תקשורת

פרטנר מתנה את כניסתה למיזם הסיבים בהגדלת התמיכה מצד המדינה

מיזם הסיבים, המחפש גלגל הצלה, פנה לאחרונה לפרטנר והציע לחברה לרכוש את הבעלות עליו. פרטנר התנתה את בחינת המהלך בהבטחה של המדינה לספק למיזם תמיכה נוספת ולעצור את ההפרדה המבנית בבזק

אלירן מלכי 20:2913.01.16

מיזם הסיבים האופטיים, הנמצא כיום בקשיים עקב בעיות תזרים מזומנים ומחלוקות בין בעלי המניות, מחפש את הגלגל הצלה שלו אצל חברות התקשורת. לאחרונה, פנה המיזם לחברת פרטנר והציעה להם לרכוש את הבעלות על המיזם ולנסות להצילו. פרטנר התנתה את בחינת המהלך ואישורו רק אם תקבל הבטחה כי המדינה תספק תמיכה נוספת במיזם, מעבר ל-150 מיליון השקלים שהיא כבר העבירה. תנאי נוסף שהציבה פרטנר היה כי המדינה תעצור את התוכנית לביטול ההפרדה המבנית בבזק עד שהשוק יגיע לאיזון וניתן יהיה לבצע תחרות הוגנת.

 ביטול ההפרדה המבנית בבזק (מתן אפשרות לבזק, בזק בינלאומי, yes ופלאפון להיות חברה אחת - א"מ) הוא אחד האיומים הגדולים ביותר על חברות התקשורת בשוק והדבר מדיר שינה מעיניהם. נכון לעכשיו נראה כי מיזם הסיבים צועד לעבר תהום והמדינה לא מתכוונת להתערב בנושא, ובטח שלא להעביר עוד כספים למיזם עד שמבקר המדינה לא יסיים את בדיקתו בנושא.

 

מנכ"ל פרטנר איציק בנבנישתי מנכ"ל פרטנר איציק בנבנישתי צילום: עית שעל

 

כזכור, בין בעלי המניות במיזם הסיבים יש חוסר הסכמה מוחלט לגבי ניהול המיזם מה שיוצר חוסר סדר במיזם ופוגע בהתקדמותו. בתחילת השבוע התפטר מנכ"ל מיזם הסיבים, דני לאובר, לאחר שחברת החשמל דרשה כי יעזוב את תפקידו. בתמורה לכך התחייבה חברת החשמל לתמוך בתוכנית ההבראה שהגיש יו"ר הדירקטוריון והמנכ"ל בפועל, דורון כהן, וביקשה כי בכדי שהמיזם הרדום יקום לתחייה, יוכנס אליו משקיע עם אוריינטציה שיווקית.

 

כיום, המבנה השיווקי של המיזם אינו מצליח להוכיח את עצמו והוא אחד הגורמים לכישלונו. חברת החשמל טענה כי שיטת השיווק של המיזם לא הוכיחה את עצמה ויש להחליפה, להעמיד יעדים גבוהים יותר ולתת את המושכות לאנשים מקצועיים יותר המומחים בשיווק ולא לאלה שמנהלים את הנושא כיום.

 

יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל המחזיקה 40% ממיזם הסיבים, הציע כי המיזם יכניס משקיע אסטרטגי כמו ספק אינטרנט גדול או שיכניס את אחת השותפות הטבעיות, סלקום ופרטנר, שיכולות להביא עימן את מצבת הלקוחות שלהן ולהתמודד מול מונופול בזק. יש לציין כי כדי לאשר את המהלך יש לקבל את אישור שר התקשורת (נכון להיום, בנימין נתניהו). לפי שעה נראה כי הדבר עלול לעצור את רצף ההטבות לשאול אלוביץ, בעל השליטה בבזק, ולכן סופו להסתיים עוד בטרם החל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x