$
חדשות טכנולוגיה

היצרניות אוהבות את אנדרואיד, אבל משאירות את גוגל בחוץ

מגמה מסוכנת עבור ענקית הטכנולוגיה: יצרניות סלולר רבות בוחרות להתקין על מכשיריהן גרסאות פתוחות של אנדרואיד, בהן אין כל עדיפות לשירותי גוגל. לפי הערכות, המגמה מגבילה את רווחי גוגל, על אף שליטתה בשוק המובייל

נמרוד צוק 12:0006.08.14
אנדרואיד של גוגל אמנם מחזיקה ב-85% משוק הסמארטפונים העולמי (על פי נתוני סטרטג'י אנליטיקס) - אבל בעיה חדשה מונעת ממנה מלממש את מלוא הפוטנציאל העסקי שלו: מספר גדל והולך של מכשירי אנדרואיד מתבססים על גרסת הקוד הפתוח החופשיה (AOSP) של מערכת ההפעלה, במקום על הגרסה הסטנדרטית שתואמת לדרישות ארגון Open Handset Alliance, בה מובטח לאפליקציות גוגל מקום מרכזי.

את המגמה חשפה חברת המחקר ABI Research בדו"ח חדש, שהראה כי ברבעון האחרון (מאי-יולי 2014) הגיעה שיעור המכשירים שנמכרו עם גרסאות AOSP שעברו שינויים דרמטיים יחסית ל-20% - צמיחה של 20% מהרבעון הקודם.

 

לצד חברות כמו אמזון ונוקיה שמעדיפות להחליף את חנות האפליקציה ושירותים אחרים מבית גוגל באפליקציות הפרטיות שלהן, יותר ויותר יצרניות סיניות (כגון שיאומי, מייזו ואופו) והודיות מעדיפות את הגרסה הפתוחה לחלוטין, אומרים בחברה.

 

אנדרואיד ללא גוגל. מכשיר הפייר פון של אמזון אנדרואיד ללא גוגל. מכשיר הפייר פון של אמזון

 

על פי הדו"ח, יצרניות סיניות והודיות סיפקו 51% ממכשירי האנדרואיד שנמכרו ברבעון השני של השנה, מרביתם לשוק האסייתי, כך שריבוי מכשירי ה-AOSP הורגש בעיקר שם ופחות בשווקי ארה"ב ואירופה. מרבית המכשירים שהתבססו על גרסה זו היו סמארטפונים זולים שמכוונים לפלח השוק הנמוך.

 

למה שההכנסות ילכו אל גוגל?

 

לצד גוגל, מאגד ארגון OHA שורה ארוכה של יצרניות מכשירים, רשתות סלולר, יצרניות מעבדים, חברות תוכנה כמו איביי ומפתחות אפליקציות. מרבית יצרניות הסמארטפונים הגדולות חברות בו ופועלות תחת מגבלות ההסכמים שנדרשים במסגרת החברות. אחת המרכזיות שבהן היא שימוש בחנות האפליקציות ומנוע החיפוש של גוגל כרכיבים מרכזיים במערכת - והמנעות מהסרת אפליקציות נוספות כגון שירות המפות או גוגל NOW.

 

מגבלות אלו מעניקות לגוגל יתרון עסקי חשוב בדמות תנועת משתמשים ותזרים הכנסות מובטחים. חברות שרוצות לבצע שינויים דרמטיים יותר במערכת ובממשק שלה כדי לנתב אליהן חלק מהכנסות אלו (למשל מחנות האפליקציות) נאלצות לוותר על החברות בהתאגדות.

 

גוגל לא מסתפקת במעקב מודאג אחר האיום והיא השיקה לאחרונה תוכנית חדשה בשם Android One שמיועדת עבור הקטגוריה הגדלה והולכת של מכשירים במחיר של 100 דולר ומטה. מכשירים שישווקו במסגרת התוכנית יידרשו לוותר על ממשקי המשתמש הייחודיים שחלק מהחברות מוסיפות, יגיעו עם מספר מינימלי של אפליקציות מותקנות מראש. הם יקבלו עדכוני תוכנה בתדירות גבוהה יותר, במטרה להעניק ללקוחות שקנו את מכשיר האנדרואיד הראשון שלהם חוויה אחידה ופשוטה - כזו שגם תביא לגוגל תועלת כלכלית גדולה יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x