$
חדשות טכנולוגיה

דיווח: טכנולוגיית נייס הישראלית מסייעת למלחמה בהומוסקסואלים באוגנדה

הממשלה האוגנדית מבצעת הליכי חקיקה שיאפשרו לה לשוב ולעצור גאים בגין "עברות הומוסקסואליות" - ונתקלת בהתנגדות קשה מצד פעילים לזכויות אדם. עתה נודע שקבוצת ההאקרים Hacking Team מכרה לממשלה תוכנות של נייס - אשר ככל הנראה שימשו לפריצה למחשבי הפעילים

שירות כלכליסט 18:2625.08.15
קבוצת ההאקרים Hacking Team סיפקה לממשלת אוגנדה מערכות שפיתחה נייס הישראלית - שככל הנראה משמשות אותה לריגול אחר פעילים למען זכויות הומוסקסואלים במדינה. כך, לפי דיווח של באזפיד.

בחודש שעבר דלף לרשת מידע פנימי של האקינג טים, לפיו קבוצת ההאקרים הפיצה תוכנות לריגול רחב היקף שהגיעו למדינות רבות - ביניהן כאלה שמשתמשות בהן לצנזורה, רדיפת יחידים וקבוצות והטלת אימה.

 

הפגנה למען זכויות גאים באוגנדה הפגנה למען זכויות גאים באוגנדה

 

לפי באזפיד, בעוד שנייס בדרך כלל מפתחת בעצמה את התוכנות, האקינג טים מתפקדת כמפיצה שיוצרת קשר עם סוכנויות מודיעין, גורמי שיטור, צבאות וממשלות. התוכנות עצמן מאפשרות לנטר גלישה, שיחות טלפון והתכתבויות מייל.

 

לאחרונה נאבקים פעילים לזכויות הומוסקסואלים באוגנדה בכוונות הממשלה להחזיר לתוקף חוק שיגזור מאסר עולם בגין "עבירות" הומוסקסואליות - ויוציא אותה מחוץ לחוק. בינתיים פסיקה של בית המשפט באוגנדה לא מאפשרת את החזרתו של החוק, אך הפעילים ממשיכים להיאבק בו. באפריל 2014 גילו הפעילים תוכנה זדונית מתקדמת שהוחדרה למחשבים שלהם. לדבריהם לא מדובר במקרה בודד - והמחשבים שלהם נמצאים תחת מעקב ממשלתי. "מצאנו תוכנת ריגול אחת, אבל מי יודע כמה לא מצאנו – ומה עוד מזהם את המחשבים והטלפונים שלנו?" אמר לבאזפיד איש אבטחת מידע אוגנדי.

 

סכנה אפשרית לחיי אדם

 

אף גורם לא לקח אחריות על החדרת התוכנה הזדונית אשתקד, אך המידע שדלף מראה שנייס והאקינג טים כבר פעלו במדינה באותה התקופה. ואולם, לא ניתן לדעת באופן חד משמעי אם תוכנת הריגול שנמצאה אכן פותחה בישראל.

 

שנאת ההומוסקסואלים באוגנדה זוכה לגיבוי ועידוד הממשלה ולתמיכה ומימון של גורמים שמרניים בארצות הברית. בשנים האחרונות עלתה המודעות העולמית לנושא, מה שגרר גינוי נרחב של הממשלה המקומית. המאבק לזכויות גאים באוגנדה עוד רחוק מסיום – במיוחד על רקע שילוב כלים טכנולוגיים שבשלב זה אמנם משמשים לניטור פעילות עמותות, אך עלולים לשמש בעתיד גם לזיהוי וציד הומוסקסואלים.

 

תגובת נייס

"נייס מכרה את חטיבת המודיעין שלה ואינה פעילה עוד בתחומי עסקים אלה. נייס אינה מגיבה אודות יחסיה עם לקוחותיה הנוכחיים או הפוטנציאליים, בעבר או בהווה. בעבר, פתרונות מהסוג המתואר נמכרו ללקוחות תוך עמידה קפדנית בחוקים הרלוונטיים ותחת פיקוח ממשלתי מתאים. נייס היא חברה גלובלית, ישראלית וערכית, ואין ידה בפעילות הנוגדת את ערכי השוויונות והמוסר המנחים אותה כלפי פנים וכלפי חוץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x