$
חדשות טכנולוגיה

דיווח: אפל זונחת את השליטה ב-iAD

שש שנים אחרי שהשיקה את פלטפורמת הפרסום הסלולרית שלה, אפל מודה בכשלון. יצרנית האייפון תפסיק להיות מעורבת בייצור או מכירה של פרסומות ולא תגבה עמלה מהמפרסמים

הראל עילם 11:3314.01.16

פלטפורמת הפרסומות הסלולרית של אפל, iAD, מצטיירת ככשלון מסחרי מהדהד מזה שנים, כעת החברה שוקלת ביצוע שינויים מרחיקי לכת וצימצום היקף המעורבות והשליטה שלה בתחום. כך דיווח אמש (ד') באזפיד על בסיס מקורות בתעשייה. לפי הדיווח, אפל תפסיק להיות מעורבת בעיצוב פרסומות חדשות וגם לא תמכור פרסומות בעצמה, אלא תפתח את הפלטפורמה ותאפשר למפרסמים להתנהל בחופשיות.  

אחד המקורות אמר כי אפל מודעת לכך שהיא "לא מאוד טובה במכירת פרסומות", וכי החברה תסגור את צוות המכירות שלה ותציע לעובדי המכירות שלה את האפשרות לפיטורים מרצון כבר בשבוע הבא. חברות הפרסום יהנו משליטה מלאה בכל הפלטפורמה, כולל עיצוב תכנים ומכירתם, ולא יצטרכו לחלוק 30% מהכנסותיהם עם אפל. הדבר יקל על חברות הפרסום לשווק קמפיינים סלולריים שמיועדים הן ל-iOS והן לאנדרואיד. חברות הפרסום הגדולות יותר כבר יכלו בעבר לנהל בעצמן את הקמפיינים שלהם, אבל השינוי, אם הדיווח אכן מדויק, בעצם יהפוך את האפשרות הזאת לבחירת המחדל היחידה.

 

ציפיות גבוהות, ביצועים מאכזבים ציפיות גבוהות, ביצועים מאכזבים

 

בתחילת 2010 אפל השיקה את iAD לקול תרועה וציפיות רבות מצד קהילת הפרסום, שעד אז הייתה מאוכזבת מביצועי תעשיית הפרסום הסלולרית. נילסן אף הכריזה על פרסומות iAD כפלטפורמה אפקטיביות יותר מפרסומות הטלוויזיה. iAD התיימרה לשדרג בצורה משמעותית את הפרסום הסלולרי בתוך האפליקציות, עם תכנים אינטראקטיביים איכותיים המותאמים למכשירי אפל. הפלטפורמה הייתה אמורה לשים דגש על קמפיינים פרסומיים מרשימים, בין השאר גם כאלה שיעוצבו תחת הנחייתה של אפל, וגם להחליף את פלטפורמת האנימציה פלאש, שאפל החלה להוציא באותה תקופה מכל מוצריה.

 

אולם מהר מאוד החלו המפרסמים להתלונן על סכומי העתק שאפל דרשה ועל כך שביקשה גם שליטה משמעותית בתכני הפרסום. מפרסמים גדולים כגון אדידס נטשו את הפלטפורמה. אפל הוציאה החוצה את אדמוב, פלטפורמת הפרסומות הפופולרית שנרכשה על ידי גוגל והתבססה בין השאר על פלאש, ופגעה ביכולת של מפרסמים קטנים להגיע לפלטפורמה שלה. גם אפליקציות החוסמות פרסומות, שאפל הוסיפה להן תמיכה בעדכון ל-iOS 9, לא יכלו לחסום פרסומות iAD.

 

עם הזמן אפל החלה לרכך את הדרישות שלה, אבל הנזק כבר נעשה. לפני כשנתיים, מנכ"ל אפל, טים קוק, הודה כי iAD מהווה רק "חלק זעום" מהכנסות החברה. לפי חברת המחקר eMarketer, ב-2015 הפלטפורמה של אפל החזיקה בנתח של 5% בלבד משוק הפרסום בסלולר, לעומת 38% לפייסבוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x