$
פרסום ושיווק

פילבר מבקש ארכה כדי להתקפל מול בזק

מנכ"ל משרד התקשורת יבקש מבג"ץ ארכה כדי לגבש פשרה מול בזק, שמסרבת לחבר את מתחרותיה לרשת הטלפוניה שלה כפי שחויבה

אופיר דור 07:3111.10.15

משרד התקשורת צפוי לבקש היום ארכה נוספת משופטי בג"ץ במסגרת העתירה שהגישה בזק נגד המשרד בנוגע לרפורמה בתחום התקשורת הקווית, המכונה רפורמת השוק הסיטונאי. זאת לאחר שמנכ"ל המשרד שלמה פילבר גיבש הצעת פשרה בנוגע למחלוקת העיקרית עם בזק, הנוגעת לפתיחת רשת הטלפוניה של בזק לשימוש החברות המתחרות ובראשן סלקום ופרטנר.

 

בענף התקשורת העריכו שבג"ץ יבכר שלא לפסוק נגד משרד התקשורת, אך למרות זאת העדיפו במשרד לגבש פשרה מוסכמת שהולכת לקראת בזק ומהווה חזרה מהחלטות שקיבל שר התקשורת אך לפני כשנה. התקנות שעליהן חתם שר התקשורת הקודם גלעד ארדן בנובמבר שעבר ושבשלב זה עודן תקפות מחייבות את בזק לאפשר למתחרותיה להתחבר הנדסית לרשת הטלפוניה שלה החל מחודש מאי האחרון. חיבור מסוג זה יאפשר לחברות המתחרות להציע את שירות הטלפוניה של בזק ללקוחות פרטיים ועסקיים, בנוסף לחבילות תשתית אינטרנט שהן כבר מציעות על גבי רשת בזק.

 

אולם בזק מסרבת בעקשנות לציית לתקנות ועתרה נגדן לבג"ץ בטענה שפתיחת רשת הטלפוניה שלה מסובכת מבחינה הנדסית ודורשת השקעות כספיות ניכרות. כמו כן טוענת בזק כי התעריף שחויבו המתחרים לשלם לה על הגישה לרשת — 1 אגורה לדקת שיחה — אינו ריאלי ואינו מכסה את העלויות שלה בתוספת רווח סביר.

 

 צילום: דוברות משרד התקשורת

 

המנכ"ל הקודם פוטר

 

הדרג המקצועי במשרד התקשורת בראשות סמנכ"ל ההנדסה חיים גרון דחה את טענותיה של בזק בנוגע להשקעות הדרושות לפתיחת הרשת, ומתייחס אליהן כניסיון לעיכוב הרפורמה. מנכ"ל משרד התקשורת הקודם אבי ברגר הפעיל מכבש לחצים על בזק כדי לגרום לה לציית לתקנות והחל בתהליך להטלת קנס של 11.3 מיליון שקל על החברה בגין ההפרה החמורה אותה היא מבצעת. ברגר אף סבר שיש ללכת לכיוון פירוק בזק לחברת תשתית וחברת שירותים אם תמשיך בעיכוב הרפורמה.

 

אולם מאז פוטר ברגר בשיחת טלפון בידי ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו בסמוך לכניסת התקנות לתוקף, ומאז שמונה פילבר במקומו, הגישה כלפי בזק השתנתה והתרככה מהותית. כך למשל נעצר הליך הטלת הקנס על בזק וניתן לה אישור להתמזג עם yes.

 

לפי הפשרה שגיבש פילבר ושתוגש מחר לשופטי בג"ץ, מתחרותיה של בזק ירכשו ממנה את שירות הטלפוניה שלה במחיר סיטונאי מבלי להתחבר הנדסית לרשת. אלא שגם משרד התקשורת מסכים כי פתרון זה נחות ומגביל את החברות המתחרות. "אם אנחנו רוצים להציע שירותים שישלבו בין סלולר לטלפון קווי כמו הקפצת שיחות מאחד לשני, זה משהו שניתן לעשות רק במסגרת החיבור ההנדסי", אמר בכיר באחת המתחרות של בזק.

משרד התקשורת טוען כי הפתרון החדש יוגבל לשנה אחת בלבד שלאחריה תחויב בזק להציע את החיבור המלא, אלא שהחשש הוא כי הזמני יהפוך לקבוע. בנוסף, המשרד מתכוון לפרסם בתוך מספר ימים מחירים מתוקנים וגבוהים יותר שיחויבו המתחרות לשלם לבזק כחלק מהפתרון החדש. סלקום ופרטנר גם הן צד בדיון בבג"ץ ויכולות להתנגד לפשרה ואף לעתור בעצמן נגד משרד התקשורת, שלא מצליח לאכוף את ההחלטות שקיבל בעבר.

 

הקלות נוספות לבזק

 

חשש כבד לא פחות בשוק תקשורת הוא שכחלק מהפשרה עם בזק יסכים משרד התקשורת גם להסיר את ההפרדה המבנית בין בזק הקווית לספקית האינטרנט בזק בינלאומי, כך שאלו יוכלו לשתף פעולה בקלות רבה יותר. פילבר טוען כי מסמך המדיניות שעליו חתם שר התקשורת משה כחלון ב־2012 מחייב אותו להסיר את ההפרדה המבנית מבזק לאחר יציאתה של הרפורמה לדרך — אלא שהוא לא מציין כי המסמך מאפשר לדחות את ביטול ההפרדה אם ישנו חשש לתחרותיות בשוק.

 

במשרד התקשורת ובבזק מנופפים ב־180 אלף מנויים שהצטרפו לחבילות התשתית וספק האינטרנט שהשיקו החברות המתחרות בפברואר. אולם בכיר בחברה מתחרה לבזק אומר כי , "זה רחוק מלהיות הצלחה כי על כל לקוח שמצטרף לחבילות החדשות אנחנו מפסידים כסף בשנה הראשונה. צריך לחכות עד שהמתחרות של בזק ייקחו 40% מנתח השוק ורק אז להסיר את ההפרדה". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x