אינטרנט

מה את כבר יודעת, גוגל

לאן נסעתם כשהתחתנתם, מה עשיתם כשנולד לכם ילד, היכן ביקרתם בפריז ואילו אתרים ומוצרים אתם מחפשים. כלי חדש של גוגל מאפשר לבחון את הפרופיל שהיא יצרה עבורנו ולהגביל את איסוף המידע

נמרוד צוק 14:0929.06.15

אחרי שבמשך שנים לא מעט גולשים תהו, בעניין או בחשש, מה בדיוק חברות הטכנולוגיה יודעות עליהם, בתחילת החודש הפכה גוגל למעט יותר שקופה. שירות My Account שהשיקה ענקית הרשת מרכז במקום אחד את המידע האישי שהחברה שומרת על משתמשי השירותים השונים שלה. חשוב לא פחות: היא מאפשרת לנטרל מרכיבים מסוימים במעקב המקוון, או את כולו.

 

דפי העיון והשליטה במידע אינם חדשים לחלוטין, אבל עד החודש רובם היו קבורים בתפריטים נסתרים ובמקומות לא נגישים אחרים. המידע המדובר כולל את תחומי העניין המשוערים של הגולש בהתבסס על אופי השימוש בשירותי החברה השונים, שלפיהם גוגל מתאימה לו פרסומות; את המקומות שבהם הוא ביקר בעבר; את מילות החיפוש השכיחות ביותר שהקליד, ועוד (ראו רשימה).

 

הגולשים מגלים עד כמה הם חשופים הגולשים מגלים עד כמה הם חשופים

לצורך הכתבה הבאה שוחחנו עם אנשים שונים מרקעים אישיים שונים — גברים ונשים, רווקים ונשואים, צעירים ומבוגרים. ביקשנו מהם לעיין במידע שגוגל שומרת עליהם ולשתף את הקוראים בו ובתחושותיהם לגביו. רבים, כך למדנו, בחרו להגביל את יכולת איסוף המידע של גוגל (לדוגמה תיעוד היסטוריית החיפוש) ורובם אף לא זכרו שעשו זאת. אחרים גילו, כאשר ביקשנו לשתף את הקוראים בצילומי המסך שלהם, כי חלק מהדברים מביכים ואף עלולים לפגוע בהם אישית או מקצועית.

 

מנגד, את המפות עם היסטוריית התנועה רבים מצאו ככלי שימושי ונוסטלגי, שעוזר להם להיזכר מה עשו בימים חשובים כמו יום החתונה או לידת ילדיהם. מבין האנשים שדיברנו איתם הבאנו שישה סיפורים שנראו לנו מייצגים ומעניינים.

 

המהלך של גוגל נראה כמו צעד בכיוון הנכון, והחברה פועלת כעת בנושא הפרטיות יותר מפייסבוק ומרבות ממפתחות האפליקציות. אמנם עדיין יש מקום לשיפור ולהוספת כלים נוספים, כמו הסרת מילות חיפוש ספציפיות שתועדו, אבל המצב הנוכחי בהחלט עדיף על הערפל שאפף את הנושא בעבר. השיטוט בתיק האישי שגוגל מחזיקה עליכם הוא חוויה מעניינת, שהופכת את הדיבור התיאורטי על הפרטיות הדיגיטלית למשהו שאפשר לראות ולהרגיש.

 

"אין לי סודות, ואני עדיין מוטרד"

אסף כהן (29) מירושלים | נשוי + 2 | מנהל אתר מתכונים ואוכל

אסף כהן אסף כהן

 

"גוגל מתקשה לזהות מה באמת מעניין אותי: מתוך 72 תחומי עניין משוערים אני באמת מתעניין בערך ב־20%. אני אוהב אוכל כמובן וגם מוזיקת רוק, תשבצים וחידות היגיון, אבל לא יוגה, כושר או פילאטיס. עוד הפתיע אותי שלפי גוגל ביצעתי רק 834 חיפושים בחודש האחרון, חשבתי שיותר.

