$
חדשות טכנולוגיה

מי צריך מוציאים לאור? התעשייה עוברת להוצאה עצמית

12% מכל הספרים הדיגיטליים הנמכרים בבריטניה יצאו ללא חברת הוצאה לאור. עיקר הקהל? נשים חובבות ספרי מדע-בדיוני ופשע, וקוראות אדוקות

עומר כביר 15:3212.06.13

היקף מכירות הספרים הדיגיטליים בהוצאה עצמית מזנק, ומשנה ללא היכר את המודל העסקי של כל תעשיית הספרים: ב-2012, מכירות הספרים הדיגיטליים (eBooks) שיצאו בהוצאה עצמית היוו 12% מהשוק בבריטניה. כך לפי נתוני חברת המחקר Bowker Market Research, שפורסמו אמש (ג') בעיתון הבריטי גארדיאן.

 

לפי הנתונים, ספרים דיגיטליים בהוצאה עצמית פופולריים במיוחד בספרות ז'אנר, ומהווים כ-20% ממכירות ספרי הפשע, המדע הבדיוני וההומור. בספרי ילדים, לעומת זאת, מודל ההוצאה לאור המסורתי שומר על כוחו, ורק 3% ממכירות הספרים הדיגיטליים שם פורסמו בהוצאה עצמית. לדברי מנהל המחקר, סטיב בוהם, מרבים הקוראים רכשו ספרים בהוצאה עצמית בגלל מחירם הנמוך. 

 

אמזון קינדל. גם החברה האמריקאית מקלה על אנשים להוציא בעצמם את יצירותיהם אמזון קינדל. גם החברה האמריקאית מקלה על אנשים להוציא בעצמם את יצירותיהם צילום: בלומברג

 

בנוסף, הקורא הממוצע של ספרים בהוצאה עצמאית הן נשים וקוראות אדוקות: 68% מרוכשי הספרים בהוצאה עצמית הם נשים (לעומת 58% בשוק הספרים הכלליים), ו-61% מאלו שרכשו ספרים בהוצאה עצמית אמרו שהם קוראים מדי יום (לעומת 37% מכלל רוכשי הספרים).

 

למרות הזינוק במכירות הספרים בהוצאה עצמית, אנדרו פרנקלין, מנכ”ל הוצא הספרים Profile Books, העריך שרק חלק קטן יחסית מהספרים הללו זוכה להצלחה. “הרוב המכריע של ספרים בהוצאה עצמית הוא איום ונורא. זבל בלתי-נסבל. יוצא לאור מספר בלתי-מדיד של ספרים, שמתקבלים בדממת מוות. החוויה העיקרית של מרבית הסופרים שמפרסמים בהוצאה עצמית היא אכזבה" אמר פרנקלין.

 

המחקר מתבסס על מעקב אחרי הרגלי רכישת הספרים, יחד עם ראיונות טלפוניים, עם יותר מ-3,000 רוכשי ספרים דיגיטליים בריטים. הם התפרסמו בוועידת Writing in the Digital Age שנערכה בסוף השבוע בלונדון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x