$
הייטק והון סיכון

שיבולת: חל זינוק בשווי חברות הסטארט-אפ הישראליות ב-2013

לפי נתוני החברה המשפטית, בשנה האחרונה בוצעו 80% מסבבי הגיוס לפי שווי עולה, השיעור הגבוה ביותר מאז 2008. בנוסף, רוב ההשקעות היו בחברות בתחילת דרכן. הנתונים משקפים מצב טוב משל חברות עמק הסיליקון

מאיר אורבך 15:5719.02.14

סקר של פירמת עורכי הדין שיבולת על תעשיית הון הסיכון מצא ש-2013 עמדה בסימן של זינוק בשווי חברות הסטארט-אפ: 80% מהסבבים שנעשו היו על פי שווי עולה, השיעור הגבוה ביותר מאז 2008.

בנוסף, הסקר מצביע על כך שמרבית העסקאות בשווי יורד היו לחברות בסבבים מתקדמים, שפועלות זמן רב - מצב בו שווין עשוי לרדת. 5% מכל הסבבים בשנה האחרונה היו בשווי שלא השתנה.

 

לפי נתוני שיבולת, השקעות ראשוניות היו כ-39% מסך כל ההשקעות, האחוז הגבוה ביותר מבין כל הסבבים. גם שיעור הסבבים המאוחרים שגייסו גדל ועמד על 13% מסך הסבבים שנסקרו, לעומת 5% ב-2012.
עו"ד ליאור אבירם, שותף בשיבולת עו"ד ליאור אבירם, שותף בשיבולת

 

מהסקר ההשוואתי לתנאים הנהוגים בעמק הסיליקון, נראה שהמגמות הנ"ל דומות, אך נראה שהמצב המשתקף בישראל טוב אף מזה שבארה"ב: גם שם רוב ההשקעות היו בסבב גיוס ראשון, אם כי פחות מבישראל (24% לעומת 37%). שיעור מספר סבבי השווי העולה ממשיך להיות הגבוה ביותר, אם כי, גם במקרה הזה, פחות מבישראל 69% שם לעומת 80% כאן.

 

אווירה של יצירה

 

לדברי ליאור אבירם, שותף בשיבולת, הממוצע של 2009-2011 היה כ-17% וכעת עומד על כ-38%. "אנחנו נמצאים באווירה של יצירה", אמר ל"כלכליסט". "יש הרבה סבבים ראשונים ושניים - ורוב הנתונים בצמיחה".

 

"חברות שנמצאות הרבה זמן על הכביש הסיבובים מציגות שווי בירידה", הוסיף. "הרבה חברות מגיעות מהר לבשלות והמציאות מראה שהשווי בישראל נמוך מבעמק הסיליקון - לכן אנחנו רואים נהירה של קרנות זרות שמשיגות כאן השקעה בשווי איכותי".

 

לדברי אבירם, טבעי שחברות ששוויין עלה ירשמו גם ירידה ושהצפי הוא דווקא להמשך העליות. "חברות האינטרנט הן מהירות להתפתח ומגיעות לאקזיט במהירות ולכן ייתכן שהן יימכרו לפני שהשווי שלהן יירד, כבר בסבב שני". הוא הסביר כי חברות שאין להן גם טכנולוגיה מבוקשת וגם צוות טוב לא יצליחו לגייס כספים. לדבריו, רוב ההשקעות בתחום בישראל מגיעות מקרנות זרות שמחפשות יזמים מנוסים - ושחסרה פעילות של משקיעים ישראלים שיזהו יזמים בעלי פוטנציאל וישקיעו בהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x