$
המדריך

בדיקת כלכליסט

בחינה ראשונה של iOS 10: אפל מתמקדת בצמצום פערים

אפל מציגה את iOS 10 כעדכון מהפכני למערכת ההפעלה לאייפון, אך התנסות בגרסת המפתחים שלה מאכזבת: השינויים המרכזיים מתמצים בגימיקים חביבים ויישור קו עם המתחרים. נותר לקוות שעד שתוצג הגרסה המלאה, פתיחת המערכת למפתחים תייצר בשורות משמעותיות יותר

עומר כביר 10:4820.06.16

אפל כינתה את הגירסה החדשה של מערכת ההפעלה שלה לאייפון ולאייפד - iOS 10 - העדכון המשמעותי ביותר במערכת מאז השקתה. שעות ספורות לאחר חשיפתה "כלכליסט" כבר לקח אותה לסיבוב ניסיון. הגירסה שנבחנה היא גירסת המפתחים הראשונה ולכן עדיין לא כוללת את כל התכונות המובטחות וסובלת מבאגים שצפויים לזכות לטיפול עד הוצאת הגירסה לציבור הרחב. עם זאת, ניתן כבר להתרשם מהיכולות המרכזיות שהציגה אפל בוועידת המפתחים בשבוע שעבר.

 

החדשות הטובות ביותר הן שאף שהמערכת נבחנה על אייפון 6 בן קרוב לשנתיים, לא זוהתה ירידה משמעותית במהירות העבודה. המכשיר הגיב קצת לאט יותר בשחרור מנעילה ובפתיחת תיקיות, אך ייתכן שמדובר בבעיות הנובעות מכך שמדובר בגירסה מוקדמת, ושיתוקנו עד השקת הגירסה הרשימת בסתיו הקרוב.

 

טים קוק עם מפתחים צעירים בכנס החברה טים קוק עם מפתחים צעירים בכנס החברה צילום בלומברג

 

השינויים ניכרים כבר במסך הנעילה: אפל הרגילה את המשתמשים לשחרר את האייפון מנעילה באמצעות הפעלת המסך והצמדת האצבע לכפתור הבית שקורא את טביעת האצבע, אך כעת פעולה זו מציגה את הווידג'טים של המשתמש. כדי להגיע למסך הבית יש ללחוץ על כפתור הבית. מדובר בשינוי מרגיז בהרגלי השימוש אבל מי שמרבה להשתמש בווידג'טים עשוי להעריך את הגישה המהירה.

 

השינוי בוודג'טים עשוי להפוך אותם לשימושיים יותר. נוסף לשילובם בתפריט ההתראות הם מקבלים כעת תפריט משלהם, שזמין בסווייפ שמאלה במסך הבית ומאפשר להשתמש בהם כקיצורי דרך מהירים לביצוע פעולות באפליקציות. השינוי העיצובי הופך אותם לבולטים וברורים יותר, ואף נוספו להם יכולות כמו שילוב סרטונים ואנימציות.

 

חוויית שיחה עשירה יותר

אפליקציה מובנית שזכתה לשדרוג משמעותי היא יישום המסרים המידיים, שמעתה תומך בחוויה עשירה משולבת אפקטים, סטיקרים ואיורים בשיחה עם משתמשים אחרים בשירות iMessages של אפל. כמו כן למפתחים חיצוניים ניתנה אפשרות להוסיף יכולות משלהם שישולבו בתוך שירות המסרים. בשלב זה מרבית היכולות החדשות אינן זמינות, שכן עוד לא יוצרו אפליקציות שתומכות בהן, ואלו יגיעו כנראה רק עם ההפצה הרשמית של iOS 10.

 

 

התפוצה המוגבלת של גירסת המפתחים מקשה לבחון את כל היכולות החדשות אך חלק מהתכונות בכל זאת פעילות. כך למשל ניתן להוסיף תגובה מהירה להודעות בדמות איור קטן מבין תפריט תגובות מוכנות מראש (כמו Like, Love או Ha Ha) באמצעות לחיצה ארוכה על הודעה. לחיצה על חץ קטן שנוסף משמאל לתיבת הזנת הטקסט מובילה לאפשרויות נוספות כמו חלון לשרטוט איורים זריזים שנשלחים למשתמש השני כסרטון שמציג את שלבי השרטוט. לחיצות שונות מאפשות לשלוח אפקטים דוגמת נשיקה או לב פועם ובעת שליחת תמונה ניתן להוסיף לה הדגשות וסימונים.

