• תפריט
חדשות טכנולוגיה

"הזכות להישכח" גם ברוסיה: חקיקה חדשה תחייב מחיקת תוצאות חיפוש

בדומה לאיחוד האירופי, גם ברוסיה יחויבו מנועי החיפוש למחוק במקרים מסוימים תוצאות הכוללות מידע אישי לא מחמיא על אזרחים המבקשים זאת

נמרוד צוק 09:1704.07.15
רוסיה הולכת בעקבות האיחוד האירופי ומאמצת חקיקה חדשה שתחייב מנועי חיפוש למחוק מתוצאות החיפוש, במקרים מסוימים, מידע אישי לא מחמיא שאזרחי המדינה מבקשים להסיר מהרשת.

 

 

 

החוק החדש אושר אתמול (ו') על ידי הפרלמנט הרוסי בקריאה שלישית וכעת ממתין לאישורו הסופי על ידי הנשיא פוטין. הוא יחייב את מנועי החיפוש שפועלים במדינה, שכוללים לצד גוגל, יאהו ובינג של מיקרוסופט גם את המתחרה המקומי הגדול יאנדקס (Yandex), להסיר תוך 10 ימים הפניות לדפים שמכילים "מידע שגוי או כזה שהפך לא רלוונטי".

 

 

יאנדקס יאנדקס צילום: בלומברג

 

המהלך זכה להתנגדות מצד כמה מחברות האינטרנט הרוסיות הבולטות, וההצעה עברה מספר שינויים מינוריים במהלך תהליך החקיקה בעקבות הביקורת שלהן. כעת יידרשו משתמשים שירצו לדרוש הסרת הפניות ממנועי החיפוש להעביר רשימה מפורטת של דפים שהם מבקשים להסיר, ולא יוכלו לבקש הסרת התייחסויות לתיקים פליליים ועבירות על החוק.

 

 

 

המאבק על "הזכות להישכח" מתנהל בשנה האחרונה בין מנועי החיפוש (וגוגל בראשם) לבין הרשויות במדינות אירופה, לאחר החלטה של האיחוד האירופי שהתקבלה במאי 2014. בצרפת לדוגמה גוגל בחרה להסיר הפניות מתוצאות החיפוש בגרסה המקומית של האתר בלבד, כאשר משתמשים צרפתים שייכנסו לאתר האמריקאי עדיין יכולים לראות אותן, דבר שהוביל את החברה לעימות מול הרגולטור הצרפתי.

 

"אנו מאמינים כי סוגיית השליטה במחיקה של מידע אינה יכולה לבוא על חשבון הגישה החופשית למידע ציבורי, וכי אסור שהיא תערער את האיזון בין האינטרסים האישיים לאינטרס הציבורי. למרות הביקורת שחברות האינטרנט הרוסיות השמיעו כלפי החקיקה מהרגע הראשון, רבים מהשינויים החשובים שביקשנו להכניס בחוק לא ייושמו", הצהירו מנהלי יאנדקס בתגובה להחלטה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x