$
ועידת המובייל 2016

Mobile 2016

רמזי גבאי: יש לנו פעילות פיתוח עניפה - אך אנו מוכרים את המוח הישראלי במחיר זול

יו"ר מכון היצוא בוועידה: "קשה לעמוד מול היזם הפרטי הרואה באקזיט כמקור הכנסה גדול, אך תרבות זו מונעת יצירת חברות ענק כמו אלו שקמו כאן בעבר כמו צ'ק-פוינט ואמדוקס ולא תורמת למשק הישראלי"

הדס גליקו 10:4312.10.15

"מנועי הצמיחה העתידיים של היצוא הישראלי הם הענפים הטכנולוגיים השונים כמו תחום המובייל, המכשור הרפואי, טכנולוגיות חקלאות ומים". כך העריך הבוקר (ב') יו"ר מכון הייצוא רמזי גבאי בדברי פתיחה שנשא בכנס מובייל 2016 של "כלכליסט".

 

לדברי גבאי, "המובייל הוא האמצעי למאות חברות ישראליות, המנצלות את מנוף המובייל לפיתוחים בכל תחומי החיים, כאשר ה-IOT הוא בעצם המגמה המובילה בעולם, עם פוטנציאל כמעט אינסופי. בתחום המובייל לא נמצאים רק מפעילים סלולאריים ויצרני מכשירים, אלא גם יצרניות רכב, יצרניות ציוד רפואי, בנקים, ממשלות, רשויות מוניציפליות וכדומה".

 


 

עם זאת, התריע גבאי על הקיפאון בגידול היצוא שלאחרונה אף הפך למגמה שלילית בהיקף היצוא ונע לאורך השנים האחרונות סביב ה-95 מיליארד דולר. גבאי ציין כי "אם בעבר רוב היצוא היה יצוא סחורות, הרי שבשנים האחרונות המגמה מתהפכת - והיצוא הטכנולוגי הולך ועולה על חשבון יצוא הסחורות".

 

לדברי גבאי, "ישראל הפכה להיות לאחד ממרכזי הפיתוח החשובים בעולם לכל החברות הגדולות שזיהו כאן את הפוטנציאל וראו את ההזדמנות לנצל את המשאב האיכותי של כוח האדם שישנו כאן".

 

רמזי גבאי. רוצים לעודד חברות צעירות להמשיך לעבוד פה רמזי גבאי. רוצים לעודד חברות צעירות להמשיך לעבוד פה צילום: אוראל כהן

 

עם זאת, הצר גבאי על כך שלפעילות הפיתוח העניפה "יש הרבה יתרונות לטווח הקצר אך גם חיסרון במכירת המוח הישראלי במחיר זול יחסית מבלי בכך תרומה למשק הישראלי לטווח הארוך".

 

גם לנושא תרבות האקזיטים התייחס גבאי כנושא מורכב שלגביו חלוקות הדעות. "קשה לעמוד מול היזם הפרטי הרואה באקזיט כמקור הכנסה גדול ואולי אף תשתית לפיתוח עתידי של תחומים חדשים, אך מאידך תרבות זו מונעת יצירת חברות ענק כמו אלו שקמו כאן בעבר כמו צ'ק-פוינט ואמדוקס".

 

לדברי גבאי "צריך לזכור שחברות ענק כמו אלו, יוצרות סביבן מרכזי פיתוח מקומיים ומספקות תעסוקה לאוכלוסיות רבות ולאו דווקא בתחומי ההנדסה והתוכנה, נושא שבהחלט חשוב מאוד לחברה הישראלית בימים אלה".

 

עוד ציין גבאי כי "כבר היום ישנן מחשבות ותוכניות במשרד האוצר ובמשרד הכלכלה איך ליצור ערך מוסף מספק על מנת לעודד חברות צעירות להמשיך ולגדול בארץ".

 

למרות הנתונים המדאיגים, אמר גבאי כי "הוא רוצה להאמין שאפשר לראות את האור בקצה המנהרה, וזאת דווקא על רקע הפעילות הענפה שמתנהלת היום במשרד הכלכלה ובמשרד האוצר למצוא כלים ומשאבים נוספים שיעודדו את היצוא הישראלי".

 

גבאי קרא לכל החברות הקטנות והבינוניות לעקוב וללמוד את כל התוכניות החדשות העומדות לרשותן וזאת על מנת שבסופו של דבר היצוא הישראלי יגדל ואיתו תבוא הצמיחה המיוחלת של המשק הישראלי.

 

במסגרת הכנס מחבר מכון היצוא בשיתוף עם מנהל סחר חוץ בין נציגי מפעילים מרחבי העולם כמו וואן PLUS , Huawei, צ'יטה מובייל ו –HP המבקרים בכנס לחברות טכנולוגיית מובייל מקומיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x