$
חדשות התקשורת

הייתם כחלונים? תהיו פילברים

מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר רוצה לראות את מחירי הסלולר עולים: "השוק איבד את האיזון, המחירים לא כלכליים". איש אמונו של נתניהו אימץ את עמדת החברות הוותיקות ובקרוב יכריע בנוגע לגורל המתחרה גולן טלקום ויוכל לקבור את רפורמת הסלולר כולה

אופיר דור 06:5627.10.15

ראש הממשלה בנימין נתניהו שב והצהיר על מחויבותו להורדת יוקר המחיה. נתניהו שיבח לא פעם את רפורמת הסלולר שהוביל שר האוצר הנוכחי משה כחלון ואף עודד את שרי הממשלה "להיות כחלונים" ולהוביל רפורמות להוזלת מחירים בתחומים שעליהם הם אחראים.

 

אלא שבראיון שהעניק מקורבו ואיש אמונו הקרוב, מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, לסוכנות בלומברג, נשמעו הדברים אחרת לגמרי. בראיון שפורסם אתמול צוטט פילבר דווקא כמי שמייחל לעליית מחירים בשוק הסלולר. "חברות הסלולר מוכרות קו סלולר ב־35 שקל לחודש. המחיר הזה אינו כלכלי. מחירי ה־OECD הם סביב ה־20 יורו (86 שקל), ואנחנו צריכים לכוון לשם", צוטט פילבר בראיון. בהמשך הוסיף ש"שוק הסלולר איבד את האיזון הנכון בנוגע למחיר", והרווחים הנמוכים של החברות "מאיימים על יכולתן לעקוב אחר הטכנולוגיה ולפתח ולשמר את התשתית שלהם".

מאוחר יותר אתמול, בעקבות הסערה שעוררו הדברים, הוציא משרד התקשורת הבהרה בהולה מפי פילבר, שרק העמיקה את התחושה שהמשרד אינו רואה עוד בעין יפה את המחירים הנמוכים בשוק. פילבר הבהיר כי "המחירים בשוק נקבעים בתחרות חופשית ואני לא קובע מה יהיה המחיר", אבל שב ואמר ש"המחירים בארץ נמוכים מהדרוש. לשם השוואה: באירופה הם 20 יורו". מנכ"ל משרד התקשורת הטרי אמנם מציע לתת לשוק החופשי לפעול, אבל בו בזמן גם קובע שהמחיר הנוכחי אינו ראוי וגם מסמן לאן עליו לטפס.

 

רבים יסכימו ששוק הסלולר נמצא בחוסר איזון, וכי בסופו של דבר המחיר שמשלם הצרכן הישראלי צפוי לעלות. אולם מכאן ועד לאמירה של הרגולטור המפקח על הענף, שלפיה הוא מייחל לעלייה חדה במחירים, המרחק רב. למעשה, פילבר אימץ בכך את עמדת חברות הסלולר הוותיקות במלואה וכלשונה, זו שמושמעת מאז שיצאה לדרך הרפורמה שהנהיג כחלון ב־2012, בניסיון לבלום אותה. בכך הוא מתייחד כרגולטור היחיד בישראל ששואף דווקא להעלות את המחיר בתחום שעליו הוא מופקד.

 

 

זו לא היתה האמירה המביכה היחידה של פילבר בראיון. בציטוט אחר אמר המנכ"ל כי "איני רואה בעיה עם זה שסלקום, פרטנר או בזק יקנו את גולן טלקום אם הן רוצות. השוק ימשיך להיות תחרותי גם עם ארבעה שחקנים מרכזיים ובצדם שחקני נישה עם מחירים רציונאליים, שיאפשרו רווחיות סבירה והשקעה בתשתית". אלא ששלשום, בפגישה שנערכה בין אנשי האוצר לפילבר, סוכם כי המדינה דווקא תתנגד לעסקת מיזוג בין גולן לטלקום לאחת מהחברות הוותיקות, מכיוון שעסקה כזו אינה תורמת לתחרות. פילבר ככל הנראה שוכנע לחזור בו ולתמוך בעמדת האוצר, לאחר ששמע דברים ברוח דומה גם מאנשי רשות ההגבלים בפגישה קודמת. כך יצא שעוד בטרם הגיעו דבריו של פילבר לפרסום, הם כבר הפכו לא אקטואליים.