 

"למרות זאת זה די מפחיד. אני יכול לראות במפות יום אחר יום איפה הייתי ומה עשיתי. אני לא עושה דברים סודיים או מנהל חיים כפולים, ואני עדיין מוטרד. אם יש לך אויבים או סטוקרים, אני לא רוצה לחשוב מה עלול לקרות".

 

המפה: לידת הבן

 

"זו הדרך שעשיתי מהבית להדסה עין כרם ביום שבו נולד הילד השני שלי. למרות הבעייתיות דווקא נחמד לראות שיש תיעוד ברשת ליום הלידה, שאפשר יהיה להסתכל עליו בעוד כמה שנים. קצת פתטי, אבל מרגש".

 

המפה של אסף כהן המפה של אסף כהן

 

"אשנה את ההגדרות, זו חדירה לפרטיות"

חן שלו (38) מרמת גן | נשוי + 1 | מפתח אפליקציות מוזיקה

 

"גוגל עוקבת אחר היסטוריית החיפוש שלי, שכללה 469 חיפושים בחודש האחרון. בזכות זאת היא גם הצליחה לזהות שלושה תחומי עניין רלבנטיים: בנקאות, טלפונים סלולריים ומוצרי אלקטרוניקה. מנגד, את תחומי העניין המרכזיים שלי, כולל מוזיקה, היא דווקא לא זיהתה, ולעומת זאת חשבה שאני מתעניין בטיפוח וקוסמטיקה.

 

"בזכות הבדיקה הזאת למדתי הרבה על מה שגוגל אוספת עליי, ואני אשנה את ההגדרות כדי לצמצם את המעקב. אני אדם פרטי (חן אף סירב לפרסום תמונתו בעיתון — נ"צ), כך שאני מרגיש שזו חדירה מוגזמת לפרטיות".

 

המפה: עושים הובלות

 

"המפה הזאת מציגה יום במרץ שבו לקחתי את האוטו והעברתי ארון מאחי, שגר ליד כיכר המדינה בתל אביב, לחבר שלי שעובד בפנימייה בכפר הירוק"

 

המפה של חן שלו המפה של חן שלו

 

"מי עדיין מתעניין בכרטיסי חיוג?"

סנונית ליס (35) מת"א | נשואה + 1 | מייסדת חברת שירותי תוכן

סנונית ליס סנונית ליס

 

"אני לא נאיבית בכל הנוגע לאיסוף המידע מצד גוגל. ביטלתי בעבר יכולות ספציפיות שמפריעות לי, כמו מעקב אחר היסטוריית החיפוש, ואני מתנהלת בהנחה שכל דבר שאני עושה ברשת חשוף.

 

"גוגל זיהתה 52 תחומי עניין שלי וברוב המקרים הבנתי למה הם נכנסו לרשימה. אני צרכנית כבדה של מוזיקה, אמנות פלסטית וסרטים, כך שלא הופתעתי ש'אמנות ובידור' היה אחד התחומים הללו, שלא לדבר על מחשבים ואלקטרוניקה שקשורים לתחום העיסוק שלי. מנגד, אני לא ממש מתעניינת בחלב וביצים, ומי בכלל מתעניין בכרטיסי חיוג? שנות התשעים התקשרו?"

 

המפה: טיול בפריז

 

"המפה הזאת מתארת שבוע של טיול בעיר האורות, ומזכירה לי שבחופשה היינו הרבה יותר ניידים מאשר ביומיום. ביקרנו במגדל אייפל, במוזיאון המדע ובפאר מונטסו, וגם ישבתי לכתוב בבתי קפה ברחבי העיר"

 

המפה של סנונית ליס המפה של סנונית ליס

 

"בעיניי איסוף המידע טריוויאלי"

גלעד שפירו (34) מת"א | רווק | מנהל מערכות מידע

 

גלעד שפירו גלעד שפירו

"עיון במפות שלי בגוגל מראה שהם עוקבים אחר סדר היום שלי: אני קם בבוקר, רוכב על האופניים, יושב לפגישה, מטייל בנחלת בנימין, אוכל צהריים וחוזר הביתה לשנ"צ.

