תקשורת

רשמית: הרשות ההגבלים העסקיים מתנגדת למיזוג סלקום-גולן טלקום

הרשות נימקה כי אישור המיזוג יביא להיעלמות של גורם שמגביר את התחרות, וכתוצאה מכך עלול השוק לחזור למצב שבו חברות הסלולר הגדולות יעלו את המחירים. גולן טלקום: "זהו יום שחור בהיסטוריה של הכלכלה והמשק בישראל". שר האוצר כחלון: "התחרות תימשך"

אלירן מלכי ותומר גנון 11:4212.04.16

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה היום (ג') כי היא מתנגדת למיזוג של חברות הסלולר סלקום וגולן טלקום. הרשות כתבה בנימוקיה, כי אישור המיזוג יביא להיעלמות של גורם שמגביר את התחרות, וכתוצאה מכך עלול השוק לחזור למצב שבו לחברות הסלולר הגדולות אין תמריץ להתחרות, והן למעשה עוקבות זאת אחר זאת בהעלאת המחירים לצרכן.

 

ניתוח הרשות העלה כי היעלמות גולן טלקום מהשוק עלולה להשפיע לרעה גם על התנהגותה של הוט מובייל, שהיא החברה הנוספת שמגבירה את התחרות בשוק הסלולר, זאת משום שהלחץ עליה להתחרות ייפחת משמעותית.

 

לדברי הרשות הניתוח אותו ערכה הרשות מתבסס על נתונים כמותיים שהתקבלו מהשחקנים הפועלים בשוק, ניירות פנימיים שהעבירו כל השחקניות בשוק ושיחות עם הגורמים הרלוונטיים.

 

 

 

"בשנים 2011 ו-2012 הנהיגה ממשלת ישראל רפורמה בשוק הסלולר בישראל ששיאה היה בכניסתן לשוק של גולן טלקום והוט מובייל", נכתב בהודעת הרשות המפרטת את הסיבות להתנגדות למיזוג." רפורמה זאת התבטאה, בין השאר, בירידה משמעותית במחירי שירותי הסלולר למנויים. גולן והוט מובייל נתפסות על ידי המפעילות הוותיקות כחברות אשר בגללן החלה התחרות העזה בשוק הסלולר, והן נאלצו להגיב לתחרות מצידן. התוצאה של תהליכים אלה היא שהוט מובייל וגולן מציעות מחירים נמוכים, ביחס לשחקניות אחרות בשוק, והצליחו לגייס שיעור ניכר של מנויים ולהגדיל את נתח השוק שלהן.

 

"ירידת המחירים בעקבות כניסתן של גולן והוט מובייל לשוק משתקפת היטב בירידה הניכרת בהיקף ההכנסות בשוק הסלולר", נכתב בהודעה. "מהיקף הכנסות של כ-17 מיליארד בשנת 2010 לכ-10.5 מיליארד בלבד בשנת 2014, ירידה של כ-38%. ההכנסה הממוצעת למנוי שמפיקות המפעילות הוותיקות ירדה בכ-73 שקלים בחודש בממוצע, בהשוואה שבין חודש ינואר 2011 לחודש מאי 2015. מדובר על הפחתה של כ-60% בהכנסה הממוצעת ממנוי. משמעות הדבר היא שבממוצע משלמים המנויים של חברות הסלולר הוותיקות היום 73 שקל פחות בכל חודש מכפי ששילמו טרם הרפורמה.

 

הרשות חוששת: היעלמות הגורם התחרותי תגרור הענשה מצד חברות על ניסיונות להרחבת התחרות

החשש העיקרי של הרשות הוא שכתוצאה מהעלמות גולן מהמפה השוק ידרדר חזרה למצב של חוסר תחרות והבנה שקטה של החברות הגדולות, כי רצוי להן לשמור על מצב של אי-תחרות. לדבריה האינדיקציות העיקריות שמחזקות את החשש הן: מצב לא תחרותי ששרר בשוק הסלולר טרום-הרפורמה; גולן מעוררת התחרות ויוצרת לחץ תחרותי על כל החברות האחרות; מיעוט השחקנים בשוק; הקושי הקיים בפני כל חברה חדשה להיכנס לשוק (דורש השקעה של מאות מיליוני שקלים בהקמת רשת וברכישת תדרים).

