$
חדשות טכנולוגיה

ניצחון חשוב לגוגל במשפט הספרים בארה"ב

ענקית האינטרנט מנהלת מזה 8 שנים מאבק משפטי על זכותה להציג מיליוני ספרים שסרקה והעלתה לרשת. לעומתה, טוענים איגודי סופרים בעולם שמדובר בהפרת זכויותיהם. הפסיקה האחרונה מגדירה את פעולת גוגל כשימוש הוגן בתוכן

עומר כביר 11:3502.07.13

ניצחון חשוב לגוגל בתביעה שהוגשה נגד גוגל Books: בית משפט לערעורים בארה"ב ביטל את התביעה הייצוגית נגד השירות השנוי במחלוקת, והורה לערכאה נמוכה יותר לפסוק האם הפעילות של גוגל יכולה לחסות תחת הגנת "שימוש הוגן".

הפסיקה עשויה לסמן את סופו הקרב של המאבק המשפטי שמנהלת גוגל מזה יותר משמונה שנים. במרכז המחלוקת נמצא שירות גוגל Books, שמאפשר לגולשים לבצע חיפושים בעשרות מיליוני ספרי דפוס. לצורך הקמת השירות סרקה גוגל יותר מ-20 מיליון כותרים מספריות איתן חתמה על הסכמים, והעלתה חלקים ניכרים מהם לרשת.

 

משפט הספרים: האם מותר לענקית האינטרנט לסרוק ספרים ולהעלות לרשת? משפט הספרים: האם מותר לענקית האינטרנט לסרוק ספרים ולהעלות לרשת? צילום: shutterstock

 

ב-2005 הגיש איגוד הסופרים האמריקאי תביעה נגד גוגל בדרישה שזו תפסיק את סריקת הספרים. הצדדים הגיעו להסדר טיעון, אך זה נדחה על ידי בית המשפט של המחוז הדרומי של ניו יורק ב-2011, בעקבות התנגדות סופרים שטענו שהתמלוגים שמשולמים להם והתנאים בו אינם הוגנים. בעקבות ההחלטה הגיש האיגוד תביעה ייצוגית, אליה התנגדה גוגל בטענה כי הדבר מאלץ סופרים שמסכימים לסריקה להיות חלק ממנה.

 

כעת קיבל בית המשפט הפדרלי לערעורים את בקשת גוגל. “אנו פוסקים שהתביעה הייצוגית הייתה מוקדמת, בהיעדר פסיקה מצד בית המשפט המחוזי בנוגע להגנת ה'שימוש הוגן' של גוגל", כתבו השופטים בהחלטה שהתפרסמה אתמול (ב'). 

 

מתחילים לראות את הסוף

 

בית המשפט המחוזי יידרש לפסוק האם עומדת לגוגל הגנת "שימוש הוגן". במקרה שיפסוק לטובת החברה, עלול הדבר לסמן את סופה של התביעה הממושכת בארה"ב (אך, כמובן, לא במדינות אחרות שבהן היא מתנהלת), אם כי התובעים יוכלו לערער על ההחלטה. במקרה שימצא שהגנה זו אינה עומדת לגוגל, תפתח בפני איגוד הסופרים הדרך לחידוש התביעה הייצוגית.

 

מגוגל נמסר בתגובה לאתר PaidContent: “אנחנו מאושרים מהחלטת בית המשפט. ההשקעה שלנו בגוגל Books מטיבה עם קוראים וסופרים כאחד, ועוזרת לפתוח את מאגר הידע העצום שנמצא במיליוני ספרים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x