$
חדשות טכנולוגיה

התנועה לזכויות דיגיטליות עתרה לבג"ץ נגד קמפיין המאגר הביומטרי

לטענת התובעים, משרד הפנים מטעה את הציבור באופן מכוון בקמפיין שהשיק וכלל לא מזכיר בו את העובדה שהמאגר הוא התנדבותי. בנוסף, הקמפיין עובר לכאורה על חוקי המדינה. משרד הפנים "מדובר בצעד נואש"

עומר כביר 17:3721.10.13
המאגר הביומטרי חוזר לבית המשפט: התנועה לזכויות דיגיטליות עתרה לבג"ץ בדרישה לעצור את קמפיין הפרסום לפרויקט תעודות הזהות החכמות והמאגר הביומטרי, בטענה כי מדובר בנושא המצוי במחלוקת ציבורית חריפה.

בשבועות האחרונים יזם משרד הפנים נרחב שקורא לאזרחים להנפיק תעודות זהות ודרכונים חכמים, ולהצטרף אגב כך למאגר הביומטרי. בעתירה שהוגשה נטען כי מדובר בקמפיין פסול המנוגד לחוק, כיוון שעוסק בנושא השנוי במחלוקת.

 

עמדות רישום לקבלת תעודת זהות חכמה וכניסה למאגר הביומטרי עמדות רישום לקבלת תעודת זהות חכמה וכניסה למאגר הביומטרי

 

"למשיבים (רשות השידור, הרשות השנייה, שר הפנים ורשות האוכלוסין וההגירה; ע"כ) אסור לפרסם... בנושאים ועניינים השנויים במחלוקת ציבורית, אידיאולוגית ו/או פוליטית", נטען. "איסור כאמור נלמד, ראשית, מהדין המנהלי הכללי, האוסר על הרשות לעשות שימוש בכספי ציבור בכדי לנקוט עמדה או לשכנע בעניין השנוי במחלוקת מכוח עקרון השוויון... האיסור האמור אף קיבל ביטוי מפורש בדין, בכללי רשות השידור ובכללי הרשות השניה. כללים אלו אוסרים, ללא כחל ושרק, על פרסום בנושאים השנויים במחלוקת אידואולוגית ו/או פוליטית”.

 

התובעים: משרד הפנים מטעה את הציבור

 

בנוסף טוענים העותרים, שמיוצגים על ידי עורכי הדין יהונתן קלינגר ואוריה ירקוני, כי בקמפיין עצמו נוקט משרד הפנים בטקטיקה מכוונת של הטעייה, וכי הפרסומות השונות מאופיינות בדבר אחד: "הסתרת הכללת הנתונים הביומטרים במאגר הביומטרי ו/או אי יידוע הציבור על כך שמדובר בניסוי התנדבותי, לדוגמא: הפרסומת 'זה לא אני' כלל אינה מציגה את קיומו של מאגר ביומטרי, ולא מציגה כי לאזרח ישנה החירות שלא להצטרף למאגר וכי זכויותיו על פי דין לא תשללנה. התשדיר 'בטוח שכדאי' מצניע את קיומו של המאגר, ואינו מבהיר כי לאזרח ישנה זכות שלא להצטרף".

 

הקמפיין לא מזכיר כלל את קיום המאגר. עמדות רישום הקמפיין לא מזכיר כלל את קיום המאגר. עמדות רישום צילום: עמית שעל

 

עד קבלת החלטה סופית העותרים מבקשים מבית המשפט להוציא צו ביניים דחוף שיורה למשיבים לעצור את מסע הפרסום באופן מיידי, וכן לפרסם צו על תנאי שיורה למשיבים להסביר מדוע לא יופסק הקמפיין המדובר מהסיבות שמפורטות בעתירה.

 

"מדובר בעתירה טכנית לחלוטין, וחבל שהיינו צריכים להגיש אותה", אמר ירקוני בהודעה לעיתונות. "העובדה שהמדינה פועלת בנושא שנמצא במחלוקת ציבורית בניגוד לכללים, ועוד כאלה שהיא קבעה לעצמה, זה דבר אחד. אבל כשמדובר בניסוי, שנועד לבדוק בין היתר את אחוז האנשים שמוכנים להצטרף למאגר הביומטרי, והכל מכספי ציבור, זה כבר מרגיז. המדינה קבעה כללים שנועדו להבטיח, לגישתה, את יעילות הניסוי? שתעמוד בהם".

משרד הפנים: מדובר בצעד נואש

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "הקמפיין כבר נמצא בשלביו האחרונים. עם זאת, אנו מכבדים כל צעד נואש בו נוקטים המתנגדים, כל עוד נעשה במסגרת החוק".

 

בתגובה לתגובת משרד הפנים אמר עו"ד קלינגר: "הלב נחמץ מיחסו של משרד הפנים. קשה להבין איזו סוג של רשות ממשלתית מקווה לייאש את אזרחי המדינה, והאם יש מקום להתנהלות כזו במדינה דמוקרטית. נראה שדוברות משרד הפנים מתגייסת למאמץ להשפיל את אזרחי ישראל, כפי שנראה בקמפיין בו הם מציגים את תמונתו של אזרח שהופשט עירום ועריה, רק משום שהביע את דעתו במסגרת דיון ציבורי לגיטימי. לעצם העניין, עתירת התנועה מתייחסת לכל צורה של פירסום ממומן בו נקט משרד הפנים או ינקוט בעתיד. יש לאסור על פירסום זה ולהפסיק לנסות להשפיע על הדיון הציבורי באמצעים בהם מוכרים נקניקיות, כדברי בית המשפט העליון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x