$
הייטק והון סיכון

אפל תצא בקמפיין גיוס מהנדסים ערבים למרכז הפיתוח בהרצליה

כיום מעסיקה אפל כמה ערבים ישראלים במרכז הפיתוח בפארק מת"ם חיפה מתוך כ-50 עובדים. באפל יספקו תמריצים למהנדסים ערבים שיגיעו לעבוד בהרצליה, מרכז פיתוח החומרה הגדול ביותר של אפל מחוץ לקופרטינו

אסף גלעד 18:5815.07.15

חמישה חודשים לאחר ביקורו של מנכ"ל אפל טים קוק בישראל, והחשיבות של מרכזי הפיתוח של החברה בישראל הולכים ותופסים נתח גדול יותר בתכניות האסטרטגיות של החברה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי החברה התחייבה להגדיל את מספר העובדים שלה בישראל לאלף איש, לעומת כ-750-750 איש כיום. בנוסף, החברה הצהירה כי היא מחוייבת לגיוון חברתי במשרדיה בישראל, והתחייבה להגדיל את מספר העובדים מקרב ערביי ישראל במרכז הפיתוח בהרצליה.

 

נכון להיום, מעסיקה אפל כמה ערבים ישראלים במרכז הפיתוח בפארק מת"ם חיפה מתוך כ-50 איש סך הכל. המרכז, הנמצא בסמוך למרכזי הפיתוח של אינטל וקוואלקום, מנוהל על ידי נביל סקראן, שמונה לתפקיד על ידי עמיתו הוותיק ג'וני סרוג'י, ערבי-ישראלי המתגורר בעמק הסיליקון ומנהל כיום את תחום המוליכים למחצה של אפל.

 

כעת מנהלים באפל מאמצים בכדי לעודד ערבים ישראלים להגיע לעבודה במרכז הפיתוח בהרצליה, שמעסיק כיום את החלק הארי של עובדי אפל בישראל.

 

משרדי אפל בהרצליה משרדי אפל בהרצליה צילום: עמית שעל

 

באפל מתכוונים לשמש דוגמא אישית לשאר חברות ההייטק הישראליות שאינן מצטיינות בהעסקת ערבים. לפני חמש שנים השיק בית הנשיא פרויקט להגברת שילוב ערבים בענף ההייטק, אליו התחייבו כמה חברות כגון מיקרוסופט, HP ואינטל.

 

הפרויקט, שזכה לשם מענטק, שכולל כיום קואליציה של חמישים חברות, הצהיר בחודש פברואר האחרון כי בארבע השנים האחרונות הוביל לגיוס של אלף עובדים חדשים מהמגזר הערבי. בין השאר פעילות בתחום עמותות נוספות, הבולטת שבהן היא צופן. אחת המגבלות להעסקת ערבים במרכז הארץ, לפי צופן, היא הריכוז הגבוה של ערביי ישראל באזורי פריפריה כמו הגליל והמשולש והקושי להתנייד לאזורי ההייטק הגדולים מדי בוקר. במגזר מתקשים להשכיר דירות בערי מרחב תל אביב ולא ממהרים לעזוב את האזור בו מתגוררת המשפחה המורחבת שבאזורי הפריפריה.

 

באפל יספקו תמריצים למהנדסים על מנת להגיע ולעבוד בהרצליה, מרכז פיתוח החומרה הגדול ביותר של אפל מחוץ לקופרטינו, היכן שמפותחים רכיבי הדור הבא של מכשירי האייפון, האייפד והמקבוק.

 

מנהלי הפיתוח של אפל בישראל, ג'וני סרוג'י ונביל סקראן, גדלו בחברות בינלאומיות אחרות שפעלו בארץ כמו יבמ ואינטל, אם כי הדבר נעשה במרכזי הפיתוח של החברות בחיפה. אפל, שסבורה כי חברות בינלאומיות הן המנוף לגיוון חברתי בתעסוקה, רוצה ללכת צעד אחד קדימה ולהביא את המהנדסים הערביים למרכז.

 

אפל, בראשות טים קוק, מפעילה בשנה האחרונה יותר ויותר קמפיינים לשיוויון תעסוקתי. קוק עצמו הוא דובר נלהב כנגד הפליית עובדים הומוסקסואלים במדינות הדרום, ובפגישתו עם הנשיא רובי ריבלין בפברואר האחרון התחייב לקדם פרויקטים חינוכיים בפריפריה.

 

אפל לא מעוניינת לקנות את חטיבת השבבים של מארוול

 

באפל צפויים ליהנות מסבבי הקיצוצים האחרונים בחברות החומרה הישראליות: סבב הפרישה מרצון באינטל שכלל לפי ההערכה כ- 800 עובדים בכל הארץ וכן סבב הפיטורים בחטיבת המובייל של חברת השבבים מארוול שכולל על פי ההערכה כ- 180 איש.

 

"'כלכליסט" נודע כי באפל לא מעוניינים לשאת ולתת עם מארוול על רכישת החטיבה כולה, כפי שעשתה במקרה של גל הפיטורים בטקסס אינסטרונמנטס בישראל, אז קנתה בבת אחת את חטיבת הקישוריות והבלוטות' שכללה כ- 40 עובדים, יחד עם הקניין הרוחני הרלוונטי. עובדי מארוול צפויים להתראיין בנפרד, ואלה שיימצאו מתאימים, יישכרו על ידי אפל באופן פרטני.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x