$
משפט

פייסבוק מובילה בבקשות לרישום פטנטים בישראל

כך עולה מהדו"ח השנתי של רשות הפטנטים ל-2015. בשנה שעברה הוגשו 6,904 בקשות לרישום פטנטים, עלייה של כ-10%

משה גורלי 12:1519.06.16
חברת פייסבוק הינה המבקשת הזרה המובילה בארץ בהגשת בקשות פטנט לשנת 2015 (136 בקשות), בעוד שבשנה שעברה החברה כלל לא הופיעה בין 20 המבקשים המובילים. בשנת 2015 הוגשו 6,904 בקשות לרישום פטנטים, מתוכם 1,329 בקשות בינלאומיות. מדובר בעליה של כ-10% משנת 2014, הן במספר הבקשות הכולל והן במספר הבינלאומיות. כך עולה מהדוח השנתי של רשות הפטנטים הישראלית, המשקף את מצבו של שוק הקניין הרוחני בישראל.

 

עוד עולה מהדוח שחלה עלייה של כ-12% בכמות הפטנטים שניתנו בשנת 2015, לעומת שנת 2014. מטרת הרישום היא הגנה על בלעדיות ליוצרים ולממציאים בתקופת הפטנט, תוך איזון עם טובת הכלל שמאפשרת למתחרים לשווק חיקויים ובכך להוזיל את המחיר לצרכן. תקופת המונופול הפטנטי היא עשרים שנה בכפוף לאפשרויות להאריך, בעיקר בתחום הרפואי שבו שבו רישיון השימוש בתרופה ניתן שנים לאחר הרישום.

 

ישראל ממוקמת במקום ה-15 בהגשות בקשות בינלאומיות מתוך 148 המדינות החברות באמנה לשיתוף פעולה בענייני פטנטים (PCT), ומדורגת במקום הראשון בעולם מבחינת זמני טיפול בבקשות PCT.

 

מלבד פטנטים נרשמים ברשות גם סימני מסחר ומדגמים (הגנה על עיצובים). החברות המובילות בהגשת סימני מסחר בישראל הן אפל, לוריאל, יוניליוור PLC, אמברקרומבי & פיץ' וגוגל.

 

קליל תעשיות בע"מ מובילה את דירוג המבקשים הישראליים למדגם עם 81 בקשות. נעלי נאות במקום השני עם 64 בקשות. בעשירייה הפותחת את דירוג המבקשים הזרים המובילים בהגשת בקשות למדגם לשנת 2015, מצויים חברת ה.שטרן, חברת פרארי ואפל.

 

 

פרארי F12. מבקשת להגן על קניינה הרוחני פרארי F12. מבקשת להגן על קניינה הרוחני

 

שרת המשפטים איילת שקד: "ישנו קשר הדוק בין טכנולוגיה, כלכלה וחוק, והוא ניכר בכלים המוצעים בישראל להגנה על קניין רוחני. רשות הפטנטים והשירות החשוב שהיא מעניקה מהווה חלק בלתי נפרד ממארג זה. רשות הפטנטים פועלת לקידום וייצוב מעמדה של ישראל בעולם באמצעות בנייה וחיזוק של שיתופי פעולה רבים עם משרדי פטנטים מובילים מרחבי העולם, הן על ידי חתימת הסכמים והן על ידי שיתוף מידע ונתונים אודות הקניין הרוחני בישראל."

 

מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור: "פעילותה של רשות הפטנטים נתפסה מאז ומתמיד כפעילות חדשנית וייחודית במסגרת תחומי אחריותו השונים של משרד המשפטים. הרשות היא גורם ממשלתי חשוב בעידן זה של חדשנות טכנולוגית, שבו ניהול נכון וחכם של זכויות משפטיות מהווה תמריץ לפיתוח יצירתי ומנוע צמיחה כלכלי".

 

עו"ד אסא קלינג, ראש רשות הפטנטים: "בדו"ח זה פירוט לגבי עיקר פעולת המחלקות המקצועיות ברשות בשנת 2015. שנה זו אופיינה בהמשך הגידול המתמיד מזה מספר שנים בכמות הבקשות המוגשות לשם רישום בכל תחומי פעילותה של הרשות. בזכות מקצועיותה של הרשות נשמר מעמדה הבינלאומי של ישראל בתחום הקניין הרוחני העולמי, וזאת ע"י מעורבות הרשות ביוזמות בינלאומיות בבחינת פטנטים והשתתפות בפרויקטים המייעלים את הליכי הבחינה באמצעות שיתופי פעולה בינלאומיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x