$
חדשות טכנולוגיה

המחאה הצליחה: מנכ"ל קרן מוזילה התפטר

ברנדן אייך, ממציא ג'אווה סקריפט שמונה לתפקיד, הואשם בהומופוביה לאור דעותיו המוצהרות וזכה לגינוי נרחב ברשת. עתה התפטר ומוזילה פרסמה הודעת התנצלות למשתמשי פיירפוקס. יו"רית הקרן: הוא פרש מרצונו

ניצן סדן 23:0703.04.14

ברנדן אייך, מנכ"ל קרן מוזילה, הודיע הלילה (ה') שיעזוב את תפקידו. זאת, לאור המחאה הנרחבת נגד מינויו, על רקע דעותיו ההומופוביות. בבלוג הקרן הרשמי התפרסם פוסט שמסביר את המהלך.

 

"מוזילה מתגאה בסטנדרטים שלה. בשבוע האחרון לא עמדנו בהם. אנו מבינים מדוע אנשים נפגעו וכעסו - והם צדקו. לא פעלנו כפי שציפו מאיתנו לפעול. לא פעלנו מהר מספיק כשהתעוררה המחלוקת. אנו מצטערים", נכתב בפוסט.

 

מהנדס מוכשר, אך הומופוב

 

ברנדן אייך מונה לתפקיד בחודש שעבר - מה שגרם למחאה משמעותית. זאת, משום שאייך - על אף היותו מהנדס מוכשר ואבי הג'אווה סקריפט - מחזיק בדעות אנטי הומוסקסואליות מוצהרות.

 

מיטשל בייקר, יו"רית קרן מוזילה מיטשל בייקר, יו"רית קרן מוזילה צילום: מיקי אלון

 

הוא אף תרם אלף דולר לקמפיין לקידום חוק שנועד למנוע נישואים חד מיניים בקליפורניה וסייע למספר פוליטיקאים רפובליקנים בארה"ב שמחזיקים בדעות גזעניות. לאחר המינוי, פרשו מדירקטוריון מוזילה שלושה מששת חבריו. לפי דיווחים, הפרישה היתה על רקע חילוקי דעות מקצועיים בנוגע להתאמת אייך לתפקיד, אך לא מן הנמנע שגם לתדמיתו היה חלק בכך. זמן קצר לאחר הפרישה הופיעו התגובות ברשת: גולשים רבים זעמו על המינוי בפוסטים שונים במדיה החברתית.

 

אייך. הרשת געשה אייך. הרשת געשה צילום:cc by Darcy Padilla

 

אתר ההיכרויות הפופולרי OKCupid הגדיל לעשות ואף חסם את הכניסה אליו בפני משתמשי דפדפן פיירפוקס של מוזילה. משתמשיו קיבלו הודעה לפיה דעותיו של אייך עומדות בסתירה לאג'נדת האתר - זיווגים מכל סוג ומין ללא מגבלה - ואף הופנו להתקנת דפדפנים מתחרים ככרום, אקספלורר ואופרה.

 

פרש מרצונו?

 

לפי דיווח של אתר re/code מיטשל בייקר, יו"רית מוזילה, אמרה שאייך לא יוכל להנהיג את מוזילה על רקע המחאה נגד החברה ושהוא פרש מרצונו, ללא הנחיה ממנה או מחבר דירקטוריון אחר. ואולם, כנראה שהלחץ הציבורי הכניע את אייך; זמן קצר לאחר המהלך של OKCupid, אמר אייך בראיון לגרדיאן הבריטי שדעותיו לא קשורות ליכולתו לנהל את הקרן וכי אין אדם מתאים ממנו לתפקיד.

 

לא מן הנמנע שאייך צדק ושהכישורים והחזון שלו הם אכן מה שמתאים לקרן - אך דעותיו הכתימו את שמה, דבר שיכל להמיט אסון על פעילותה.

 

הקרן נמצאת בתקופה קריטית למדי, לאור כניסתה לשוק מערכות ההפעלה לסמארטפונים מוזלים, לצד התחרות המתמידה עם דפדפני גוגל ומיקרוסופט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x