 

המתחרה האגרסיבי מפרפר

 

גולן טלקום, נזכיר, היתה החברה הרעשנית והבולטת במשיכת מחירי הסלולר כלפי מטה. אלא שהבעלים המרכזי והמנכ"ל שלה מיכאל גולן אינו צדיק. כדי לחסוך עשרות מיליוני שקלים הוא החליט על דעת עצמו לפרק את רשת הסלולר העצמאית שהקים, עוד לפני שהסכם מיזוג הרשתות שלו עם סלקום אושר. כעת, אם הסכם שיתוף הרשתות לא יאושר, גולן טלקום לא תוכל לעמוד בהתחייבות ברישיונה להגיע לפריסת רשת ב־40% מהמדינה עד סוף השנה. במצב כזה החברה חשופה לשלילת הרישיון. בנוסף, גולן תצטרך לשלם מעל 350 מיליון שקל לסלקום אם ההסכם לא יאושר, כהחזר על תשלומי אירוח מופחתים ששילמה לה מאז החתימה על שיתוף הרשתות.

 

תחת הנסיבות הללו החליט מיכאל גולן להעמיד את חברת הסלולר שלו על המדף והוא דורש בעבורה כמיליארד שקל. אלא שכל עוד המדינה מסרבת לאשר מיזוג של גולן טלקום עם חברת סלולר ותיקה, מאגר הקונים הפוטנציאלי קרוב לאפס. קשה לראות גוף חיצוני שנכנס לשוק הסלולר במצבו הנוכחי. מכאן שסיכויי השרידות של גולן תלויים כמעט לגמרי בהחלטות של הרגולטור, במידת ההתעקשות שלו על תנאי הרישיון והגמישות שלו בנוגע למיזוג עם המתחרות הגדולות. מיותר לציין שכל החלטה שתתקבל בנוגע לגולן – המתחרה האגרסיבי בשוק – תשפיע באופן ישיר על מחירי הסלולר שמשלם הצרכן הישראלי.

 

שאול אלוביץ' וחיים סבן. נתניהו עזר לאלוביץ', האם הוא יעזור לסבן? שאול אלוביץ' וחיים סבן. נתניהו עזר לאלוביץ', האם הוא יעזור לסבן?

 

נדבר ונתפשר

 

פילבר הגיע לתפקידו במשרד התקשורת ללא ידע וניסיון מוקדם בתחום המקצועי שעליו הופקד. קורות החיים שלו כוללים כהונה כמנכ"ל מועצת יש"ע, כמזכיר ומנהל הפיתוח העסקי של רכבת ישראל וכמנהל בקרן השקעות פרטית. הפיכתו לרגולטור המפקח על שוק התקשורת נבעה מקשריו החמים עם ראש הממשלה ושר התקשורת נתניהו. אלה התפתחו כאשר פילבר כיהן כראש המטה של נתניהו בתחילת העשור הקודם, והתעצמו במערכת הבחירות האחרונה כשניהל בהצלחה את מטה הבחירות של הליכוד.

 

כדי למנות את פילבר פיטר נתניהו בשיחת טלפון את המנכ"ל המקצועי המוערך אבי ברגר, שהוביל רפורמה להרחבת התחרות בשוק התקשורת הקווית הנשלט על ידי הדואופול של בזק ו־HOT. מאז שפוטר ברגר נבלמה התקדמות הרפורמה, ובפועל היא הולכת ונופחת את נשמתה.

 

נתניהו וכחלון. לאן נעלם שר האוצר? נתניהו וכחלון. לאן נעלם שר האוצר?

