$
הייטק והון סיכון

בלעדי לכלכליסט

4 קרנות חדשות בארץ מגייסות 340 מיליון דולר

כמה מיוצאי קרנות ההון סיכון הוותיקות, ובהם רונה שגב ואיתן בק, הולכים לדרך עצמאית ויגייסו בעיקר בתחומי התוכנה הארגונית, מובייל וסייבר

מאיר אורבך ואסף גלעד 08:3418.06.15

מצב הרוח האופטימי בענף ההייטק מביא כמה מיוצאי קרנות ההון סיכון הוותיקות בישראל, כמו פיטנגו וסטייג' וואן, לגייס קרנות חדשות משלהם. ל"כלכליסט" נודע כי ארבע קרנות הון סיכון חדשות מצויות כעת בשלבי גיוס מתקדמים שצפויים להזרים לענף ההייטק כ־340 מיליון דולר נוספים להשקעות בסטארט־אפים בשלבים שונים.

רונה שגב ואיתן בק, למשל, שפרשו בסוף השנה שעברה מקרן פיטנגו, נמצאים כעת בעיצומו של גיוס קרן הון חדשה בשם TLV Partners בהיקף של 100 מיליון דולר. ככל הנראה, כבר בחודשים הקרובים תבצע הקרן החדשה סגירה ראשונית של 50 מיליון דולר שגוייסו בעיקר בארה"ב, ואת השאר תגייס עד סוף השנה במעורבות של גופים מוסדיים ישראליים. הקרן החדשה של שגב ובק תשקיע בחברות סטארט־אפ בשלב המוקדם, בדגש על טכנולוגיות בתחומי התוכנה הארגונית, ביג דאטה, מובייל וסייבר, כמו מרבית הקרנות הישראליות.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: shutterstock

 

חיפשו עצמאות

 

שגב ובק פרשו באופן מפתיע מקרן פיטנגו בסוף השנה שעברה, זמן קצר לאחר שסייעו לה לגייס קרן חדשה, ואף סומנו כשותפים הצעירים והמבטיחים של הקרן הוותיקה. שניהם בעלי רקורד מוצלח יחסית בענף עם שפע של אקזיטים וככל הנראה חיפשו עצמאות גדולה יותר בניהול השקעותיהם לאחר תקופה ארוכה בתעשייה. שגב שימשה כשותפה בפיטנגו במשך קרוב לעשור לאחר שכבר שימשה כשותפה בקרן אוורגרין וכמנהלת השקעות ב־BRM של האחים ברקת. בין השאר היתה אחראית להשקעה של אוורגרין בוורוניס, חברת אבטחת המידע שהונפקה בנאסד"ק ונסחרת כיום לפי שווי של 565 מיליון דולר וכן היתה שותפה למספר חברות שנמכרו בהן אייטמפילד, טריאנה ואיידנטיפיי.

 

איתן בק היה שותף במסגרת תפקידו בפיטנגו להשקעה באפליקציית הניהול הפיננסי הישראלית Check שנמכרה לחברת אינטואיט האמריקאית ב־360 מיליון דולר. קודם לכן הפך לישראלי הראשון שהשקיע יחד עם הקרן האמריקאית הגדולה קליינר פרקינס, כאשר השקיע מטעם פיטנגו בחברת החיישן התלת מימדי 3DV שנמכרה למיקרוסופט.

 

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי שני השותפים לשעבר בקרן סטייג'וואן הישראלית (StageOne)- יובל כהן ואדורם געש השלימו כל אחד בנפרד גיוס קרן חדשה. יובל כהן חבר לטל סלובודקין, לשעבר מנהל ההשקעות והרכישות של סיסקו, והחל לפני כשנה במסע גיוסים של כ־100 מיליון דולר לקרן חדשה. כעת נודע כי השניים השלימו בינתיים קרן של כ־60–70 מיליון דולר תחת המותג הקודם StageOne, והשקיעו עד כה בשלושה סטארטאפים: Avanan, Capitalise ו־SafeDK, כך על פי אתר המחקר IVC.

 

געש הקים קרן הון סיכון חדשה בשם Moneta Seeds בשותפות עם פועלים שוקי הון בהיקף כולל של 20 מיליון דולר ממשקיעים בסין ובארה"ב. את הקרן הקים יחד עם מירב הר נוי, והשניים ישקיעו בחברות צעירות בשני מודלים שונים: כמשקיע מוביל בסבבים של עד מיליון דולר בהם הקרן תצרף משקיע נוסף וכמאיץ סטארט־אפים פרטי במתחם ייעודי סמוך לרמת החייל בתל אביב שנבנה לתת מעטפת שירות לצוותים של חברות בהקמה. הקרן החדשה של געש והר נוי תסייע גם לפועלים שוקי הון לחזור ולבצע השקעות בסטארט־אפים צעירים, לאחר שזו נודעה בעיקר בהשקעות בקרנות הון סיכון.

 

מהשלב הצעיר לבוגר

 

עוד נודע כי גם קרן ההון סיכון מאגמה של מודי רוזן ויהל זילכה בוחנת גיוס 150 מיליון דולר להשקעה בחברות הייטק בוגרות, לראשונה אחרי ארבע קרנות הון סיכון שהשקיעו בעיקר בסטארט־אפים החל מהשלב הצעיר ביותר. מאגמה היתה מהמשקיעות בחברות הייטק בשנותיהן הראשונות דוגמת Waze ואונאבו, וכעת היא מצטרפת לטרנד קרנות ה"לייט סטייג'", במסגרתו יכולות קרנות ההון סיכון לרכוש נתחים קטנים יותר בחברות בוגרות יותר.

 

הקרנות TLV פרטנרס, סטייג'וואן, ומאגמה סירבו להגיב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x