"מבחינת תחומי עניין, משום מה הם חושבים שאני אוהב היפ־הופ, שברולט וצעצועים. לעומת זאת הם זיהו נכונה שאני מחבב מבנים היסטוריים, מחשבים ואלקטרוניקה.

 

מתוך 21 תחומי עניין שהם מייחסים לי, אני מתעניין בערך בחמישה. את המעקב אחר היסטוריית החיפוש נטרלתי. האם לראות את הפרטים האלה מפחיד אותי? בעיניי זה טריוויאלי שהם אוספים מידע".

 

המפה: טיול להודו

 

"המפה הזאת מתעדת את הביקור שלי בהודו באפריל האחרון. נסעתי מנתב"ג לאיסטנבול, ביקרתי בחמאם טורקי וטיילתי בחלק האירופי. משם טסתי לניו דלהי, המשכתי צפונה לדהרמסלה ותליתי את הערסל שלי"

 

המפה של גלעד שפירו המפה של גלעד שפירו

 

"העלה לי חיוך על הפנים"

מעין קמחי (33) מחולון | נשואה + 1 | עובדת בחברת הייטק

מעין קמחי מעין קמחי

 

"גוגל מכירה אותי לא רע, אף על פי שאני לא מאפשרת לשמור את היסטוריית החיפושים שלי. היא זיהתה שאני מתעניינת בקידום אתרים ובשיווק, שני תחומים שאני עוסקת בהם בעבודה, וכן בטלפונים סלולריים — החלפתי שלושה כאלה בשנתיים האחרונות וקראתי הרבה מידע בנושא. מבין תחומי העניין שהיא שייכה לי, רובם אכן מייצגים אותי.

 

"הצפייה במפות היתה חוויה מעניינת. בין היתר זיהיתי את החתונה שלי בפראג ואת יום לידת הבן שלי, מה שהעלה לי חיוך על הפנים. נזכרתי בעצמי מטיילת בשש בבוקר עם הכלב בגינה, ויודעת שזה אחד הטיולים האחרונים שלנו לבד".

 

המפה: חתונה בפראג

 

"בשנה שעברה התחתנתי בפראג, והמפה מזכירה לי את היום הארוך הזה. יצאנו מהמלון לטקס צנוע ומרגש בבניין העירייה ומשם לסבב צילומים אינסופי, ובערב עוד טיילנו עם המשפחה בעיר העתיקה"  

 

המפה של מעין קמחי המפה של מעין קמחי

  

"צריך לוותר כדי לקבל שירות"

אבי צודקביץ (63) מת"א | נשוי + 3 | בעלי חברת תקשורת

אבי צודקביץ אבי צודקביץ

 

"לא נפלתי מהכיסא כשראיתי שגוגל עוקבת אחריי, ולאחר שצפיתי במידע שהיא מציגה בכלל אין לי בעיה עם זה. דף החיפושים נראה לי לא עדכני, ותחומי העניין ממש לא רלבנטיים — היא זיהתה שאני מתעניין בפוליטיקה אך לא בטבע, גיאוגרפיה, כלכלה, כלי רכב ומטוסים. לעומת זאת זוהו 13 תחומי עניין שכלל לא רלבנטיים אליי.

 

"אני חושב שבעולם של ימינו, אם רוצים ליהנות משירותי מידע ובידור צריך לוותר על הפרטיות. אנשים רבים אפילו מנדבים מידע מרצונם, אבל אני מתון יותר: אני מודע לכך שיש עליי מעקב, ולכן בוחר את תנועותיי ותגובותיי ברשת. עם זאת, לא הייתי רוצה שהמידע שגוגל אוספת יהפוך לנחלת הכלל".

 

המפה: חתונת הבת

 

"חתונת בתי רותם שמוצגת במפה החלה כמו יום רגיל: הגעתי למשרד בשמונה וחצי, ואחר הצהריים יצאתי לפגישה עסקית ליד שדרות רוטשילד ונסעתי הביתה. בערב נסענו צפונה לחתונה בקיבוץ משמר השרון, שנמשכה עד אמצע הלילה" 

 

המפה של אבי צודקביץ המפה של אבי צודקביץ

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x