$
הייטק והון סיכון
טכנולוגי מאקרו ראש כתבה HEADER

מאקרו טכנולוגי

עזבו, לא שווה: הסטארט־אפים יתקשו השנה לגייס הון לפי שווי מופרז

כשחברה מגייסת לפי שווי עצום ללא הצדקה היא תסבול מכך בסבב הבא כשתתקשה להצדיק את ההערכה. גם המשקיעים מתחילים להבין שהתחרות העזה ותאוות הבצע פוגעות בהם

מאיר אורבך 15:4928.01.16

"אם אתה מדבר על הכנסות, אנשים ישאלו 'כמה?' וזה אף פעם לא יספיק. בלי הכנסות יש לך יותר פוטנציאל". את השיעור המוזר הזה לימד המשקיע האקסצנטרי רוס האנמן את מייסדי הסטארט־אפ העומד במרכז הסדרה הקומית "עמק הסיליקון". למרבה הפלא, ב־2015 לא היה המצב רחוק מכך.

יותר מ־500 סטארט־אפים בעולם הגיעו לשווי של יותר ממיליארד דולר בשנה שעברה, סטטוס המכונה חד־קרן. חברות צעירות, שמוכרות מוצרים ושירותים במיליוני דולרים בלבד (אם יש להן מודל הכנסות), גייסו הון לפי שווי אדיר. ואולם לפי הערכות גופים נחשבים, כמו חברת המחקר CB Insights ופירמת רואי החשבון KPMG שפרסמו לאחרונה דו"ח בנושא, החגיגה הזאת כבר מתחילה להסתיים.  

 

ברבעון האחרון נרשם בעולם מספר עסקאות הגיוס הנמוך ביותר מאז תחילת 2013 וגם הסכומים שגויסו ירדו. השנה המגמה הזאת צפויה להאיץ ולהגיע גם לישראל.

 

המשקיעים מתחילים להבין שתאוות הבצע והתחרות העזה על הסטארט־אפים פוגעות בהם. כשחברה מתפתה לגייס הון לפי שווי עצום ללא הצדקה, הדבר עלול להפוך למשקולת בסבב הבא, שכן איש לא רוצה לגייס לפי שווי יורד. התוצאה היא פגיעה ביכולת לבנות ערך אמיתי שנובע מהכנסות, פיתוח עסקי והסכמים אסטרטגיים לאורך זמן. וכשמשקיעים בחברות לפי שווי מנופח כזה, הרבה יותר קשה להגיע למימוש.

 

רוס האנמן ב"עמק הסיליקון". המשקיעים מבינים שהם נפגעים מחגיגת השווי רוס האנמן ב"עמק הסיליקון". המשקיעים מבינים שהם נפגעים מחגיגת השווי

 

קחו למשל את Jawbone. ב־2015 גייסה יצרנית המחשוב הלביש הון לפי שווי של 3 מיליארד דולר, אך כשנדרשה לעשות זאת החודש הצליחה להשיג שווי נמוך במחצית, 1.5 מיליארד דולר בלבד. זאת לא רק עדות לכך שההערכה הקודמת היתה מנופחת, אלא גם למצב שפוגע במשקיעים בסבבים הקודמים. אם כן, לא פלא שחברות שיגייסו השנה צפויות להיתקל במשקיעים ידידותיים פחות, שיציגו בפניהן דרישות מוזרות להכנסות ולרווחים.

 

ואצלנו? אם בעמק הסיליקון העננים כבר מתקדרים, בסיליקון ואדי הירידה בהערכות השווי צפויה בגיוסי המחצית השנייה של 2016. השנה דווקא התחילה בכך שפורסקאוט הפכה לחד־קרן כשגייסה לפי שווי של מיליארד דולר, אך לחברת הסייבר יש הכנסות ושוק יציב. לעומתה, מי שגייסו בעבר לפי שווי מופרז ולא עשו מאז די להפוך מפוטנציאל לעסק משגשג, צריכות לדאוג. מאוד. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x