$
פטנטים וקניין רוחני

פייסבוק רוכשת את Oculus VR תמורת 2.2 מיליארד דולר

העסקה לרכישת חברת טכנולוגיית המציאות המדומה צפויה להיסגר ברבעון השני; מניות פייסבוק ירדו ב-1.1% לאחר הנעילה בוול סטריט. הרשת החברתית תזכה לגישה למהנדסים מובילים, טכנולוגיה מתקדמת וקהילת הגיימרים

יוסי גורביץ והראל עילם 23:5825.03.14

פייסבוק הודיעה הלילה (ג') על רכישת חברת המציאות המדומה Oculus VR, תמורת סכום משמעותי של 2.2 מיליארד דולר. מניות הרשת החברתית ירדו ב-1.1% לאחר תום המסחר בתגובה לרכישה. זאת הרכישה השניה בגודלה לפייסבוק אחרי רכישת אפליקציית ההודעות המיידיות וואטסאפ תמורת 19 מיליארד דולר, והגדולה ביותר שלה בתחום החומרה.

העסקה כוללת תשלום במזומן בסך 400 מיליון דולר, 23.1 מיליון מניות של פייסבוק בשווי כולל נוכחי של 1.5 מיליארד דולר וכן 300 מיליון דולר נוספים במענק מזומן שיפרס על פני שלבים שונים. העסקה צפויה להיסגר כבר במהלך הרבעון השני.

 

מארק צוקרברג מארק צוקרברג צילום: איי אף פי

 

אוקולוס היא חברה צעירה שפיתחה טכנולוגיה מציאות וירטואלית מתקדמת. היא ידועה בעיקר בזכות הקמפיין הקיקסטרטר המצליח שלה, לפיתוח משקפי מציאות מדומה המיועדים לגיימרים ומפתחים עצמאיים. היתרון הגדול שלה שהיא הייתה קלה, זולה, מתקדמת ושימושית יותר מכל מוצר אחר בשוק בשנים האחרונות. קמפיין הקיקסטרטר שלה גייס פי כמה וכמה יותר מ-250 אלף הדולר שביקש במקור, ולחברה יש כיום למעלה מ-75 אלף הזמנות מראש למוצריה. הגיוס של אוקולוס נחשב לאחד היותר מוצלחים בהיסטוריה של קיקסטארטר.

 

מוצריה של אוקולוס, ובראשם אוקולוס ריפט - קסדת המציאות הוירטואלית שלה, המיועדת בעיקר למפתחי משחקים - מתמקדים בתעשיית המשחקים. ריפט מאפשרת למשתמש לחוות את המשחק כאילו היה חלק ממנו. הקסדה מכסה את עיניו של הלובש ומטמיעה אותו במשחק. החברה עובדת היום על פיתוח מוצר המיועד לשוק הצרכני, עם מסכים גדולים יותר וברזולוציה של Full HD.

 

אף שהקסדה זמינה, בשלב זה, למפתחים בלבד, המוצר גרר התלהבות יוצאת דופן ופעמיים היה מועמד לפרס המבקרים של כנס המשחקים E3; בשנת 2013 זכתה הקסדה של אוקולוס בפרס, בקטגוריית "המוצר הטוב ביותר בתחום החומרה/נלווים." רבים מייחסים לחברה את היכולת לשחזר את עניין הציבור והתעשייה במציאות מדומה, תחום שאיבד מהזוהר שלו בשנות התשעים. היא הוקמה על ידי פאלמר לאקי, גיימר צעיר בן 21 שהרגיש כי אין בשוק קסדת מציאות מדומה היעודית לגיימרים. ג'ון קורמק, מפתח המשחקים האגדי מאחורי סדרת המשחקים דום, כה התרשם מהמוצר שהוא הצטרף לחברה כסמנכ"ל הטכנולוגיות שלה.

 

פייסבוק ומציאות מדומה?

 

הרכישה הפתיעה רבים בתעשייה, בקרב התקשורת והאנליסטים. ההערכה הרווחת בקרב פרשנים היא כי העסקה מיועדת להמשיך ולמצב את פייסבוק כחברה המובילה בתחום הרשת החברתית, גם בעולם משתנה. פייסבוק, למשל, התקשתה במשך שנים לתפוס את מקומה בתחם הסלולר, אך בשנתיים האחרונות הקדישה מאמצים ניכרים לכך ורשמה הצלחה ניכרת. אחרים העריכו כי פייסבוק עשויה לנצל את הקסדה כדי לאפשר לחברי הרשת החברתית להשתתף בצ'טים מבוססים מציאות וירטואלית.

 

כתב "כלכליסט", עם קסדת המציאות המדומה אוקולוס ריפט כתב "כלכליסט", עם קסדת המציאות המדומה אוקולוס ריפט צילום: רותם מלנקי

 

מנכ"ל ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג ציין כי 40% מהזמן של משתמשי פייסבוק מוקדש למשחקים, וכי פייסבוק רוצה לשלב בין משחקים ובין פעילות חברתית. חלק נכבד מהכנסות החברה לפני מספר שנים הגיע מתעשיית המשחקים, והאפליקציות המובילות ביותר ברשת החברתית הן כולן משחקים. רכישת אוקולוס מאפשרת לפייסבוק לחדור לשוק המשחקים המתקדמים יותר ולקבל את שירותיו של קורמק. עד כה, פייסבוק התקשתה לכבוש את ליבם של הגיימרים הכבדים.

 

עם זאת, הדגש מאחורי הרכישה עשוי שלא להיות קשור לגיימינג. בהודעתו, אמר צוקרברג כי הוא מאמין שמציאות וירטואלית עשויה להיות הפלטפורמה החשובה הבאה, אחרי סלולר, בתחום המחשוב – ושהקסדה שלה תאפשר לא רק לשחק משחקי מחשב, אלא גם לקבל תחושה שמקבילה ל"צפיה במשחק כדורסל מהיציע, לימוד בכיתה שמכילה סטודנטים ומרצים מכל רחבי העולם, או פגישה עם רופא פנים אל פנים."

 

הוא רמז כי אוקולוס תוכל, בעתיד – כרגע היא דורשת כוח מחשוב חזק משמעותית יותר – לפעול גם בשילוב עם סמארטפון, לא רק עם מחשב. "הטלפונים הניידים הם הטכנולוגיה של היום, ואנו מתכוננים לפלטפורמות של המחר", אמר. "לאוקולוס יש את הסיכוי לייצר את הפלטפורמה החברתית ביותר אי פעם, ולשנות את הדרך בה אנו עובדים, משחקים ומתקשרים".

 

המשקיעים הגיבו בשלילה לעסקה: מחיר המניה של פייסבוק איבד בעקבות ההכרזה על הרכישה כדולר וחצי, שווה ערך לשווי שוק של 1.8 מיליארדים. אוקולוס גייסה עד היום 93 מיליון דולר מקרנות הון סיכון, ביניהן מטריקס, אנדרסן-הורוביץ, ספארק, BIG ו-Formation 8.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x