם. לאחר כמה שעות של רעש, אבל ללא מחאות רשמיות מצד יש עתיד והליכוד, טראמפ הוריד את הציוץ האנטישמי – ואחרי שגילו בקמפיין שלו שיש פונקציה כזו של צילום מסך, הם העלו את אותו הציוץ, כשהפעם המסר בתוך עיגול אדום ולא מגן דוד אדום.

 

דונלד טראמפ. אנטישמיות לייט דונלד טראמפ. אנטישמיות לייט צילום: Eric Cheng_vimeo
4. פייסבוק יודעת עליך הרבה מאד. כנראה הרבה יותר מדי. בית משפט בלגי הניח לה לעקוב אחריך ולאסוף עליך מידע גם אם תמיד סירבת להשתמש בה. ואף על פי כן, היא לא ממש טובה בשימוש בכל המידע הזה. עיתונאית בריטית חפרה את מילות החיפוש שפייסבוק מוכרת עליה לפרסומאים, וגילתה שהיא ללא ממש מכירה אותה. דוגמה אחת תספיק: למרות שהיא בריטית לבנה, פייסבוק משוכנעת שהיא אמריקאית ממוצא אפריקאי. איך מפרסמים משלמים על הפח הזה, לא ממש ברור לי.

 

5. יוצאת מהמשחק בבום: לספינת החלל רוזטה, ששוגרה לפני 12 שנים, היה רק ג'וב אחד: להיכנס למסלול של כוכב שביט עם שם רוסי מסובך ולצלם אותו. את זה היא אכן עשתה היטב. לרוע מזלה, היא תקועה במרחק של 850 מיליוני קילומטרים מהשמש, ובהתאם לא מצליחה להטעין את עצמה בלוחות הסולריים שלה. אשר על כן, בספטמבר הקרוב רוזטה תרסק את עצמה על השביט. לא ברור אם היא תצרח "בנזאי" לפני זה, אבל בדרך למטה היא תצלם עוד כמה תמונות איכותיות.  

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x