$
הייטק והון סיכון

"עליית מס החברות עלולה לדחוף חברות בינלאומיות לשלם יותר מסים בחו"ל"

מנכ"ל צ'ק פוינט גיל שויד יצא נגד הרגולציה המוגזמת לטענתו וציין שמדיניות הממשלה ממוקדת במשיכת משקיעים זרים: "כסף זר זה טוב ועוזר אבל גם כסף מישראל הוא טוב למדינה, אפילו טוב יותר"

מאיר אורבך 12:4611.04.16

לאחר שהביע תרעומת על התנהלות הממשלה במהלך הוועידה המוטסת של "כלכליסט", ממשיך גיל שווייד, מנכ"ל ענקית אבטחת המידע צ'ק פוינט, במתקפה שלו על ממשלת ישראל בכנס שוק ההון "בדרך לנאסד"ק עוצרים בת"א" של משרד נשיץ ברנדס אמיר ופירמת PwC Israel.

 

בכנס אמר שוויד "המעשים של מדינת ישראל דוחפים החוצה חברות ישראליות. בשנים הראשונות היו חוקים לא רלוונטיים, אבל הייתה גם תחושה שמדינת ישראל היא מקום אטרקטיבי, בשנים האחרונות נעשו המון רפורמות, יותר בירוקרטיה, יותר מדי רגולציה. עורכי הדין ורואי החשבון שלנו המליצו לנו בתחילת הדרך להירשם בישראל אבל כיום נטל המס הפך להיות פי 4 ויש תחושה של עליהום על כל החברות בישראל. המצב היום הוא בעייתי ושום דבר לא משתנה. נבחרי הציבור עסוקים בדברים אחרים. אני רוצה לפעול בישראל כאן. אני מקווה שלא יצליחו לשבור אותי. אבל ייתכן שבעתיד בעוד 5 שנים בישראל נשלם 50 מיליון דולר מיסים לישראל ובמקום אחר בעולם נשלם 300 מיליון דולר מסים. אלו תהליכים מאד טבעיים. אנחנו כבר כפופים לרגולציה בכל השווקים שבה אנו פועלים אז השאלה האם אשאר כפוף גם לרגולציה הישראלית או לא".

 

מימין: דנה וייס וגיל שויד מימין: דנה וייס וגיל שויד צילום: יוסי זליגר

 

לדברי שויד, המדיניות של ישראל מאז שנות ה-50 מתרכזת במשיכת משקיעים זרים לארץ, אך המדיניות הזאת אינה מתאימה יותר היום, שכן מדינת ישראל יוצאת ממנה מופסדת: "כסף זר זה טוב ועוזר אבל גם כסף מישראל הוא טוב למדינה, אפילו טוב יותר".

 

בהתייחסו לתרבות האקזיט אמר שויד כי "אני חושב שגם בעמק הסיליקון רוב החברות מגיעות לאקזיט וזה מאפיין את כל התעשייה שלנו. בתחום הסייבר לדוגמא ישנן 1,400 חברות פעילות בעולם. זה מספר גדול מאוד ולא כולן יכולות להיות פלטפורמות נפרדות. התוצאה המתבקשת היא שתהיה קונסולידציה. חלק מהחברות הופכות להיות חברות גדולות בפני עצמן וחלקן נקנות והופכות להיות חלק מפלטפורמה שכבר קיימת. זה חלק מה- DNA של התחום. אני כן מעודד יזמים להפעיל חברות שיעמדו בכוחות עצמן אבל אני מבין את הטרנד הזה. התשתית בארץ היום טובה, יש מנהלים טובים, ישנן יכולות שלא נופלות מהיכולות בעולם ולכן אפשר לייסד חברה ולהפעיל אותה ללא אקזיט. חשוב שיהיו חברות ישראליות גדולות שהן חברות עוגן, חברות בינוניות שנותנות אקו סיסטם וצריך לערוך איזונים. תמיד טוב שיש מספר חברות עוגן גדולות ולא רק אחת".

 

בתגובה לשאלה של דנה וייס אם ישנה מחשבה בצ'ק פוינט על דור המשך אמר שויד "אחד המהפכים הגדולים שעברה על צ'ק פוינט היא שהיום יש לי קבוצת ניהול פנטסטית ואני יכול להתעסק יותר באסטרטגיה ופחות בתחומי הניהול השוטפים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x