$
אינטרנט

אמנים שואלים את הקהל: שיתוף קבצים - חירות או פשע?

להקה אמריקאית השיקה קמפיין נרחב שמטרתו לעודד אמנים אחרים לנקוט עמדה לגבי הורדות פיראטיות. במסגרתו, עלה אתר שמאפשר לגולשים להביע את דעתם, להוריד מוזיקה בחינם ועוד

ניצן סדן 10:5129.03.13
האם הורדה פיראטית של שירים היא חירות, או פשע? הלהקה האמריקאית Ghost Beach קוראת לגולשים להחליט בעצמם. הלהקה מנהלת קמפיין בימים האחרונים, במסגרתו מתפרסמות עמדות שונות בנוגע לפיראטיות - חיוביות ושליליות. לפי דיווח של אתר TorrentFreak מאמש, המטרה היא לעורר מודעות ולגרום לציבור המוזיקאים לנקוט עמדה בנושא.

הקמפיין מתבסס על שילוט בכיכר טיימס - באחד המוקדים היקרים ביותר בארצות הברית - לצד פרסום ברשת. השלטים והבאנרים השונים מכווינים את הציבור אל אתר מיוחד שהעלתה הלהקה, בו אפשר לראות את העמדות השונות. בנוסף, אמנים ויוצרים מוזמנים להביע את דעותיהם בפומבי. לאתר סנכרון עם טוויטר, שמאפשר לגולשים להביע את דעתם או לשאול מוזיקאים ויוצרים אחרים האם הם תומכנים בפיראטיות או מתנגדים לה.

 

שיתוף קבצים - פשע, או זכותכם בתור גולשים? שיתוף קבצים - פשע, או זכותכם בתור גולשים? צילום: שאטרסטוק

 

בעת פרסום הכתבה עמד המספר על 277 אמנים שמתנגדים לפיראטיות לעומת 3,060 שתומכים בה. הגולשים לאתר יוכלו גם לבחור אם לרכוש את אלבומם החדש של Ghost Beach  באייטיונס של אפל או להוריד אותו בחינם.

 

אידיאולוגיה או פרסומת?

 

לא מן הנמנע שמדובר בתעלול פרסומת שנועד לקדם את האלבום ולא בפעולה שנובעת מאידיאולוגיה בנוגע לחופש הגולשים או מחשש מפני ירידה בהכנסות ממכירות אלבומים. למעשה, חברי הלהקה אמרו ל-TorrentFreak שהם עצמם מתנגדים להורדות פיראטיות. רבים מהאמנים עצמם טרם נקטו עמדה מובהקת בנושא ההורדות: מחקרים עדכניים הוכיחו ששיתוף הקבצים תורם לחשיפת האלבומים והאמנים ובעקיפין - מסייע לרווחי האמן.

 

ואולם, תאגידי התוכן - חברות התקליטים למיניהן - מקדמים אג'נדה ניצית במיוחד כלפי משתפי הקבצים. ניתן להניח שאחת הסיבות היא שתביעות בגין שיתוף קבצים מסתיימות לא אחת בפסקי דין שמזרימים לכיסם אלפי ומיליוני דולרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x