$
אינטרנט

הישג לזיר"ה: נחסמו שניים מאחרוני אתרי הסטרימינג הפיראטי בישראל

gozlan.me ו-nako.me, אתרי צפייה ישירה פופולריים, נחסמו בצו משפטי שהועבר לספקיות האינטרנט בארץ. החסימה עוררה זעם בקרב משתמשי בזק בינלאומי, אשר תקפו את החברה בפייסבוק

הראל עילם ועומר כביר 17:5014.04.13
הישג נוסף לארגון זיר"ה במאבק נגד אתרי צפייה פיראטית בסרטים וסדרות: בימים האחרונים השיג האתר צווים שמורים לספקיות האינטרנט לחסום את אתרי הצפייה הישירה הפופולריים gozlan.me ו-nako.me.
הצווים החלו להישלח לספקיות כבר בסוף במרץ, אולם עוררו עניין תקשורתי רק היום אחרי שלקוחות זועמים של ספקית האינטרנט בזק בינלאומי החלו למלא את עמוד הפייסבוק של החברה בתלונות על האתרים שנחסמו. זאת, אף שהצווים נשלחו לכל הספקיות ושלדבריהן כולן ממלאות אחריהם.

 

הגולשים מאשימים את הספקית

 

הצו הוגש ב-24 למרץ וספקיות האינטרנט החלו לחסום את כתובות ה-IP של האתרים כמה ימים לאחר מכן. האתרים החליפו כתובות דומיין והמשיכו לעבוד באין מפריע. זיר"ה הרחיבה את הצווים המקוריים ב-9 לאפריל, והוסיפה את כתובות האתרים החדשות - אך הדבר עלה לתודעת הציבור רק היום, אחרי שלקוחות זועמים של ספקית האינטרנט בזק בינלאומי החלו למלא את עמוד הפייסבוק של החברה בתלונות על האתרים שנחסמו.

 

אתר סרטים פיראטיים. האחרונים מסוגו שפעילים בישראל נמצאים תחת מתקפה ממוקדת של זיר"ה אתר סרטים פיראטיים. האחרונים מסוגו שפעילים בישראל נמצאים תחת מתקפה ממוקדת של זיר"ה צילום מסך: vuze.com

 

היום החלו לקוחות בזק בינלאומי לפרסם הודעות חריפות בגנות החברה בעמוד הפייסבוק שלה, בהן הם מאשימים אותה בחסימת האתרים. זאת, אף שהספקית אינה צד בדבר והחוק מחייב אותה למלא אחר צו בית המשפט. בין השאר קוראים הגולשים להתנתק מהספקית ומשווים את התנהלותה לזו של מדינות דיקטטוריות. תגובות מטעם הספקית, ולפיהן החסימה נעשתה בהוראת בית המשפט, לא הרגיעה את הרוחות.

 

נכון לרגע זה, בזק בינלאומי היא ספקית האינטרנט הראשונה שהגיבה לצווים המורחבים. זאת, על אף שהצווים נשלחו לכל הספקיות ושלדבריהן כולן ממלאות אחריהם. בשיחה עם "כלכליסט" סירבו ספקיות אינטרנט שונות להגיב בנושא, אך כמעט כולן אישרו כי קיבלו את הצווים וכי הן פועלות בהתאם להוראת בית המשפט.

 

זיר"ה: פנינו לכל הספקיות

 

עו"ד מעיין כלב, הגיבה ל"כלכליסט" מטעם זיר"ה והבהירה כי הצווים נשלחו לכל הספקיות המובילות בארץ. "פנינו בצורה שווה לכל הספקיות. אין לנו אפשרות ואסור לנו לפנות לספקית זו או אחרת. פנינו גם ל-013, הוט, 012, פרטנר, לכולן".

 

היא הוסיפה כי הצווים המקוריים שניתנו על ידי בית המשפט כבר כללו לשון משפטית רחבה, שמתייחסת לאתרים ולפעילות המפרה את זכויות היוצרים, כך שיחולו על האתרים גם יבחרו לשנות את המיתוג, העיצוב, הדומיין או האחסון שלהם. "למרות זאת, בחרנו להגיש צו משלים, ונמשיך לעקוב אחרי הנושא ולעדכן את הצווים".

 

בנוגע לשאלה מדוע כרגע האתרים חסומים רק בבזק בינלאומי, כלב הזכירה כי האתרים הקודמים כבר נחסמו בצורה שווה על ידי כל הספקיות, ואמרה כי הספקיות מגיבות בקצבים שונים. נציין כי חסימת אתרים ברמת ה-DNS הוא תהליך שיכול לקחת מספר שעות ואף ימים, תלוי בספקית, בתשתית שלה ובמהירות בה תבחר להגיב לצו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x