חדשות התקשורת

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל בוחנת את עצירת מיזם הסיבים האופטיים

חברת החשמל, שמחזיקה 40% במיזם האינטרנט המהיר, החליטה לעצור את פריסת התשתיות עקב התרוקנות קופת המיזם ועד למציאת משקיע חדש. הרקע להחלטה: תוכנית שיווקית כושלת, סכסוכים בין בעלי המניות והדחת המנכ"ל דני לאובר

אלירן מלכי 08:0719.01.16

חברת החשמל בוחנת להאט את קצב הפריסה של מיזם הסיבים האופטיים ברבעון הקרוב. הרקע לבחינת האטת הפרויקט נעוץ בדיונים הסוערים שהתקיימו בשבועות האחרונים בדירקטוריון מיזם הסיבים אשר במסגרתו דרשה חברת החשמל להדיח לאלתר את מנכ"ל המיזם דני לאובר בעקבות חוסר שביעות רצון מתפקודו.

 

 

פרויקט מיזם הסיבים האופטיים של חברת אנלימיטד הוא פרויקט התשתית הלאומי השלישי של מדינת ישראל. הוא קם בכדי ליצור אלטרנטיבה לחברות בזק ו־HOT ולגרום להן להוריד את מחירי השימוש בתשתיות ולשפר אותן. המיזם מורכב מחברת החשמל (40%), ויא אירופה (30%) ועוד ארבע חברות שכל אחת מהם מחזיקה 7.5% ־ בינת, ראפ"ק, טמרס ובטא"מ. המיזם שהחל לפרוס תשתיות לפני כשנה וחצי, הצליח עד היום לצרף לשורותיו פחות מ־2,500 לקוחות, זאת בשל תוכנית שיווקית גרועה וסכסוכים בין בעלי המניות. לפני חצי שנה פתח מבקר המדינה בבדיקה לבחינת הכספים הממשלתיים שהמיזם קיבל, היכן הם הושקעו ומה היו מנגנוני קבלת ההחלטות בנושא. נכון להיום, קופת המיזם מרוקנת כמעט לחלוטין וסופו מתקרב.

 

בתוכנית העסקית החדשה של המיזם, שחיבר יו"ר הדירקטוריון דורון כהן, הוצג כי המטרה העיקרית כעת היא לא הפריסה אלא משקיע נוסף שיוכל להזרים כספים למיזם ולמשוך לקוחות. במידה וחברת החשמל תחליט להוריד את קצב הפריסה, וכתוצאה מכך גם יופחתו התגמולים הכספיים עבור הפריסות שלה, מיזם הסיבים גם יפחית את היקף העבודה אל מול ספקית הציוד שלו – חברת סיסקו.

 

סיבים אופטיים סיבים אופטיים צילום: shutterstock

 

בפגישה שהתקיימה לאחרונה בין המיזם וחברת פרטנר, אישרה החברה כי היא תשקול אפשרות להיכנס למיזם אך הדבר תלוי במספר שינויים קריטים הכוללים דילול בעלי מניות, הזרמת כספים ממשלתיים והקפאת התוכניות של משרד התקשורת לביטול ההפרדה המבנית. בתוכנית העבודה של משרד התקשורת ל־2016 הוסכם כי בזק תקבל את ביטול ההפרדה המבנית שהיא מייחלת לה במשך זמן כה רב תמורת פריסת תשתית של סיבים אופטיים תוך שלוש שנים.

 

מכשול נוסף שהציבה פרטנר בפני המיזם קשור בפורטל שדרכו הוא מונגש לצרכנים ומנוהל על ידי השותפה השבדית המובילה, ויא אירופה המחזיקה 30% ממניות החברה ודרך הפורטל היא שולטת במיזם כולו. פרטנר מבקשת לבטל את הפורטל ולשלוט בעצמה בחיבור הלקוחות ובכך למנוע מלקוחותיה לזלוג ממנה לספקים המתחרים. הסיכוי שויא אירופה תסכים לוותר על הפורטל הוא נמוך ביותר עד בלתי אפשרי.

 

מחברת החשמל נמסר כי "עדיין לא התקבלה החלטה לגבי קצב הפריסה ברבעון הקרוב, הנושא ידון בימים הקרובים עם הנהלת IBC במסגרת השיחות על התוכנית העסקית המתוכננת לטווח הזמן הקרוב". ממיזם הסיבים האופטיים נמסר: "החברה ממשיכה בפריסה והודיעה שעל מנת לממן את התוכנית העסקית בכוונתה לפנות למחזיקי העניין ולגופים אחרים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x