$
הייטק והון סיכון

פרסום ראשון

הרוכשת הסתבכה ועסקת המיליארד לרכישת וולטק בוטלה

הרטוור האמריקאית הודיעה על ביטול רכישת חברת הציוד הרפואי הישראלית; עם זאת, הרטוור החליטה להמיר את עסקת הרכישה להשקעה בחברה

אסף גלעד 13:2828.01.16

בוטלה העסקה למכירת חברת הציוד הרפואי הישראלית וולטק להרטוור (Heartware) האמריקאית בתמורה לכמיליארד דולר. עם זאת, הרטוור החליטה להמיר את עסקת הרכישה להשקעה בחברה. החברה תלווה לוולטק 30 מיליון דולר בהלוואה המירה למניות, זאת לאחר שבעבר העבירה לה הלוואה של 20 מיליון דולר.  

 

החברה האמריקאית הודיעה על ביטול העסקה היום (ה') בתום תקופה סוערת בה נמצאו כשלים בניסויים שערכה במשאבת הלב שלה, ולאחר שכמה משקיעים הודיעו כי הם מבקשים לחקור את הכשלים ואת התנהגות ההנהלה בעטיים וחלקם אף הגיש תביעה ייצוגית נגדה.

עבורי חברת וולטק עבורי חברת וולטק צילום: נמרוד גליקמן

 

מוקדם יותר החודש הודיעה הרטוור האמריקאית כי היא נאלצה להפסיק ניסוי במשאבת הלב שפיתחה בשל מעגל חשמלי רופף שלא הורכב כהלכה. החברה הודיעה גם שמצאה כמה תקלות (באגים) בתוכנה שלה ותאלץ לשדרג אותה. לאחר מכן אף גילתה כי אותם תקלות גרמו להפרעות בזרימת הדם.

 

ביטול העסקה גם מגיע בעטיה של ירידה מתמשכת בשווי החברה. מאז היוודע על הרכישה בתחילת חודש ספטמבר, נחכתה מניית הרוכשת, הרטוור, בכ-58%, דבר שבלאו הכי הוריד את מחיר הקנייה של וולטק. העסקה, אם כך, בוטלה ככל הנראה באופן הדדי. בצד הנרכש הבינו שסכום הרכישה יהיה קטן בהרבה מהתכנית המקורית ושבחברה הרוכשת לא ערוכים אסטרגית לקלוט אותה לתוכם מאחר ועליהם לפתור קודם כל את הבעיות הטכנולוגיות שהתעוררו במוצר.

 

לא הועבר ולו סנט אחד למשקיעי הרטוור  

העסקה למכירת וולטק קרדיו נחשבה לגדולה ביותר בקרב חברות ישראליות בשנה החולפת, למעט מכירת פאנדטק שאינה נחשבת לחברה ישראלית. כעת נודע כי למרות שלעסקה נקבעו מספר פעימות, לא הועבר ולו סנט אחד למשקיעים. כלומר, היא טרם יצאה לדרך והמתינה לאישור בעלי המניות של הרטוור. כשנחתמה העסקה היו אמורים המשקיעים בוולטק לקבל מניות בשווי של 360 מיליון דולר עם אישור המוצר על ידי הרשויות באירופה, אישור שטרם התקבל.

  

וולטק פיתחה שיטה שמאפשרת להחליף את השסתום המיטרלי בלב ללא צורך בניתוח לב פתוח במקרה של דליפה במסתם המיטרלי, שנמצא בין העלייה השמאלית לחדר השמאלי בלב. הפתרון של החברה מאפשר לבצע את ההליך הרפואי באמצעות צנתור בלבד

 

וולטק קרדיו נוסדה ב־2006 בידי עמיר גרוס, בנו של יוסי גרוס, אחד היזמים הוותיקים בתחום מדעי החיים, וכן על ידי קרן ההון סיכון פרגרין של האחים איל ובועז ליפשיץ. החברה מעסיקה 50 עובדים במשרדיה באור יהודה, וגייסה כ־70 מיליון דולר מהקרנות OXO ,ISA NGN, פרגרין וגלנרוק, קרן ההשקעות של ליאון רקנאטי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x