 

החידוש המשמעותי ביותר באפליקציית המסרים עתיד להיות האפשרות להוסיף יכולות מאפליקציות חיצוניות, שיהיו נגישות תחת אייקון האפסטור שמופיע באפליקציה. כרגע מדובר רק במספר יכולות מובנות כמו האזנה משותפת לשירים באפל מיוזיק וחיפוש סרטונים ותמונות ברשת לשיתוף (תכונה שלא עבדה בעת הבדיקה). בעת הבדיקה התכונות הזמינות היו בגדר תוספות חביבות שמעשירות את חוויית השיחה, אך הן רק קמצוץ מבין היכולות שעתידות להיות משולבות באפליקציה, וצפויות ליצור חווייה עשירה ומגוונת. בשלב זה ניתן לומר שנראה כי מדובר בכיוון מבטיח.

 

חיקוי יכולות של גוגל

תכונות ה־Memories וה־People שנוספו לאפליקציית התמונות המובנית משתמשות ביכולות זיהוי תמונה ולמידת מכונה כדי לייצר אלבומים אוטומטיים מסודרים לפי זמן, מקום, נושא או אנשים. האלבומים מציגים את התמונות בעיצוב אטרקטיבי לצד קליפ שמציג את התמונות והסרטונים בליווי מוזיקה. התכונה הופכת את חוויית השיטוט בתמונות ישנות למרגשת, אך למעשה היא מחקה תכונה שיישום התמונות של גוגל מציעה זה זמן מה.

 

תכונת ה־ People עושה עבודה סבירה בזיהוי הפרצופים וקיבוצם, אך יש לה לא מעט פספוסים שאפשר לתקן ידנית. יתרונה הגדול של התכונה היא שבניגוד למערכות אחרות כמו של גוגל או פייסבוק, מלאכת הזיהוי וההתאמה מתבצעת על המכשיר עצמו בלי לשלוח מידע לשרתים חיצוניים ותוך שמירה על פרטיות המשתמש.

 

 

הצגת החידושים בשירות המפות בכנס המפתחים של אפל הצגת החידושים בשירות המפות בכנס המפתחים של אפל צילום מסך: מתוך אתר אפל

 

אפליקציית המפות של אפל עוצבה מחדש באופן שהופך את השימוש בה לקל יותר ונוספה לה רשימה של יעדים ומסלולים מומלצים לפי פעילות העבר של המשתמש. החידוש המרכזי באפליקציה, שמשלב תכונות מיישומים חיצוניים דוגמת הזמנת מונית או מקום במסעדה ישירות מהאפליקציה עדיין לא פעיר. השינוי העיצובי עשוי היה להקל את השימוש באפליקציה כתחליף לגוגל מפות (היא עדיין לא מצליחה להתחרות בווייז) - אך אי־עדכון מפות ישראל הופך את המהלך לבלתי אפשרי.

 

אפליקציות הליבה נשכחו

שינויים מרכזיים אחרים במערכת ההפעלה כמו פתיחת סירי למפתחים עדיין לא פעילים, בעוד שינויים אחרים כמו השדרוגים באפל מיוזיק או אפליקציית News לא רלבנטיים מאחר והיישומים עצמם לא זמינים בישראל. היצע מצומצם של מכשירי בית חכם בישראל מונע עריכת בדיקה מעמיקה של אפליקציית Home החדשה.

 

אפל טוענת שהעדכון הנוכחי ל־iOS הוא המשמעותי ביותר מאז השקתה, אך בפועל נראה שמדובר בעדכון שכולל תכונות שנעות בין גימיקים חביבים לתסגירת פער מול המתחרים. חסרו לנו במיוחד שדרוגים מהותיים בחלק מאפליקציות הליבה של האייפון ובראשן יישומי האימייל ולוח השנה.

 

על אף הביקורת, חשוב לזכור שמדובר רק בגירסה ראשונית למפתחים שלא כוללת את היכולות המלאות שישולבו בגירסה הסופית. את פירות פתיחת סירי, אפליקציית המפות ו־iMessages למפתחים ניתן יהיה לבחון רק בהמשך. מהלכים אלה, יחד עם תמיכה נרחבת יותר במכשירי בית חכם, עשויים להפוך את iOS 10 לשדרוג משמעותי שמרחיב את יכולות האייפון. אולם גם לאחר תוספות אלה נראה שהמשתמש הממוצע יישאר עם עדכון שמביא כמה יכולות חדשות ושימושיות, אך לא מהפכניות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x