 

הרשות מוסיפה חשש תחרותי משמעותי נוסף: "החברות הגדולות בשוק הסלולר פעילות בכמה תחומים בענף התקשורת. בצורה כזאת הן יכולות להעניש זאת את זאת על תחרות באמצעות הקמת תחרות בשוק אחר. כך למשל, הוט עשויה 'להעניש' את סלקום על כניסתה לתחום הטלוויזיה באמצעות הורדה של מחירי הסלולר. מבנה כזה יוצר תמריץ להוט וסלקום להגיע לשיווי משקל שבו סלקום אינה מתחרה בעוצמה בשוק הטלוויזיה ואילו הוט אינה מתחרה בעוצמה בסלולר".

 

על פי הודעת הרשות, גולן טענה בפני הממונה על הגבלים עסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, כי גם אם לא יאושר המיזוג, בדעתה לצאת מן השוק. "הגם שרשות הגבלים עסקיים אינה יכולה להחליט עבור גולן כיצד תינהג אם לא יאושר המיזוג", נכתב בהודעה, "הרשות סבורה שלגולן מספר אפשרויות פעולה שאינן מחייבות את יציאתה מן השוק. בין היתר הצטרפות להסכם שיתוף רשתות שכבר קיים בין פרטנר והוט, או תיקון הסכם שיתוף הרשתות עם סלקום באופן שיעמוד בדרישות משרד התקשורת ומכירה של עסקי גולן לגורם שלא יפחית את התחרות".

 

הוט מובייל ומפעילות הווירטואליות לא מספיקות לתחרות

על פי הודעת הרשות, מסגרת בדיקת המיזוג היא בחנה, בין היתר, האם הוט מובייל והמפעילות הווירטואליות ימשיכו לעורר את אותה רמת תחרות לאחר היעלמותה של גולן מהשוק. "בנוגע למפעילות הווירטואליות, הבדיקה העלתה שהן מוגבלת מאוד ביכולות שלהן להוריד מחירים ולקרוא תיגר על רמת התחרות בשוק, מפני שהן תלויות בנכונות המפעילה המארחת (חברת סלולר ותיקה) לפתוח את ההסכם למשא ומתן מחודש ולהסכים להורדת התמורה".

 

"בנוגע להוט מובייל", הוסיפה הרשות, "אחת ההשלכות הסבירות להעלמות גולן תהיה הפחתת הלחץ שקיים על חברת הוט מובייל להתחרות. אחת הסיבות העיקריות לכך היא העובדה שהוט היא חלק מקבוצת תקשורת בעלת אינטרסים רבים בשוק הטלוויזיה, בשוק התקשורת הקווית ובשוק האינטרנט (טלוויזיה, תשתית וספק אינטרנט, טלפון וסלולר ומכירת מכשירי קצה). בנוסף, הוט מובייל מושפעת כיום מהתנהגותה התחרותית של גולן. לאור זאת קיים חשש שלאחר יציאתה של גולן מן השוק ישתנו תמריציה של הוט והיא תחדל לחולל תחרות בשוק".

 

הרשות: גם אם באירופה שלוש חברות מספיקות לתחרות, כאן זהו לא המצב

הרשות מפרטת בהודעה כי במסגרת בחינת המיזוג, נבדקה בין היתר הטענה כי מיזוגים מסוג המיזוג של גולן וסלקום אושרו באירופה מבלי שנגרם בגינם כל נזק לתחרות. "בדיקת רשות ההגבלים העלתה כי בשנים האחרונות נבחנו על ידי הנציבות האירופית מספר מיזוגים בשווקי הסלולר. במיזוגים שאושרו נקבעו תנאים שונים שעוצבו בהתאם למאפייני השווקים הספציפיים ונועדו להקל על כניסה של מתחרים חדשים (במתכונת של מפעילה ווירטואלית ללא רשת עצמאית). הכניסה של המתחרים החדשים ארכה זמן ממושך ובנוגע למספר מיזוגים נערכו בדיקות כלכליות בדיעבד שהראו כי חלקם הביאו לעליות מחירים".