 

פילבר, תחת שר התקשורת המאוד מעורב נתניהו, אימץ גישה של "הידברות ופשרה" עם בזק. זה אולי נשמע טוב, אך המציאות בשטח מלמדת שהגישה הזו אינה עובדת כשמבקשים להחליש את כוחו של מונופול ותיק ורב עוצמה, המתנגד בכוח לכל ניסיון לפגוע בטריטוריה שלו. בזק, שחרף כל האיומים פשוט הפרה את הוראות משרד התקשורת בנוגע לפתיחת שוק הטלפוניה לתחרות, זכתה תחת פילבר להסכמה לדון איתה מחדש על התנאים ולריכוך הדרישות.

 

למעשה בזק מפירה את הוראות משרד התקשורת מאז חודש מאי השנה, כשהייתה צריכה לפתוח את רשת הטלפוניה הקווית שלה לשימוש החברות המתחרות כמו סלקום, פרטנר, אקספון וטריפל סי, כפי שפתחה את השימוש בתשתית האינטרנט. אולם בזק טענה שאינה יכולה לעשות זאת מבחינה טכנית, ועל אף שעמדה זו לא הייתה מקובלת על הצוות המקצועי במשרד התקשורת, עד עתה לא נקט המשרד נגדה בצעדים תקיפים. נכון לעכשיו מנסה פילבר לקדם פשרה עם בזק, אלא שהפתרון המסתמן לא יאפשר למתחרות למכור מוצר ברמה זהה לזה שמוכרת בזק, ולמעשה מעקר את התחרות בתחום, לפחות לשנה הקרובה.

 

שלמה פילבר שלמה פילבר צילום: דובר משרד התקשורת

 

להביט בבזק בקנאה

 

גולן בהחלט יכול להסתכל בקנאה על היחס שמקבלת בזק והבעלים שלה שאול אלוביץ מהרגולטור. משום שבניגוד לגישת ההידברות והפשרה שבה נוקט פילבר מול בזק, הגישה של המשרד כיום כלפי גולן טלקום אגרסיבית במיוחד. גולן טלקום חתמה כבר לפני יותר משנה עם סלקום על הסכם שיתוף רשתות שאמור להחליף את החובה שלה להקים רשת סלולר עצמאית. אלא שהמשרד שב ודחה את אישור ההסכם וביקש להכניס בו שינויים מהותיים, שבמסגרתם גולן יגדיל את ההשקעה שלו ברשת המשותפת.

 

המצב בשוק הסלולר כיום מורכב. ההכנסות והרווחיות של חברות הסלולר הוותיקות קטנו מאוד מאז כניסת גולן ו־HOT mobile לשוק במאי 2012. אמנם הן עדיין שומרות על רווחיות, אך היא מינימאלית. סלקום סיימה את הרבעון השני ברווח נקי של 12 מיליון שקל ופרטנר רשמה רווח נקי של 9 מיליון. המבצעים אמנם הורידו את המחירים לשפל של 30-20 שקל לקו סלולר, אך החברות הוותיקות עדיין שומרות על מאגר לקוחות במגזר העסקי או הפרטי שמשלמים יותר. אלא שהמאגר הזה הולך וקטן, וכך עשויות החברות להיגרר בעתיד להפסד.

 

רגולטור אחראי צריך למצוא דרך לאפשר להן לשרוד, גם כדי לאפשר המשך ההשקעה בטכנולוגיה ובתשתית. אלא שאם הכיוון המסתמן הוא העמדת תנאים שיובילו להיעלמותו של המתחרה הראשי וחזרה למצב של חברות ענק ששולטות בשוק, את המחיר ישלם הצרכן בחשבון הסלולר שלו. מי שיוכלו לנשום לרווחה יהיו הטייקונים – חיים סבן בפרטנר, אדוארדו אלשטיין בסלקום ו...שאול אלוביץ בפלאפון. וכל זה במשמרת של שר האוצר, ההוא המהפכן מ"תהיו כחלונים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x