$
חדשות התקשורת

בקרוב גלישה מהירה יותר בסמארטפון: היום ייערך השלב המכריע במכרז התדרים הסלולרי

במכרז יתמודדו שישה שחקנים - חמש חברות הסלולר הקיימות ו-018 אקספון – על רכישת שמונה רצועות תדרים. החשש בענף הוא כי מחיר רצועת תדרים יזנק לעשרות מיליוני שקלים בשל ריבוי המשתתפים

אופיר דור 10:0412.01.15

היום (ב') יערך השלב הסופי והמכריע במכרז למכירת תדרים לצורך הקמת רשתות הדור הרביעי בסלולר (LTE). במסגרת המכרז יתמודדו שישה שחקנים – חמש חברות הסלולר הקיימות (סלקום, פרטנר, פלאפון, גולן טלקום ו-HOT mobile) ושחקן חדש אחד (018 אקספון בבעלות חזי בצלאל) – על רכישת שמונה רצועות תדרים.

רצועות התדרים יימכרו למרבה במחיר והחשש בענף הוא כי בשל ריבוי המשתתפים המכרז ובעיקר לאור הצטרפותו של בצלאל, שנראה נחוש מאוד להיכנס לשוק הסלולר, יזנק המחיר שישולם על כל רצועה הרבה מעבר למינימום של 10 מיליון שקל. הערכה היא שהמחיר עבור כל רצועה יכול לקפוץ לעשרות מיליוני שקלים.

 

מבחינת חברות הסלולר הוותיקות, ובעיקר סלקום ופרטנר, מדובר בתזמון מאוד לא נוח להוצאה כספית גבוהה על רקע הירידה החדה בשערי המניות שלהן בשבוע שעבר והתעצמות התחרות בשוק הסלולר מול גולן טלקום ו-HOT mobile. גם האפשרות לכניסת שחקן נוסף לשוק הסלולר הרווי אינה מבשרת טובות עבור השחקנים הוותיקים.

 

סמארטפונים גלקסי 5 ואייפון 6. החברות יתקשו לשכנע לקוחות לשלם יותר סמארטפונים גלקסי 5 ואייפון 6. החברות יתקשו לשכנע לקוחות לשלם יותר צילום: phoneArena

 

בשוק הסלולר קיימת גם הבנה כי השקת רשתות הדור הרביעי לא צפויה לייצר הכנסות נוספות בשלב הראשון, משום שיהיה קשה מאוד לשכנע את הלקוחות לשלם יותר עבור שימוש ברשת מהירה יותר. מרבית השחקנים בשוק הסלולר כבר השיקו בחצי השנה האחרונה שירותי דור רביעי אף כי במתכונת מצומצמת ומוגבלת בשל חוסר בתדרים וללא תוספת תשלום, והתגובות מצד הלקוחות היו רחוקות מלהיות נלהבות.

 

רשתות דור רביעי יציעו קצבי העלאה והורדה סלולריים גבוהים פי כמה, אך עבור מרבית השימושים בסמארטפון ניתן להסתדר היטב גם עם הרשתות הקיימות. התדרים החדשים יספקו גם קיבולת גדולה יותר שתאפשר לחברות להתמודד עם הזינוק בביקוש לרוחב פס סלולרי לאורך השנים האחרונות.

 

המכרז שיחל היום ועשוי להמשיך גם מחר, ייערך במתכונת של מכרז אלקטרוני. המכרז ינוהל בסבבים של עשר דקות במהלכם יוכלו המתמודדים שלא זכו במספר הרצועות שביקשו, לשפר את הצעותיהן בדומה למכירה פומבית. המכרז יושלם רק לאחר שבמשך שני סיבובים לא יגיעו הצעות כספיות משופרות מאף אחד מהמתחרים.

 

המשרד הציב מגבלות מורכבות על מספר הרצועות שיכולה לקנות כל חברה סלולרית. כך למשל פרטנר וסלקום שכבר מחזיקות תדרים המתאימים להקמת רשת דור רביעי, יוכלו לרכוש מקסימום שתי רצועות תדרים, בעוד פלאפון, שאין ברשותה תדרים מתאימים, תוכל לרכוש עד ארבע רצועות. בסופו של דבר יפעלו בישראל שלוש רשתות דור רביעי, שאחת תופעל על ידי HOT mobile ופרטנר, השנייה על ידי סלקום וגולן והשלישית על ידי פלאפון. אם תצליח לרכוש רצועת תדרים, 018 אקספון תצטרך להצטרף לאחת מהקבוצות.

 

הסעיף השנוי במחלוקת ביותר במכרז הוא ההחלטה של משרד התקשורת להעניק לשחקנים הצעירים יותר- גולן טלקום, HOT mobile ו-018 אקספון – הנחה של עד 50% מהמחיר שישלמו על התדרים. בניגוד לחברות הוותיקות, השחקנים החדשים ישלמו רק מחצית מהסכום שיציעו עבור התדרים ועבור המחצית השנייה יציגו ערבות בנקאית. עבור כל 1% נתח שוק שישיגו השחקנים החדשים, הם יקבלו הנחה של 10% מהסכום שיציעו עבור התדרים. מדובר במנגנון כמעט זהה לזה שבו השתמש המשרד במכרז התדרים הקודם ב-2011, אז זכו גולן ו-HOT בתדרים ונדרשו להפקיד ערבות בנקאית בלבד, שהוחזרה אליהן בתוך שנתיים. במשרד התקשורת הסבירו את השימוש החוזר במנגנון ברצון לשמר את התחרות בשוק הסלולר.

 

אתמול, רגע לפני המכרז, הגישה פרטנר בקשה לוועדת המכרז לשוב ולשקול מחדש את העדיפות לגולן ול-HOT. הטענה של פרטנר היא כי כיום אין הצדקה לתת הגנת ינוקא לשתי החברות שהפכו לשחקנים מבוססים עם נתח שוק שאינם זקוקים להגנה במיוחד שמאחוריהם עומדים גופים בינלאומיים חזקים. בפרטנר ציינו בפנייתם למשרד התקשורת כי "מתן הגנה למי שאינו ראוי לכך, היא התערבות בשוק שמונעת תחרות הוגנת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x