 

"הנציבות האירופית", נכתב בהודעה, "לא גיבשה מדיניות אחידה לעניין מיזוגים בין חברות סלולריות והיא בוחנת כל מיזוג בהתאם למאפייני השוק הרלוונטי. כך למשל בשנת 2015 התנגדה הנציבות למיזוג בין מפעילות סלולריות בדנמרק והמיזוג נמשך על ידי הצדדים. עמדת הרשות היא שיש לבחון כל מיזוג על פי נסיבותיו, וכי מספר השחקנים הנותרים בשוק לאחר המיזוג אינו אינדיקציה בלעדית לקיומו או היעדרו של נזק תחרותי. כך למשל, ניסיון העבר מלמד בבירור, כי קיומם של שלושה שחקנים בשוק הישראלי אינו מביא עימו את התחרות הרצויה לשוק הסלולר, וזאת אף אם קיימות מדינות אירופאיות שבהן נשמרת רמת תחרות גם כאשר קיימות רק שלוש מפעילות סלולריות".

 

תגובת גולן: "יום שחור בהיסטוריה של הכלכלה והמשק בישראל"

מגולן טלקום נמסר כי "זהו יום שחור בהיסטוריה של הכלכלה והמשק בישראל. אנו מצרים על ההחלטה שהתקבלה שהיא כל כולה נגד המשך התחרות." בגולן האשימו את ראש הממשלה נתניהו והשרים כחלון וארדן בהכשלת החברה: " ההחלטה בנושא הינה פוליטית בלבד ללא הקשר כלכלי. הרפורמה של שר התקשורת כחלון מעולם לא הייתה שלמה, השר ארדן לא אישר מעולם את הסכם איחוד הרשתות, וראש הממשלה בנימין נתניהו חותם באי אישור ההסכם את הגולל על עתידה של החברה. בגלל שיקולים קטנוניים ואישיים, הפוליטיקאים, אינם פועלים לטובת האינטרס הציבורי ולמען קהל הצרכנים."

 

"הפוליטיקאים, בחרו בגולן טלקום כשעיר לעזאזל וכקורבן למרות היותה הדוגמה היחידה בהיסטוריה של מדינת ישראל לתחרות אמיתית החוסכת בכל שנה 5 מיליארד שקל ולכל משק בית 10 אלף שקל מאז הקמתה." 

 

מנגד, שר האוצר משה כחלון התייחס להחלטת הרשות וטען: "התחרות בשוק הסלולר תימשך. המחירים ישארו נמוכים"

 

כמו כן, ממשרד התקשורת נמסר כי "במשרד מכבדים את החלטת הממונה על ההגבלים שהחליטה לדחות את הסכם המיזוג בין סלקום לגולן טלקום. ראש הממשלה המשמש כשר התקשורת החליט אף הוא לדחות את הבקשה בדומה לעמדה שהביע שר האוצר בעת הגשת בקשת המיזוג. משרד התקשורת נערך להמשיך ולהבטיח את השירות והתחרות בשוק הסלולר. החלטה מפורטת ומנומקת תפורסם בימים הקרובים"

 
מסלקום נמסר כי "החברה תבחן את האפשרויות שעומדות בפניה לאחר שתקבל ותלמד את הנימוקים להחלטות".
מימין: ניר שטרן מנכ"ל סלקום ומיכאל גולן בעלי גולן טלקום
מימין: ניר שטרן מנכ"ל סלקום ומיכאל גולן בעלי גולן טלקום צילום: סיון פרג', אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x