$
מכשירים ומדריכים

Chromecast: הפריצה האמיתית של גוגל לטלוויזיה שלך

הסטרימר הזעיר והזול שחשפה גוגל בשבוע שעבר אזל מן המדפים לחלוטין בתוך שעות. ניתוח "כלכליסט" מראה שהמוצר החדש יוכל להכות את תעשיית הסטרימרים שוק על ירך ולהביס את אפל במירוץ לטלוויזיה הביתית

עומר כביר 12:1729.07.13

ההצלחה המפתיעה של גוגל: כרומקאסט (Chromecast), דונגל הסטרימינג הזול של החברה שנחשף בשבוע שעבר, אזל מהמדפים לחלוטין זמן קצר לאחר השקתו.

הדונגל, שנמכר בארה"ב במחיר זול במיוחד של 35 דולר בלבד, לא ניתן כעת לרכישה באמזון או באתר קמעונאית האלקטרוניקה בסט ביי, שם מצוין שמלאי המכשירים אזל לחלוטין. בחנות גוגל פליי ניתן עדיין לרכוש את המכשיר, אבל זמן ההמתנה לאספקתו גבוה עומד על שלושה עד ארבעה שבועות.

 

דוגנל ה-Chromecast דוגנל ה-Chromecast

 

הכרומקאסט היה ההפתעה המרכזית באירוע שערכה גוגל בשבוע שעבר. הדונגל, שמתחבר לטלוויזיה דרך חריץ HDMI, למעשה כל מכשיר מהשנים האחרונות, הופך את הטלוויזיה הפשוטה למעין טלוויזיה חכמה ומאפשר לגשת לתכני סטרימינג מאתרים כמו יוטיוב, נטפליקס ולגלוש ברשת עם כרום. הוא נשלט באמצעות הסמארטפון, הטאבלט או המחשב.

 

דפדפן בתוך דונגל

 

מדובר, כך נראה, בניסיון להמציא מחדש את גוגל TV, מערכת ההפעלה של גוגל לטלוויזיות שעד עתה לא זכתה להצלחה, ולעשות זאת בצורה שאפתנית פחות ושימושית יותר. “מדובר בהימור, וזה הימור די אגריסיבי", אמר מנהל המוצר של כרומקאסט, רישי צ'אנדרה, לאתר The Verge. ולפי תגובות הציבור, נראה שלפחות בשלב זה ההימור השתלם.

 

 

הדונגל תואר כגרסה רזה של ChromeOS, מערכת ההפעלה מבוססת הענן של גוגל, אך למעשה הוא לא יותר מדפדפן כרום בסיסי שמסוגל להזרים תכנים מהרשת. כרומקאסט תומך ב-HTML5 ובפלאש, תמיכה שמאפשרת לו להזרים כמעט כל תוכן וידיאו שקיים ברשת, אך לא מאפשר הזרמת תכני רשת מבוססי קוויקטיים או סילברלייט. רשמית, לא תומך הדונגל בהזרמת תכנים מהרשת הבייתית. טריק פשוט מאפשר לעשות זאת ללא קושי רב, אם כי התכנים יוצגו באיכות ירודה משהו.

 

הדונגל זכה לביקורות חיוביות רבות, בעיקר הודות לפשטות השימוש שלו ולמחירו הנמוך. מבקרים ציינו לטובה את מיעוט הבאגים היחסי, במיוחד כשמדובר במוצר חדש, ואת תמיכתו בשליטה משלל פלטפורמות. זאת, בניגוד לסטרימר אפל TV שהוא גם יקר יותר (99 דולר בארה"ב) וגם נשלט בצורה מלאה רק דרך מכשירי החברה.

 

גוגל תגיע בקלות לטלוויזיה שלכם

 

הכרומקאסט משלים רכיב חסר באקוסיסטם המוצרים של גוגל: גישה לטלוויזיה הביתית. הניסיונות של גוגל עד עתה נעו בין הגרנדיוזי (גוגל TV) למשונה (נקסוס Q), והסתיימו בקול ענות חלוש במקרה הטוב. כאן בחרה ללכת גוגל בכיוון חדש: לא פלטפורמה ענקית וחובקת מכשירים, לא מכשיר יקר שעל מגוון תכונותיו המבולבלות עולה רק מספר מגבלותיו המוזרות, אלא מכשיר פשוט ובסיסי שאמנם עושה מעט פעולות, אך עושה אותן טוב ובעיקר בזול.

 

מדובר באסטרטגיה דומה לזו שאפל נקטה עד כה עם אפל TV, אבל מוקצנת: לאפל יש סטרימר בגודל כף יד? לגוגל יש אחד שנכנס לכיס החולצה. האפל TV מאפשר גישה מוגבלת לתכנים? לכרומקאסט יש רק דפדפן. המכשיר של אפל עולה 99 דולר? זה של גוגל כמעט שליש מכך.

 

לכרומקאסט אולי אין יכולות יומרניות, אבל בתג המחיר הנמוך מדובר בפיתוי שקשה לעמוד בפניו בעבור כל מי שרוצה גישה פשוטה לתכני סטרימינג דרך מסך הטלוויזיה. הדונגל בוודאי יזכה בקרוב לעדכוני תוכנה שירחיבו את יכולותיו. אם גוגל תאפשר הזרמת תכנים גם מהרשת הביתית, הוא יהפוך לתחליף סטרימר מהשורה הראשונה שיכול לערער משמעותית את שוק המכשירים האלו. אם בגרסה זו או בגרסה עתידית תתאפשר גם התקנת אפליקציות, יכול להפוך הכרומקאסט לקילר רציני.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x